ABD, Beş Meksika Eyaleti İçin ‘Seyahat Etmeyin’ Uyarısını Verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çarşamba günü Meksika’nın 5 eyaletini Suriye, Somali ve Afganistan gibi ülkelerle aynı kategoriye sokan yeni bir “Seyahat etmeyin” uyarısında bulundu. Bu beş eyalet, ABD sınırındaki Tamaulipas, Pasifik kıyısındaki Sinaloa, Colima, Michoacan ve Guerrero. Tüm bu eyaletler uyuşturucu kartel aktivitesinin sıcak noktalarından biri, insan ticareti rotalarına ve kapsamlı uyuşturucu ekim yetiştiriciliğine ev sahipliği yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına ücretli yollar kullanmaları, barlar, kulüpler ve kumarhaneleri ziyaret ederken dikkatli davranmaları, zenginlik işaretleri göstermemeleri ve bankaları veya ATM’leri ziyaret ederken dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’na göre, ABD hükümet çalışanları Meksika’nın bazı bölgelerinde seyahat yasakları ile karşı karşıyalar, ancak Ensenada, Rosarito ve Tijuana’nın turistik bölgelerinde herhangi bir hükümet kısıtlaması bulunmuyor.

Ülkenin tamamı, ABD turistleri ya da yolcuların “dikkatli davranması” gerektiği anlamına gelen “2. seviye” derecelendirmesine sahipti. Ülkedeki toplam 31 eyaletten 11 ek eyalet “3. seviye” uyarıya sahip.

Hükümet Meksika Turizm Kurulu,” Meksika’nın en önemli uluslararası turizm merkezleri daha önce açık bir şekilde seyahat kısıtlamaları bulunmadığı için listelendi.” açıklamasında bulundu. Los Cabos Turizm Kurulu Başkanlığı Rodrigo Esponda, “Los Cabos’un güvenli bir yer olarak devam etmesini sağlamak için 2018’de çok çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sinem DAY
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Editör Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...