Yusuf Rıza Gilani: En Güvenilir Müttefikimiz Çin!

0
73

Çin’e dört günlük bir ziyaret düzenlemekte olan Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani; Amerika Birleşik Devletleri ile Pakistan ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde ülkesinin en yakın ve en güvenilir müttefikinin Çin olduğunu ifade etti.

ABD Pakistan ilişkileri El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ABD’li özel bir birlik tarafından Abbuttabat kentinde öldürülmesinin ardından karşılıklı suçlamalarla gerilmişti. Dün ise Pakistan’a giden ABD’li senatör John Kerry iki ülkenin ilişkilerini normalleştirme için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Çin ile Pakistan arasında Çin’in Hindistan’la rekabeti, Pakistan’ın da başta Keşmir olmak üzere Hindistan’la yaşadığı sorunlar nedeniyle de güçlü bir ittifak zemini oluştuğu yönünde.

Bu arada Pakistan sınırını geçen bir NATO helikopterinden ateş açılması üzerine iki Pakistan askerinin öldüğü bildiriliyor. Bölgedeki bir istihbarat yetkilisi helikopterin Pakistan askerlerinin kurduğu bir kontrol noktasına ateş açtığını belirtti. Ancak helikopterin askeri bir kontrol noktasına ateş açmasının zaten gergin olan ilişkilere daha da zarar verebileceği bekleniyor.

(tuicakademi — bbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.