Yusuf Rıza Gilani: En Güvenilir Müttefikimiz Çin!

Çin’e dört günlük bir ziyaret düzenlemekte olan Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani; Amerika Birleşik Devletleri ile Pakistan ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde ülkesinin en yakın ve en güvenilir müttefikinin Çin olduğunu ifade etti.

ABD Pakistan ilişkileri El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ABD’li özel bir birlik tarafından Abbuttabat kentinde öldürülmesinin ardından karşılıklı suçlamalarla gerilmişti. Dün ise Pakistan’a giden ABD’li senatör John Kerry iki ülkenin ilişkilerini normalleştirme için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

Çin ile Pakistan arasında Çin’in Hindistan’la rekabeti, Pakistan’ın da başta Keşmir olmak üzere Hindistan’la yaşadığı sorunlar nedeniyle de güçlü bir ittifak zemini oluştuğu yönünde.

Bu arada Pakistan sınırını geçen bir NATO helikopterinden ateş açılması üzerine iki Pakistan askerinin öldüğü bildiriliyor. Bölgedeki bir istihbarat yetkilisi helikopterin Pakistan askerlerinin kurduğu bir kontrol noktasına ateş açtığını belirtti. Ancak helikopterin askeri bir kontrol noktasına ateş açmasının zaten gergin olan ilişkilere daha da zarar verebileceği bekleniyor.

(tuicakademi — bbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...