AB’ den İsrail’e Ambargo

Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisinin haberine göre, Avrupa Birliği, İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen ürünlerin ”İsrail malı” etiketiyle satılmasına karşı çıkmaya hazırlanıyor.

Habere göre AB üyesi 27 ülkenin dışişleri bakanları geçen Aralık ayında bu konuyu konuşmak için bir araya geldi. Yapılan toplantıda, İsrail’in işgal ettiği yerleşim birimlerinde üretilen ürünleri ”İsrail malı” etiketiyle satmasına yasak getirilmesi kararı alındı.

Ölü Deniz’den elde edilen kozmetik ürünlerin yanı sıra bölgeye özgü zeytin ve şarapları Avrupa’ya ihracatın büyük kısmını oluşturuyor.

İsrail Büyük Zarar Görecek

Milliyet’in yaptığı habere göre de bakanlar bu ürünlerin satışlarını, etiketlerinin değişeceği zamana kadar durdurma kararı aldı. Yahudi yerleşimlerinden AB’ye yapılan yıllık ihracat 220 milyon euroyu buluyor. Bu nedenle söz konusu yasakların, İsrail ekonomisine büyük zarar vereceği öngörülüyor. Yasaklarla ilgili Der Spiegel gazetesine konuşan İsrail’in Berlin büyükelçiliği, dünyanın her yerinde ki işgal topraklarında bu tür uygulamaların yapıldığını ve bu yasağı yalnızca İsrail’e karşı uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

Yahudi yerleşimlerinde üretilen ürünleri ”İsrail malı”diye satan Ahawa adlı kozmetik firması ise yasal bir şekilde çalıştıklarını ifade edip, etiketleri değiştirmeyeceğini belirtti. Daha önce Kanada ve Sudan, Yahudi yerleşimlerinde üretilen ürünlerin ”İşgal altındaki toprakların malı” ifadesi ile satılmaması durumunda ambargo uygulama kararı almıştı.

BM Adaleti!

 Filistin’in işgal edilmesine tepki gösteren bir tweet atınca kapıya kondu.

Birleşmiş Milletler’in Kudüs Ofisi’nde çalışan Medya ve Haber Koordinatörü Khulood Badawi, İsrail’in saldırılarında yaralanan bir çocuğun resmini paylaşınca BM tarafından işinden atıldı.

Badawi, kanlar içinde ölü Filistinli bir kızın resmini paylaşmış ve kızın İsrail hava saldırısında öldüğünü belirterek İsrail’in Filistin işgaline karşı tepkisini dile getirmişti. Badawi internette İsrail’e tepki olarak şunları yazmıştı ”Filistin kanıyor. İsrail tarafından öldürülen biri. Gazze’ de çocuğunu mezarına taşıyan başka bir baba.” Objektifliği tartışılan BM’in bu davranışının, daha fazla imaj kaybına yol açacağı konuşuluyor.

(TUİÇ Akademi, Milliyet)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...