ABD, Rusya’ya Karşı Yaptırımlarını Ağırlaştırdı

0
103

ABD ‘nin, Rusya yaptırımlarının kapsamının genişlemesine Rus dumasından tepki geldi. Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının Rus-Amerikan ilişkilerinin durumunu daha da ağırlaştıran yeni yıkıcı bir adım olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce Ukrayna krizini gerekçe göstererek Rusya’ya uyguladığı yaptırımların kapsamını genişlettiğini duyurmuştu. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yaptırım listesine Ukrayna’daki duruma müdahil olduğu gerekçesiyle 21 kişi ile 12 şirket daha eklenmişti. Listeye dahil edilen isimler arasında Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov ile Enerji Bakanlığı Yetkilisi Yevgeniy Grabçak öne çıkarken, Siemens’e ait türbinlerin Kırım’a sevkiyatı nedeniyle Rus savunma sanayi şirketi Rosteh’e bağlı Tehnopromeksport, İnteravtomatika şirketleriyle Tehnopromeksport Genel Müdürü Sergey Topor-Gilku’da yaptırım listesine alınmıştı. Ayrıca Gaz-Alyans, Power Machines, Vneshtorgservis, Kaliningradnefteprodukt, Ugolnye Tehnologii, Instar Lojistics, Evro Polis ve Surgutmebel gibi şirketler de listede yer alıyordu.

Bu karara karşı Rusya parlementosunun  alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy,  basın mensuplarına konuyla ilgili yaptığı durum değerlendirmesinde: “ABD’nin yeni yaptırımları, Rus-Amerikan ilişkilerinin durumunu daha da ağırlaştıran yeni yıkıcı bir adım. Bu yaptırımların, Washington’un kendi jeopolitik çıkarlarına, haksız rekabete hizmet etmek ve dünya piyasalarında üstünlük sağlamak amacıyla uygulamaya konduğu ortada.”  dedi.

Sibel Şevval KAÇAR
o-Staj 2018 AVRAM  Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here