Çin, Trump’ın Çelik ve Alüminyuma Ek Gümrük Vergisi Kararına Tepki Gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın  perşembe günü yaptığı açıklamada,  gelecek hafta içinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla, yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük vergileri getireceği bilgisi, Çin ve ABD’yle ticaret yapan diğer ülkelerin tepkisini çekti.

Bu açıklamanın üzerine, Çin Ticaret Bakanlığının Ticari Araştırma ve Çözüm Bürosu Direktörü Wang Hejun, cuma günü yaptığı açıklamada, “Gümrük vergileri, Dünya Ticaret Örgütü tarafından temsil edilen çok taraflı ticaret anlaşmalarına ciddi hasar verecektir ve uluslararası ticaret düzenine de darbesi kesinlikle büyük olacaktır.” dedi. Ayrıca,“Eğer Amerika’nın attığı adımlar Çin’in çıkarlarına zarar verirse, Çin, diğer etkilenen ülkelerle beraber çalışıp, kendi hak ve çıkarlarını korumak için adımlar atacaktır.” diyerek ABD’ye karşı uyarıda bulundu.

Reuters, ABD’nin Çin’den ithal ettiği çeliğin bu alandaki toplam ithalatın sadece yüzde 2’sini oluşturduğunu ancak Çin’in endüstri büyümesinin fiyatların düşmesine neden olan küresel bir çelik bolluğuna yol açtığını kaydetti. Çin Demir Çelik Kurumu Genel Sekreter Yardımcısı Li Şinçuang ise  konu hakkında, “Çin üzerindeki etki büyük değil. Trump hakkında bir şey yapılamaz.” yorumunu yaptı.

Trump’ın  bu açıklaması, Asya piyasalarını olumsuz etkiledi. Japonya’nın Nikkei endeksi güne yaklaşık yüzde 3 düşüşle başladı. Özellikle Asyalı çelik üreticilerinin hisselerinde düşüş yaşandı. Japon otomobil devi Toyota’nın hisselerinde yüzde 2’den fazla, Nippon Steel’in hisselerinde de yüzde 4’ten fayda değer kaybı oldu.

Trump cuma günü  Twitter’dan yaptığı açıklamayla, ek gümrük vergisi kararını savunmaya devam etti. Trump mesajında, “Bir ülke (ABD) başka ülkelerle ticaret yaparken milyarca dolar kaybediyorsa, ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır. Örneğin bir ülke yüzünden 100 milyar dolar kaybettiysek ve onlar da şirinlik yapıyorsa, artık ticaret yapmayız ve çok kazanırız. Bu çok kolay.” dedi.

Dünya Ticaret Örgütü Direktörü Roberto Azevedo, Trump’ın bu sözlerine karşılık olarak, “Bir ticaret savaşı kimsenin yararına değildir.” dedi.

Trump’ın gümrük vergisi planı, döviz piyasalarını da etkiledi. ABD doları, pek çok para birimi karşısında düşüşe uğradı. ABD doları, cuma gününü, Japon yeni karşısında son 2 yılın en düşük seviyesinde kapattı. Euro da dolar karşısında yüzde 0,5 değer kazandı.

Trump, gümrük vergilerinin ABD’de ki işleri koruyacağını savunuyor olsa da, birçok ekonomist tüketiciler için otomobil ve petrol endüstrilerinde fiyatların yükseleceğini ve önlemlerin yaratacağı istihdamdan daha fazla iş kaybına yol açacağı uyarısında bulundu.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...