ABD’den Kritik İran Açıklaması

ABD Başkanı Trump’ın tartışma yaratan Kudüs kararı sonrasında yapılan Birleşmiş Milletler oylamaları öncesinde yaptığı tehditkâr açıklamalarla tepki çeken ABD’nin Daimi BM Temsilcisi Nikki Haley açıklamalarda bulundu.

Haley, İran’da devam eden gösterileri ABD’nin desteklediğini söylerken, “ABD, İran halkının sesini duyurmak için yardıma hazır. Tahran yönetiminin gösterilerin dış güçler tarafından tasarlandığı iddiası saçma. İran’daki gösteriler tamamen doğal gelişti” dedi. Haley, Birleşmiş Milletler’i İran’da yaşananlar dolayısıyla acil olarak toplamaya karar verdiğini de dile getirdi.

Öte yandan Haley, Kuzey Kore konusunda da açıklamalarda bulundu. Haley, Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi hazırlığında olduğuna dair istihbarat aldıklarını dile getirdi. Haley, “Dilerim bu gerçekleşmez zira ABD, nükleer bir Kuzey Kore’yi kabul etmez” dedi.

İran’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktaran Nauert, “Daha önce de farklı birçok ortamda yaptığımız gibi İran halkı için desteğimizi birçok farklı ortamda ifade ediyoruz.” İfadesini kullandı.

ABD’nin İran’da büyükelçiliğinin olmadığını vurgu yapılarak gelişmeleri nasıl takip ettiklerinin sorulması üzerine Nauert, bu ülkede yaşananları basından ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla izlediklerini aktardı.

İran halkının ifade özgürlüğünü desteklediklerine dikkat çeken Dışişleri Başkanlığı Sözcüsü, “ bu ister burada ister Rusya’da isterse ise başka bir ülkede olsun temel bir insan hakkı konusudur.” değerlendirmesini yaptı.

Rojin TURAN – ORTAM Stajyeri

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...