Venezuela Devlet Başkanı, Yeni Küba Liderine Ziyarette Bulundu

0
76

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Küba’nın yeni Cumhurbaşkanı ile görüşmek üzere geçtiğimiz cuma günü Küba’ya gitti.

          Küba’da onlarca yıl süren Castro yönetimi sona erdi ve uzun zamandır parti sadakatçisi olan Miguel Diaz-Canel başkan olarak iktidarı devraldı. Maduro, yaptığı bu ziyarette Canel’in başkanlığını kutlamak için adaya seyahate giden ilk cumhurbaşkanı oldu.

          Maduro’nun, Küba’da, iki hükümet ve halk arasındaki bağları güçlendirmeyi ve iki halkın refahını artırmayı amaçlayan sıkı bir çalışma gündemi vardı.

          Maduro ziyaretten sonra yaptığı basın toplantısında, iki tarafın; eğitim, sağlık, spor ve ekonomi alanlarında işbirliği anlaşmaları derinlemesine gözden geçirdiğini ve önümüzdeki 10 yıl boyunca Latin Amerika için Bolivarcı İttifak Halk Ticaret Anlaşması (ALBA-TCB) çerçevesinde karşılıklı gelişmeyi amaçladıklarını belirtti.

          Öte yandan Maduro, ziyaretin verimli olduğunu ve iki ülkenin onuru, bağımsızlığı ve egemenliğine dayanan bağlarını yeniden canlandırma sürecinde ilerlediğini vurguladı.

          Bilindiği üzere 2004 yılında, iki ülkede dönemin liderleri Fidel Castro ve Hugo Chavez’in girişimleriyle, bölgedeki Serbest Ticaret Anlaşmasına (FTAA) bir tepki olarak, Latin Amerika için Bolivarcı İttifak kurulmuştur.

          Son olarak, Maduro’nun ayrılmasından sadece 3 saat sonra, diğer bir ALBA üyesi Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Pazar günü geç saatlerde, yeni Başkan Diaz-Canel’i ziyaret etmek için Havana’ya geldi.

Eralp Cemal PASİN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.