ABD, Rusya’ya Karşı Yaptırımlarını Ağırlaştırdı

ABD ‘nin, Rusya yaptırımlarının kapsamının genişlemesine Rus dumasından tepki geldi. Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının Rus-Amerikan ilişkilerinin durumunu daha da ağırlaştıran yeni yıkıcı bir adım olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce Ukrayna krizini gerekçe göstererek Rusya’ya uyguladığı yaptırımların kapsamını genişlettiğini duyurmuştu. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yaptırım listesine Ukrayna’daki duruma müdahil olduğu gerekçesiyle 21 kişi ile 12 şirket daha eklenmişti. Listeye dahil edilen isimler arasında Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov ile Enerji Bakanlığı Yetkilisi Yevgeniy Grabçak öne çıkarken, Siemens’e ait türbinlerin Kırım’a sevkiyatı nedeniyle Rus savunma sanayi şirketi Rosteh’e bağlı Tehnopromeksport, İnteravtomatika şirketleriyle Tehnopromeksport Genel Müdürü Sergey Topor-Gilku’da yaptırım listesine alınmıştı. Ayrıca Gaz-Alyans, Power Machines, Vneshtorgservis, Kaliningradnefteprodukt, Ugolnye Tehnologii, Instar Lojistics, Evro Polis ve Surgutmebel gibi şirketler de listede yer alıyordu.

Bu karara karşı Rusya parlementosunun  alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy,  basın mensuplarına konuyla ilgili yaptığı durum değerlendirmesinde: “ABD’nin yeni yaptırımları, Rus-Amerikan ilişkilerinin durumunu daha da ağırlaştıran yeni yıkıcı bir adım. Bu yaptırımların, Washington’un kendi jeopolitik çıkarlarına, haksız rekabete hizmet etmek ve dünya piyasalarında üstünlük sağlamak amacıyla uygulamaya konduğu ortada.”  dedi.

Sibel Şevval KAÇAR
o-Staj 2018 AVRAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...