AB’den Kosova’ya:” Sınırlarınızı Derhal Belirleyin, Vize Serbestisi Buna Bağlı”

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Karadağ ile Kosova arasında ki sınırların yeniden belirlenerek anlaşma sağlanması gerektiğini ve vize serbestisinin bu anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Kosova ziyareti amacıyla Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli ve Başbakan Ramush Haradinaj ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan bu görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve Juncker ortak basın toplantısı düzenleyerek görüşülen konuları dile getirirken, gelen soruları cevaplandırdılar. Juncker, AB Komisyonu Stratejisinin tüm Batı Balkanları kapsadığını ve bu stratejinin Kosova’da yapılması gereken reformların önemine vurgu yaparak, iş birliğini geliştirmeyi amaçladığını dile getirdi. Yapılması gereken, bu reformların hukukun üstünlüğüne, adaletin güçlendirilmesine ve vatandaşların temel haklarının yerine getirilmesinde saygı gösterilmesine odaklanılmasının gerektiği belirtildi.  Kosovalıların Avrupa’da güvenli bir gelecekleri olacağını dile getiren Juncker, yolsuzluk ve organize suçlarla olan mücadelelerini Kosovalıların sürdürmesi gerektiğini açıkladı.

Kosova için Karadağ ile sınırlarını yeniden belirleyen anlaşmanın onaylanması vize serbestisine doğru giden yolda kaçınılmaz ve kilit bir adım olarak önlerine sunulmuş durumdadır. AB Komisyonu Stratejisinin de bölgedeki tüm ortaklarla iş birliğini geliştireceği amacını taşımakta olduğunu söyleyebiliriz.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...