Somali’nin Sponsor Ülkesi Türkiye

Geçtiğimiz yazın Ağustos ayından itibaren Türkiye’nin, 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Somali’ye kıtlık sebebiyle milyonlarca dolarlık yardımda bulunarak, 1500 Somalili öğrenciye burs verdiğini belirten Somali Başbakanı Muhammed Ali, bu rakamın Batı’nın son 40 yılda vermiş olduğu burs sayısına eşit olduğunun altını çizdi.

İtalya’nın Başkenti Roma’da iki gün süren Somali Temas Grubu toplantıları münasebetiyle Somali Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali ve liderliğini yürüttüğü Somali heyeti pazartesi günü Roma’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde konuk edilmişti. Burada görüşme sağlanan Muhammed Ali konuşmasında, Türkiye’ye minnettar olduklarını, Somali’de bir Türk modelinin oluştuğunu ve Erdoğan’ın, Somali’nin acısını paylaşmak adına Somali için bir mucize olduğunu belirtmişti.

Ayrıca Muhammed Ali, Erdoğan’la son olarak İstanbul’da yaptığı görüşmede Erdoğan’ın Somali’yi değiştirme taahhüdünde bulunmasına karşın Somali’nin, kalkınma yeniden inşa ve yeni devlet yapılanması için bir fon kurulması fikrini ortaya attığını ortaya attığını dile getirmişti. Oluşturulacak fonun sponsorunun Türkiye olacağı, diğer ülkelerin de fona yardımda bulunacağı da kaydedilen bilgiler arasında yer almaktadır.

(TUİÇ Akademi, Zaman, Milliyet)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...