ABD Mısırı Değişime Zorluyor

ABD yönetimi, Mısırda 30 yıldır süren olağanüstü hal durumunun acilen kaldırılmasını çağrısında bulundu. Bu çağrı, ABD Başkan yardımcısı Joe Biden tarafından mevkidaşı Ömer Süleyman’a iletildi.

Daha önce, Ömer Süleyman,  ülkesinin bu demokrasi hareketine hazır olmadığını ve anayasal reformların başarısız olması durumunda ülkede askeri devrim olabileceği uyarısı yapmıştı.

Biden, Ömer Süleyman ile yaptığı telefon görüşmesinde, Mısır’daki yönetimin daha geniş tabana yayılan bir durum içermesini ve gelişmelerin acil hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Biden, Mısır’daki eylemler sırasında gözaltına alınan eylemciler ve gazetecilerin dövülmesine son verilmesi, ifade ve eylem haklarına izin verilmesi çağrısında bulundu.

Washington BBC muhabiri Kim Ghattas, ABD’nin Mısır’daki olayların ardında ilk kez bu kadar açık taleplerde bulunduğunu söylüyor. Ghattas, Biden’in bu telefon görüşmesinde, Mısır’daki gelişmelerden ve değişimden tatmin olmadığı yönünde açık bir sinyal verdiğini belirtiyor.

Ayrıca Kahire’de dün gerçekleştirilen hükümet karşıtı gösterinin, 25 Ocak’ta başlayan bu eylemlerin en büyüğü olarak nitelendiriliyor.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır’da 25 Ocak tarihinden bu yana yapılan gösterilerde 300 yakın kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Muhalif göstericilerin, Polis ve Mübarek yanlılarıyla giriştiği çatışmalarda 297 kişinin öldüğü duyuruldu.

Ayrıca protestoların Ülke ekonomisine günde 310 milyon dolar zarar verdiğini tahmin ediliyor.

(tuicakademi-BBC)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...