20 Yıllık Papaz İslamı Seçti!

Bulgaristan’da 20 yıl kilisede görev yapan papaz, İslam’ı kabul edince ülkede krize sebep oldu. Vidin’de Ortodokslarla Müslümanların iki asırdır yaptığı ortak aşure günü kutlamalarının ise iptal edildiği bilgiler arasında yer aldı.

Sofya’ daki “Sveti İvan Rilski” Ruhban Okulu’ nda bugünkü Plovdiv Mitropoliti Nikolay ile aynı sınıfta okuyan Atanas Mihaylov, Sofya’da 20 yıl boyunca papazlık ve kilise encümenliği yapmıştı. Bir süre önce ruhani işleri bırakan Mihaylov, din değiştirerek Müslümanlığı seçmişti. Sofya müftüsü Mustafa İzbiştali, 27 Kasım günü Sofya Banya Başı Camii’nde ikindi namazından sonra Atanas Mihaylov’un Abdullah adını alarak İslam’ı seçtiğini ilan etmişti. Abdullah adını alan Mihaylov, “bilgi ve hakikatı arayan biriydim, bu arayış beni İslam dinini kabul etmeye götürdü” açıklamasında bulunmuştu. Din değiştiren papaza İslam’ı kabulüne dair tasdikname sunan müftü, bu fotoğrafı müftülüğün internet sitesine koyunca ve “Papaz İslam’ı seçti. Ya Rabbi bizi doğru yolu gösteren rehberliğin için sana dua ediyoruz, bizi sapmışların yoluna düşmekten koru” ifadelerini  yayınlayınca,  bu durum ülkedeki hristiyanların tepkilerine yol açtı .

Bulgar Ortodoks Kilisesi, Mihaylov’un Bulgar kilisesiyle bağlantılarını kopardığını belirterek müftülüğün beyanatının gerçeği yansıtmadığını ve Hristiyanlara hakaret içerdiğini ilan etti. Bulgar basını da papazın Müslüman birine aşık olduğu için din değiştirdiğini öne sürdü. Tepkiler üzerine müftülüğün sitesindeki açıklamanın başlığı “Eski papaz Müslüman oldu” diye değiştirildi ve Kuran’dan alıntı yapılan ayet de metinden çıkartıldı. Ancak müftünün bu hareketi de tansiyonu düşürmedi. Aşure gününde kriz tavan yaptı. Ülkenin kuzeyindeki Vidin kentinde bulunan Mehmet Pazvantoğlu Camii’nde 200 yıldır Müslümanlar ile Ortodoks Hristiyanların birlikte kutladıkları aşure günü etkinliklerine, Vidin Piskoposluğu, İslam’ı seçen papaz yüzünden katılmama kararı aldığını bildirdi. İnternet sitesinden bir açıklama yapan Vidin piskoposu Sioniy, “Vidin Hristiyanları olarak İslam inancına şimdiye kadar sevgiyle yaklaştık. Aşure günü kutlamalarına katılmamız da bunun bir göstergesiydi. Ancak son yaşananlar yüzünden kentteki tüm Hristiyan Ortodoksları aşure gününe katılmamaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

( TUİÇ Akademi, Akşam, Sabah, Star )

TUİÇ Stajyeri

Ayşe DOĞAN

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...