ABD’den Farsça Twitter

ABD Dışişleri Bakanlığı, İranlı internet kullanıcılarına ulaşmak için Farsça Twitter sayfası açtı. Sosyal paylaşım ağlarının, Tunus ve Mısır’daki devrimlerin yaşanmasına önemli etkisinin ardından ABD, İran’daki internet kullanıcılarına ulaşmak için harekete geçti.

Twitter’da Farsça yayım yapan sayfa açan bakanlık, ilk mesajında “ABD Dışişleri Bakanlığı, İranlılar arasındaki sosyal medyanın tarihi rolünün farkında. Biz de sohbetlerinize katılmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bakanlığın bu mesajı, İran’daki muhalif liderler ve aktivistlerin, Mısır’daki devrimi desteklemek için gösteri yapılması çağrısından önce yayımlanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı Twitter’daki ikinci mesajında da “İran, Mısırlıların faaliyetlerini överken, kendi halkının bu tür eylemlerini kanunsuz ve gayri meşru olarak gördüğünü gösteriyor” cümlesini yazdı. Bakanlık, üçüncü mesajında da “İran’a, Mısırlıların Kahire’deki yaptığı gibi gösteri yapma hakkını kendi halkına da tanıması” çağrısında bulundu.

Mısır’daki olayların bu derecede büyüyeceğinin daha önceden ABD istihbarat birimleri tarafından öngörülememesi ABD medyasında birçok tartışma yaratmış, bu tartışmalarda istihbarat birimlerinin Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarına ve buralardaki tartışmalara neden dikkat etmediği sorgulanmıştı.

(tuicakademi, usakgundem)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...