14 Mart Beka Vadisi İçin Destek İfade Eder

14 Mart Beka Vadisi İçin Destek İfade EderMezhep çatışmalarının bedelinin ödeneceğini söyleyen 14 Mart yetkilileri, Beka Vadisi yerlilerine tam destek olduklarını Pazartesi günü duyurdu ve vatandaşlar arasında birlik çağrısında bulundu.

14 Mart Genel Sekreterliği Koordinatörü Fares Soueid, Suriye’den doğu sınırına Arsal ve çevresinde şiddetli roket saldırıları, misilleme saldırıları ve adam kaçırmalar nedeniyle Suriye krizinden en çok sıkıntıyı çekenlerin Beka Vadisi vatandaşları olduğunu söyledi.

Soueid’nin yaptığı açıklama 14 Mart yetkililerinin ve müttefikleri olan 120 belediye başkanının, belediye yetkililerinin ve toplum temsilcilerinin Zahle’de toplanmasının ardından geldi.  Soueied toplantının amacının, Lübnan’ın egemenliğini sürdürmek için mücadelelerin sorumluluğunu paylaşmak olduğunu söyledi.

Toplantı sonrası yayınlanan bildiride ″ Biz, Bekaa’daki aileler ile tüm Lübnan’ın ortaklığını duyurmak için bugün Zahle’deyiz ve hepimiz hastalıkta ya da sağlıkta, zorlukta ve kolaylıkta ortağız.″ dedi.

Soueid aynı zamanda, Bekaa Vadisi vatandaşlarının Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptığı için ekonomik olarak sıkıntı çektiğini, onların çocuklarının gelecekleri ile beraber var olmalarından duydukları endişenin ve genel kaosun etkilerinin mezhepçilik saldırılarını kışkırtmakta olduğunu dile getiren açıklamalarda bulundu.

14 Mart, Başkan Michel Sleiman’a ise Baalbek bölgesindeki son olaylar hakkında soruşturma başlatması ve Suriye’li Hizbullah militanlarının mücadeleden çekilmesi için bir dizi talepler gönderdi.

Geçen hafta dört vatandaşın pusuya düşürülerek hayatını kaybettiği ifade edildikten sonra, Baalbek’in Labweh kasabasında, Milletvekilleri Gazi Zeaiter, Nawar Sahili, Ali Moqdad, Hüseyin Mousawi, Assem Qanso ve buna ilaveten Hizbullah Şura Meclisi Başkanı Mohammad Yazbeck, bir dizi belediye başkanı ve yetkilisi ile kasabada yolların kapatılmasına cevaben bir araya geldikleri bildirilmişti.

Jaafar aşiretinden iki kişi, Amhaz aşiretinden bir kişi ve bir Türk geçen Pazar Bekaa Vadisi bölgesindeki Wadi Rafeg’de Arsal kasabasının yanında öldürülmüştü. Bu olay sonucunda yetkililer pusu kurbanlarından birinin akrabası olan Şerif Amhaz’ın konutunda toplandı.

Yazbeck ise Arsal bölgesinde normal şartlarda mezhep çatışmalarının olmadığını ama bu durum karşısında ayrıntılı bir soruşturma yapmak için liderlerine ilaveten Lübnan yetkililerini de istediklerini söyledi. Ayrıca toplantıda hazır bulunanlar ile birlikte, komşu Suriye’nin güvenliğini engelleyen çatışmalar nedeniyle kasabanın terk edilemeyeceğini dile getirdi.

 

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...