AB’den Kosova’ya:” Sınırlarınızı Derhal Belirleyin, Vize Serbestisi Buna Bağlı”

0
104

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Karadağ ile Kosova arasında ki sınırların yeniden belirlenerek anlaşma sağlanması gerektiğini ve vize serbestisinin bu anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Kosova ziyareti amacıyla Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli ve Başbakan Ramush Haradinaj ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan bu görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve Juncker ortak basın toplantısı düzenleyerek görüşülen konuları dile getirirken, gelen soruları cevaplandırdılar. Juncker, AB Komisyonu Stratejisinin tüm Batı Balkanları kapsadığını ve bu stratejinin Kosova’da yapılması gereken reformların önemine vurgu yaparak, iş birliğini geliştirmeyi amaçladığını dile getirdi. Yapılması gereken, bu reformların hukukun üstünlüğüne, adaletin güçlendirilmesine ve vatandaşların temel haklarının yerine getirilmesinde saygı gösterilmesine odaklanılmasının gerektiği belirtildi.  Kosovalıların Avrupa’da güvenli bir gelecekleri olacağını dile getiren Juncker, yolsuzluk ve organize suçlarla olan mücadelelerini Kosovalıların sürdürmesi gerektiğini açıkladı.

Kosova için Karadağ ile sınırlarını yeniden belirleyen anlaşmanın onaylanması vize serbestisine doğru giden yolda kaçınılmaz ve kilit bir adım olarak önlerine sunulmuş durumdadır. AB Komisyonu Stratejisinin de bölgedeki tüm ortaklarla iş birliğini geliştireceği amacını taşımakta olduğunu söyleyebiliriz.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here