Bağdat’tan Kuzey Irak Yaptırımı

Irak Petrol Bakanlığı, merkezi hükümetin ve bakanlığın izni olmadan Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi ile petrol sözleşmeleri imzalanacak şirketlere yaptırımların uygulanacağı yönünde açıklamada bulundu. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad’ın, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile Amerikan Exxon Mobil şirketiyle imzaladığı anlaşmaların benzerini çok yakın zamanda başka uluslararası şirketlerle de imzalayacaklarını hatırlatması üzerine, merkezi hükümet ve Irak Petrol Bakanlığı dışında imzalanan her tür sözleşmeyi yasal saymayacaklarını dile getirdi. Irak Hükümeti ve Petrol Bakanlığı’nın tutumunun da açık olduğu ifade edildi.

Cihad, aynı zamanda bu sözleşmeleri imzalayan şirketlere yaptırımlar uygulanacağını ve bu şirketlerin boykot edileceğinin de altını çizdi.

Bölgesel Kürt yönetimi ile daha önce petrolle ilgili sözleşme imzalayan Exxon Mobil’e ne tür yaptırımlar uygulandığının sorulması üzerine Cihad, Exxon Mobil’in Petrol Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, Kürt bölgesinde imzaladıkları sözleşmeleri dondurduğunu ifade ederek, Irak’taki petrol ve gaz yataklarının geliştirme çalışmaları çerçevesinde açılan 4. İhaleye Exxon Mobil’in alınmadığını belirtmiştir.

Irak Hükümeti ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında 2011’in sonlarından bu yana yaşanan sorunların başında, bölgesel yönetimin imzaladığı petrol sözleşmelerinin geldiği ifade ediliyor. Bağdat hükümeti bu sözleşmeleri gayriresmi kabul ederken, bölgesel yönetim Irak anayasasının kendilerine sözleşme yapma hakkı verdiğini iddia etmektedir. Bölgesel yönetimin, son dönemde yabancı şirketlerle 40’a yakın petrol sözleşmesi imzaladığı, bunların arasındaki Amerikan Exxon Mobil şirketiyle imzalanan 6 sözleşmenin ise, Bağdat hükümeti ile sorun yaşanmasına neden olduğu öne sürülüyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, NTV)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...