ABD ve Çin Arasında Gerilim

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) tarafından, ABD merkezli dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Delta Airlines ile ilgili çok sert bir açıklama yapıldı.

 

Delta’nın internet sitesinde Tayvan ve Tibet’in “ülke” olarak olarak gösterilmesine tepki gösteren Çinli yetkililer, firmaya “acil olarak özür dilemesi” çağrısında bulundu. CAAC 12 Ocak’ta hava yolu şirketinden olayı soruşturmasını istediğini açıkladı. Havacılık otoritesi, Çin’e uçan yabancı hava yollarının web sitelerini, uygulamalarını ve müşteriye ilişkin bilgileri bakarak benzer bir şeyin meydana gelmesini engellemek için Çin yasalarına ve düzenlemelerine kesinlikle uymalarını talep etti. 

 

Çin, Tayvan ve Tibet’in kendi toprakları içinde olduğunu ve bağımsız ülkeler olmadıklarını savunuyor. İngiltere, resmen Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmeyi reddeden Çin hassasiyetlerine saygı duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı, “İngiltere Tayvan’ı bir devlet olarak tanımıyor ve Tayvan ile diplomatik ilişkisi yok.” dedi. Turistlere şu tavsiyede bulundu: “Herhangi bir protestoya karışmak veya Tibet bağımsızlığı çağrısında bulunmaktan kaçının. Böyle bir faaliyeti kayıt altına almayın. “

 

The Independent, Tibet’i ayrı bir ülke olarak tanımlaması nedeniyle Çin’in otel markası Marriott’a ateş püskürdüğünü, otel zincirinin Tibet ve Hong Kong’u ülkeler olarak listelemesinin ardından bir hafta boyunca Marriott web sitesini kapattığını bildirdi.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...