ABD’den Suriye’deki PKK’ya Tepki

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mike Hammer, Suriye’de terörizme yer olmadığını ifade etti. Yabancı Basın Merkezi’nde (FPC) ABD’nin dış politikasına yönelik soruları cevaplayan Hammer, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’ın günlerinin sayılı olduğunu ifade ederek, Esed’in iktidardan ayrılmasının kaçınılmaz bir son olduğunu belirtti. Hammer, ”Esad, çıkmaz sokağa varacak” ifadesini kullandı.

Hammer, Terör örgütü PKK’ya yakın grupların Suriye’deki Kürt bölgelerinde kontrolünü artırdığına yönelik haberlerin hatırlatılıp, bu konudan kaygı duyup duymadıklarının sorulması üzerine, Suriye’deki Kürt nüfusunu diğer muhaliflerle birlikte çalışma yönünde teşvik ettiklerini belirtti.

Hammer, Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddet olaylarına yönelik soru üzerine bu durumun kaygı verici olduğunu, herkesi sakin olmaya çağırdığını ve Myanmar hükümetine bu saldırıları araştırma ve sorumlularını adalet önüne çıkarması yönünde çağrı yaptığı bildirdi. Hammer, Myanmar’daki tüm etnik grupların barış içinde yaşaması ve azınlıkların haklarına saygı gösterilmesi gerektiğine ifadesinde yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland’a, günlük basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın işin hakimiyetini kaybettiğine yönelik sözleri soruldu. Bunun üzerine Nuland,  Erdoğan ile hemfikir olduklarını, Esad rejimi kendi bölgesinde giderek kontrolünü kaybettiğini ifade etti. Ayrıca Nuland, Suriye’ye dışarıdan askeri müdahaleye yönelik bir soru üzerine, yangına körükle gitmenin hayat kurtaracağına inanmadıklarını belirtti.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Zaman, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...