14 Mart Beka Vadisi İçin Destek İfade Eder

14 Mart Beka Vadisi İçin Destek İfade EderMezhep çatışmalarının bedelinin ödeneceğini söyleyen 14 Mart yetkilileri, Beka Vadisi yerlilerine tam destek olduklarını Pazartesi günü duyurdu ve vatandaşlar arasında birlik çağrısında bulundu.

14 Mart Genel Sekreterliği Koordinatörü Fares Soueid, Suriye’den doğu sınırına Arsal ve çevresinde şiddetli roket saldırıları, misilleme saldırıları ve adam kaçırmalar nedeniyle Suriye krizinden en çok sıkıntıyı çekenlerin Beka Vadisi vatandaşları olduğunu söyledi.

Soueid’nin yaptığı açıklama 14 Mart yetkililerinin ve müttefikleri olan 120 belediye başkanının, belediye yetkililerinin ve toplum temsilcilerinin Zahle’de toplanmasının ardından geldi.  Soueied toplantının amacının, Lübnan’ın egemenliğini sürdürmek için mücadelelerin sorumluluğunu paylaşmak olduğunu söyledi.

Toplantı sonrası yayınlanan bildiride ″ Biz, Bekaa’daki aileler ile tüm Lübnan’ın ortaklığını duyurmak için bugün Zahle’deyiz ve hepimiz hastalıkta ya da sağlıkta, zorlukta ve kolaylıkta ortağız.″ dedi.

Soueid aynı zamanda, Bekaa Vadisi vatandaşlarının Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptığı için ekonomik olarak sıkıntı çektiğini, onların çocuklarının gelecekleri ile beraber var olmalarından duydukları endişenin ve genel kaosun etkilerinin mezhepçilik saldırılarını kışkırtmakta olduğunu dile getiren açıklamalarda bulundu.

14 Mart, Başkan Michel Sleiman’a ise Baalbek bölgesindeki son olaylar hakkında soruşturma başlatması ve Suriye’li Hizbullah militanlarının mücadeleden çekilmesi için bir dizi talepler gönderdi.

Geçen hafta dört vatandaşın pusuya düşürülerek hayatını kaybettiği ifade edildikten sonra, Baalbek’in Labweh kasabasında, Milletvekilleri Gazi Zeaiter, Nawar Sahili, Ali Moqdad, Hüseyin Mousawi, Assem Qanso ve buna ilaveten Hizbullah Şura Meclisi Başkanı Mohammad Yazbeck, bir dizi belediye başkanı ve yetkilisi ile kasabada yolların kapatılmasına cevaben bir araya geldikleri bildirilmişti.

Jaafar aşiretinden iki kişi, Amhaz aşiretinden bir kişi ve bir Türk geçen Pazar Bekaa Vadisi bölgesindeki Wadi Rafeg’de Arsal kasabasının yanında öldürülmüştü. Bu olay sonucunda yetkililer pusu kurbanlarından birinin akrabası olan Şerif Amhaz’ın konutunda toplandı.

Yazbeck ise Arsal bölgesinde normal şartlarda mezhep çatışmalarının olmadığını ama bu durum karşısında ayrıntılı bir soruşturma yapmak için liderlerine ilaveten Lübnan yetkililerini de istediklerini söyledi. Ayrıca toplantıda hazır bulunanlar ile birlikte, komşu Suriye’nin güvenliğini engelleyen çatışmalar nedeniyle kasabanın terk edilemeyeceğini dile getirdi.

 

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...