AB Yolunda Arnavutluk ve Makedonya

17 Nisan günü Fransa’nın Strazburg kentinde, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu toplandı. Toplantıda; Suriye meselesi, Türkiye tarafından tutuklanan Yunan askerlerin durumu, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği gibi birçok gündem konusuna değinildi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Strazburg’da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu çerçevesinde, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile basın toplantısı düzenledi.

Federica Mogherini, basın toplantısında “Bugün Komisyon, Arnavutluk ve Makedonya ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasını Konseye önermiştir.” açıklamasını yaptı. Aynı zamanda, Batı Balkanlara dair Sırbistan ve Karadağ müzakerelerinin olumlu gelişmeler gösterdiğini, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk devletlerinin AB adaylığı süreci devam ederken, Bosna-Hersek’in başvurusunun da değerlendirmeye alındığını hatırlattı.

Yüksek Temsilci Federica Mogherini, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul toplantısının ardından Tiran, Üsküp, Podgoritza ve Belgrad’ı ziyaret ederek liderler ile yakın temaslar kurdu. Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği konusuna dair,”Birçok kez söylediğimiz gibi, Batı Balkanlar Avrupa’dır ve gelecekte de bizim güçlü ve birleşik Avrupa’mızın bir parçası olarak kalacaklarıdır. Bu bir çıkarlar ve sorumluluklar paylaşımı konusudur.” ifadelerini kullandı. Balkan turunun ardından, üç yıl içinde imkansız denilen sonuçlara ulaşıldığını söyleyerek sürecin olumlu yönde ilerlediğinin sinyallerini verdi.

Mogherini’nin basın toplantısını birlikte düzenlediği, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Hahn ise, Komisyonun önerisinden sonra üyelik müzakerelerinin başlatılması için AB üyesi devletlerin onayının şart olduğunun altını çizdi ve kendi ülkesi olan Avusturya’da halkın büyük bir kısmının buna olumsuz baktığını bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da genel kurulda yaptığı konuşmasında, AB’nin Balkanlar’da genişlemesine hazır olmadığı mesajını verdi.

Mogherini Genel Kurul’un ardından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a geçti. Başbakan Edi Rama ile görüşen temsilci verdikleri basın toplantısında, ‘’ AB’nin Batı Balkanlardaki genişleme politikası, Avrupa entegrasyon projesinin DNA’sı olan uzlaşı ve barışa dönüyor. Bölgedeki diğer ortaklarla ilişkileri geliştirme yönünde Arnavutluk kararlılık ve iyi irade gösteriyor. AB’de dış politika ve güvenlik söz konusu olduğunda Arnavutluk bizimle yüzde 100 aynı çizgide olan bir ülkedir.” açıklamasını yaptı.

Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te de Başbakan Zoran Zaev ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Mogherini, Makedonya’nın gösterdiği gelişmenin hükümetin, cumhurbaşkanın, meclisin, muhalefetin ve vatandaşların ortak başarısı olduğunu söyledi ancak ülkenin yanlış yola döndüğü sürece halen bir riskin olduğunu da belirtti.

Yapıcı ifadeleriyle Batı Balkanları değerlendiren Yüksek Temsilci Mogherini, ilerleme kaydeden tüm Balkan ülkeleri için AB yolunda bir ışık yakmış oldu. Bu yolda Batı Balkan devletleri de AB Komisyonu tarafından verilen şartları adım adım gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu ilerleme ile bazı Batı Balkan devletleri 2025’i beklemeden AB üyesi olmaya hak kazanabilir.

 

 

Simge ŞAHİN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...