ABD 2012 Seçimlerine Doğru

ABD, ilk başkanlık seçimlerinden bu yana, demokratlar ve cumhuriyetçiler olmak üzere 2 grubun mücadelesine sahne olmuştu.(Cumhuriyetçilerin içinde bir de Tea Party (Çay Partisi) oluşumu siyasal karnelerini ortaya koymaktadırlar). Demokratlar karakter olarak değişime yakın olan bir görüntü sergilemektedir. ABD demokratlarının “Change That Matter” (önemli olanı değiştir) sloganı tüm durumu özetlemektedir. Cumhuriyetçiler ise mevzuat içeriklerine bağlı bir görüntü içermektedir. Muhafazakâr bir sağ görüntüsü içerisindedir. Başkan Obama’da önce Eski Cumhuriyetçi Başkan George Walker Bush’un 2003 Irak politikası ile dış politikada “şahin” olmaya çalışmıştır. Fakat mevcut durumlar ABD aleyhine işlemiştir. Cumhuriyetçi Parti’nin duraklamasına dahası yönetimi Demokratlara devretmekle süreç devam etmiştir.

Mevcut bilgilerle Amerikan seçmenin siyasi parti adayları ile pek bir alakadar olmadığı, daha çok ekonomik, sağlık gibi spesifik isteklere önem vermişlerdir. Eski Başkan Bush’un Irak’ta ve Afganistan’da ekonomik kayıplar yaşaması, onun başkanlığına son verme faslının baş kaynağıydı. Başkan Barack Obama’nın 2008 seçimlerini alması ile Demokratların 8 yıl aradan sonra tekrar Beyaz Saray’a gelişini sağlamıştı. Başkan Obama Amerika siyaseti adına değişim uğultusu sağlaması onu ön plana getirmişti. Fakat Başkan Obama’nın gelişi 2008 Küresel Kriz ve sonrasına denk geliyordu. Bankaların yaşadığı sorunlar onun siyasi karnesinde kimi zaman kırık notlara sebep olmuştu. Cumhuriyetçilerin muhalefetleri de onu epey zorlamıştı (WikiLeaks sosyal medya darbesini unutan bir dünyanın olduğu dönemde seçmenlerin bunları sanki askıya alabileceği öngörebiliriz). Gerçekten Amerika Halkı, seçimleri kazanan kişilerin başarısızlıklarını pek not alan seçmenler değildir. 2012 Seçimleri aşamasında Başkan Obama’nın yapması gereken bazı politikalar var. Beyaz Saray’dan taşınmak istemiyorsa eğer baş parametre olarak ekonomik reformları sağlaması gerekecektir.

Yukarıda elde ettiğimiz screen shot (ekran görüntüsü) Google arama motorunun sağladığı bir çalışmadır. Seçimlere doğru seçmenlerin neler üzerine arama yaptığı, aday olan başkanların hakkında genel ağırlıklı konular gibi çalışmalara yer veren bu Google Plus eklentisi gayet seçmeni oy sandığına götürür vaziyette…

Aranan 1. faktörün Irak olduğunu görmekteyiz. Irak’tan ABD çekildiği yönünde haberler aldık. Burada ABD petrol üzerine gerekli çalışmalarını yapmış ayrıca bölgedeki Kürtlerin kaderi üzerine tampon vaziyette bir durum sağlama çalışmaları gütmüştür. Kürt yönetimi şeklinde bir iradenin kurulmasının sağlanması ve bu kişiler ile petrol akışını sağlamada pragmatik hareket etme durumunu görmekteyiz. Çünkü Irak topraklarında bulunacak her asker Amerikan ekonomisi için maliyetin cabasıdır. İş bu tampon İran’da yaşayan Kürtleri de ilgilendirir derecede… İsrail-İran çatışması diyaloglar şeklinde devam ettiği dünya da acaba burada İran devletine karşı bir tampon mücadelesi üzerine de kullanılabilir mi? 2. faktörden yukarıda da bahsetmiştik. Ekonomi her ülke için önemli bir kaide… Sağlık, eğitim gibi kişilerin en önemli ihtiyaçlarının karşılanmasında yeterli bir ekonomiden söz etmek gerekir. ABD’de seçmenlerin sağlık hakkında reformlar, işsizliğin azalması yönünde istekler ve tüketici gelirinin artması yönünde talepler ettiğini yakından görme şansımız küreselleşen dünyada artmaktadır. Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde seçmenlerin genelde bu tür talepleri mevcuttur.

 3. faktör adalet, eşitlik gibi konularda yer aldığını görüyoruz. Adaletli gelir dağılımı, vergilerin adalet şeklinde alınması şeklinde bir takım olaylardan söz edebiliriz. ABD Gini Kat sayılarının bu süreçte işleyişi çok önemli. Vergilerin adaletli şeklinde alınması yani zenginden çok fakirden az şeklinde toplanması, Başkan Obama’nın Beyaz Saray kontratını 4 yıl daha uzamasında belirli faktörlerden biri olabilir. Obama, yıllık geliri 250 bin doların altında hanelere ise yılsonuna kadar vergi oranlarının yükseltilmeyeceği sözü verdi. Ancak Obama’nın Cumhuriyetçilerin Kongre’de çoğunluğu elinde bulundurması nedeniyle bu planlarını hayata geçiremeyeceği ifade ediliyor (Deutsche Welle Türkçe, 2012). 4. faktör Irak durumu ile örtüşen bir durum. ABD nüfuzunu buralarda tutmak istiyor. Bunların getiri götürüsü elle tutulur politikalar sunması gerekecektir. ABD’nin dış politikada seçmenlerin ilgisini çeken ülkelerin başında İran gelecektir. ABD’de Yahudi lobilerin etkin çalışmaları ve bu siyasal partilere yaptıkları yardımları yadsımak sanırım yanlış olur. Yahudilerin bu politikada ABD’nin hareketine çok önem verecektir. Başkan Obama’nın seçim çalışmalarında İran gündemi devam edecektir. İran’ın nükleer çalışmasına caydırıcı etkiler yapmasını bekleyecektir.

Değerlendirme

Sonuç olarak yukarıda Başkan Obama’nın 4 yıl süre ile yetineceğini düşünmek hayalcilik olur. Bu süreçte Başkan Obama çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir. Ekonomi, sosyal adalet ve dış politikada ulusal çıkarlara önem vermeyi çabalayacaktır. Fakat Başkan Obama’nın süreçte sağlam hareket etmesi için Amerikan Kongresi’ne hakim olması gerekmektedir. Cumhuriyetçilerin muhalefeti ile karşı karşıya kalması söz konusu… Giffords gibi Cumhuriyetçi seçmenlerin oylarını almaya yönelik “nabza göre şerbet” çalışmalar gütmelidir. Dış politika olarak; Başkan Obama’nın Şiilerle imtihanından çıkaracağı gözle görülebilecek başarısı; 2012 seçimlerinde Yahudi seçmenlerinin Başkan Obama seçiminde, başat rol oynayacaktır… Söz konusu İsrail-İran çatışmasında, ABD’nin daha aktif olması beklenecektir. Bir diğer durum, Suriye’nin geleceği üzerine… Suriye, İran’ın sol kanadı gibi hareket eden bir ülke olduğunu biliyoruz. Yahudiler bu durumdan hoşnut değiller. Eğer Başkan Obama, İran ve Suriye konularında ciddi adımlar atamaz ise; koltuk sayısında azalım ya da Beyaz Saray’daki koltuk kaybetme durumuna düşebilir.

Sosyal medyanın sunduğu olanaklardan hareketle Google Politics ilerleyen dönemlerde bizlere daha net bulgular sağlayabilir. Türkiye’nin Başkan Obama’nın seçilmesi ile eski başkan Bush ile bozulan ilişkilerin, Obama ile bir nebze düzelen ilişkilerin ilerlemesine referans sağlayacağını belirterek yazımı noktalıyorum.

Şahin KESKİN

Erzurum Atatürk Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Not: Önemli gelişmeler durumlarında güncellenecektir…

Referanslar:

Obama’dan sosyal adalet vurgusu: http://www.dw.de/dw/article/0,,15689331,00.html

Tablo ve diğer bilgiler için: www.google.com/elections

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...