Ruanda Soykırımı Faturası; 30 Yıl

BM’nin Ruanda’ki soykırımı yargılayan mahkemesi, emniyet gücü amirlerinden Augustin Ndindiliyimana’yı da mahkûm etmişti fakat cezaevinde kaldığı süreyi gözönüne alarak salıverilmesine karar vermesinin yanı sıra Eski Ruandalı general Augustin Bizimungu, 1994 yılındaki soykırımda oynadığı rolden dolayı 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İki üst düzey general de 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Bu mahkumiyetlerin nedeni ise; 7 yıl önceki soykırımda 100 gün içinde 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu’nun öldürülmesi ya da ölümlerinde ciddi şekilde rol alınması. Soykırım döneminde ordunun önemli bir kısmına komuta eden Bizimungu 2002 yılında Angola’da yakalanmıştı.

Bu arada Bizimungu ve Ndindiliyimana şimdiye kadar Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin mahkum ettiği en üst düzey isimler oldu.

Ruandalı Başsavcı Martin Ngoga Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada kararı olumlu karşıladıklarını söyledi. Ndindiliyimana’nın ise toplu katliamlar sırasında komutayı tam olarak elinde bulundurmadığına inanılıyor.

Cezanın verildiği mahkeme salonunda o dakikalarda yer alan BBC’nin Nairobi’deki muhabiri Will Ross, Bizimungu’nun cezası açıklandığında hiç tepki vermediğini belirtti.

(tuicakademi – bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...