ABD Bahreyn’deki Protestolara Destek Mesajı Verdi

ABD, Bahreyn hükümetinden, vatandaşların protesto hakkına saygı göstermesini istedi.  Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bahreyn’de muhalefetin gösterileriyle ilgili olarak, hem Bahreyn hükümetine hem göstericilere şiddetten kaçınmaları çağrısı yaptı. Carney, Bahreyn hükümetinden de “vatandaşların protesto hakkına saygı duymasını” isteyerek, “Bahreyn ve bölgedeki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

Tunus ve Mısır’daki halk ayaklanmalarının ardından, Körfez ülkesi Bahreyn’de önceki gün gösteriler başlamıştı. Ülkede Şii muhalefet gerçek anlamda bir  “anayasal monarşi” çağrısı yapıyor.

Manama’nın merkezindeki İnci Meydanı’nda, akşam işlerinden çıkan binlerce kişi, burada geceyi çadırlarında geçiren yüzlerce göstericiye katıldı. Göstericilerin Kahire’deki halk isyanının merkez üssünden esinlenerek, “Tahrir Meydanı” adını verdikleri meydanda binlerce kişi toplanırken, devlet televizyonu, Manama’nın başka bir kesiminde rejim yanlılarının yürüyüşünü gösterdi.

Sünni hanedanın yönettiği, nüfusun çoğunluğunun Şii olduğu, ABD’nin 5’inci Filosuna ev sahipliği yapan körfez krallığında göstericiler, 1971’den bu yana görevde olan Başbakan Şeyh Halife bin Sallah el Halife’nin istifasını, siyasi tutukluların salıverilmesini ve yeni anayasa istiyor.Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Bin Abdullah El Halife, dünkü gösteriler sırasında polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin ölümünden ‘derin üzüntü duyduğunu’ açıklamıştı. Yüzde 54’ünü yabancıların oluşturduğu 1,2 milyon nüfuslu Bahreyn, diğer bölge ülkelerinin tersine petrol rezervlerini tüketmiş bulunuyor.

 

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...