Bağdat’tan Kuzey Irak Yaptırımı

Irak Petrol Bakanlığı, merkezi hükümetin ve bakanlığın izni olmadan Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi ile petrol sözleşmeleri imzalanacak şirketlere yaptırımların uygulanacağı yönünde açıklamada bulundu. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad’ın, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile Amerikan Exxon Mobil şirketiyle imzaladığı anlaşmaların benzerini çok yakın zamanda başka uluslararası şirketlerle de imzalayacaklarını hatırlatması üzerine, merkezi hükümet ve Irak Petrol Bakanlığı dışında imzalanan her tür sözleşmeyi yasal saymayacaklarını dile getirdi. Irak Hükümeti ve Petrol Bakanlığı’nın tutumunun da açık olduğu ifade edildi.

Cihad, aynı zamanda bu sözleşmeleri imzalayan şirketlere yaptırımlar uygulanacağını ve bu şirketlerin boykot edileceğinin de altını çizdi.

Bölgesel Kürt yönetimi ile daha önce petrolle ilgili sözleşme imzalayan Exxon Mobil’e ne tür yaptırımlar uygulandığının sorulması üzerine Cihad, Exxon Mobil’in Petrol Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, Kürt bölgesinde imzaladıkları sözleşmeleri dondurduğunu ifade ederek, Irak’taki petrol ve gaz yataklarının geliştirme çalışmaları çerçevesinde açılan 4. İhaleye Exxon Mobil’in alınmadığını belirtmiştir.

Irak Hükümeti ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında 2011’in sonlarından bu yana yaşanan sorunların başında, bölgesel yönetimin imzaladığı petrol sözleşmelerinin geldiği ifade ediliyor. Bağdat hükümeti bu sözleşmeleri gayriresmi kabul ederken, bölgesel yönetim Irak anayasasının kendilerine sözleşme yapma hakkı verdiğini iddia etmektedir. Bölgesel yönetimin, son dönemde yabancı şirketlerle 40’a yakın petrol sözleşmesi imzaladığı, bunların arasındaki Amerikan Exxon Mobil şirketiyle imzalanan 6 sözleşmenin ise, Bağdat hükümeti ile sorun yaşanmasına neden olduğu öne sürülüyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, NTV)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...