Somali’nin Sponsor Ülkesi Türkiye

0
105

Geçtiğimiz yazın Ağustos ayından itibaren Türkiye’nin, 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Somali’ye kıtlık sebebiyle milyonlarca dolarlık yardımda bulunarak, 1500 Somalili öğrenciye burs verdiğini belirten Somali Başbakanı Muhammed Ali, bu rakamın Batı’nın son 40 yılda vermiş olduğu burs sayısına eşit olduğunun altını çizdi.

İtalya’nın Başkenti Roma’da iki gün süren Somali Temas Grubu toplantıları münasebetiyle Somali Başbakanı Abdiveli Muhammed Ali ve liderliğini yürüttüğü Somali heyeti pazartesi günü Roma’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde konuk edilmişti. Burada görüşme sağlanan Muhammed Ali konuşmasında, Türkiye’ye minnettar olduklarını, Somali’de bir Türk modelinin oluştuğunu ve Erdoğan’ın, Somali’nin acısını paylaşmak adına Somali için bir mucize olduğunu belirtmişti.

Sponsorlu

Ayrıca Muhammed Ali, Erdoğan’la son olarak İstanbul’da yaptığı görüşmede Erdoğan’ın Somali’yi değiştirme taahhüdünde bulunmasına karşın Somali’nin, kalkınma yeniden inşa ve yeni devlet yapılanması için bir fon kurulması fikrini ortaya attığını ortaya attığını dile getirmişti. Oluşturulacak fonun sponsorunun Türkiye olacağı, diğer ülkelerin de fona yardımda bulunacağı da kaydedilen bilgiler arasında yer almaktadır.

(TUİÇ Akademi, Zaman, Milliyet)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here