Vietnam Savaşı Sonrası, İlk Kez ABD’ye Ait Bir Uçak Gemisi Ülkeyi Ziyaret Edecek

ABD Donanmasına ait nükleer yakıtlı uçak gemisi USS Carl Vinson, ABD ile Vietnam arasındaki savaşın sona erdiği 1975’ten beri Vietnam’a giden ilk ABD uçak gemisi olacak. Uçak gemisi, bu ay içinde Danang kenti kıyılarına demir atacak. Geminin 5 Mart’ta Vietnam’a ulaşması ve 4 gün boyunca ülkede kalması bekleniyor.

Bu ay içinde, Vietnam’ın Danang kenti kıyılarına demirlemesi beklenen uçak gemisi, Hint-Pasifik Bölgesi’nde olası felaketlere verilecek yanıtlar için yapılacak çok uluslu tatbikata katılacak.

Bölgede uçak gemisinin varlığı ise, Çin’in Doğu ve Güney Çin Denizi’nde bulunan askeri varlığına karşı bir girişim olarak görülüyor. Çin, Vietnam’ın da arasında olduğu bölge ülkelerinin Güney Çin Denizi’ndeki toprak iddialarına karşı çıkıyor ve neredeyse bölgenin tamamını kontrol altında tutuyor. Çin’in hak iddiaları nedeniyle, Batı Pasifik’teki donanma üstünlüğü de tehdit altında olan Washington, bu nedenle Asyalı müttefikleriyle daha yakın askeri ilişkiler kurmaya çalışıyor.

Savaşın sürdüğü 1960’lı ve 1970’li yıllarda ABD uçak gemileri Vietnam kıyılarında sıklıkla görülüyordu. 1995 yılında ise Vietnam ve ABD arasındaki ilişkiler normalleşmiş ve Washington Vietnam’a silah satışı ambargosunu 2016’da sonlandırmıştı.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...