Vietnam Savaşı Sonrası, İlk Kez ABD’ye Ait Bir Uçak Gemisi Ülkeyi Ziyaret Edecek

0
123

ABD Donanmasına ait nükleer yakıtlı uçak gemisi USS Carl Vinson, ABD ile Vietnam arasındaki savaşın sona erdiği 1975’ten beri Vietnam’a giden ilk ABD uçak gemisi olacak. Uçak gemisi, bu ay içinde Danang kenti kıyılarına demir atacak. Geminin 5 Mart’ta Vietnam’a ulaşması ve 4 gün boyunca ülkede kalması bekleniyor.

Bu ay içinde, Vietnam’ın Danang kenti kıyılarına demirlemesi beklenen uçak gemisi, Hint-Pasifik Bölgesi’nde olası felaketlere verilecek yanıtlar için yapılacak çok uluslu tatbikata katılacak.

Bölgede uçak gemisinin varlığı ise, Çin’in Doğu ve Güney Çin Denizi’nde bulunan askeri varlığına karşı bir girişim olarak görülüyor. Çin, Vietnam’ın da arasında olduğu bölge ülkelerinin Güney Çin Denizi’ndeki toprak iddialarına karşı çıkıyor ve neredeyse bölgenin tamamını kontrol altında tutuyor. Çin’in hak iddiaları nedeniyle, Batı Pasifik’teki donanma üstünlüğü de tehdit altında olan Washington, bu nedenle Asyalı müttefikleriyle daha yakın askeri ilişkiler kurmaya çalışıyor.

Savaşın sürdüğü 1960’lı ve 1970’li yıllarda ABD uçak gemileri Vietnam kıyılarında sıklıkla görülüyordu. 1995 yılında ise Vietnam ve ABD arasındaki ilişkiler normalleşmiş ve Washington Vietnam’a silah satışı ambargosunu 2016’da sonlandırmıştı.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.