ABD Özür Diledi, Gözler İsrail’de

Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan ile arasındaki buzları eritiyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pakistan Dışişleri Bakanıyla yaptığı görüşmede, Pakistanlı 24 askerin ölünden dolayı özür dilediğini açıkladı.

Bilindiği gibi, NATO’nun hava saldırısı sonucunda Pakistanlı 24 asker hayatını kaybetmişti. Nedeni hala bilinmeyen saldırı sonrasında Pakistan sesini yükselterek NATO ikmal yollarını kapatmıştı.  Gelen özür sonrasında Pakistan, NATO ikmal yollarının yeniden açılmasına onay verdi. Hükümetin onaylamasının ardından Kasım ayında kapatılan NATO ikmal yolları 7 ay sonra resmen açıldı.

Bununla birlikte, ABD’den gelen özür sonrasında, gözler İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman’a çevrildi. Zira Lieberman, “ABD, Pakistan’dan özür dilemedikçe, Mavi Marmara için bizim Türkiye’den özür dilememiz istenmesin” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

İsrailli bir yetkili, ABD’den gelen özür sonrasında değerlendirmelerde bulundu. İsrail’in Türkiye‘yle uzlaşmaya hazır olduğunu belirten hükümet yetkilisi, bunun için her iki tarafın da çabalaması gerektiğini ifade etti. İsrail basını da,  ABD’den gelen özrün İsrail’e emsal teşkil edip etmeyeceğini merakla beklediklerini yazdı.

(TUİÇ Akademi, NTV haber,Dünya Bülteni,)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...