Aleksander Vuçic: Bir Şeyler Yapmazsak Milletimiz Yok Olabilir

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’da Kosova meselesi ve nüfus politikasına yönelik basın toplantısı düzenledi. Vuciç 14 Mart’ta yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne katılım teklifinin anahtarı olan Kosova ile ihtilaf konusunda uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin bloğa katılmak için her ikisinin de bir araya gelmesi gereken kilit bir şart olduğu konusunda ısrar ediyor. Ülke nüfusunun önümüzdeki yıllar içerisinde giderecek azalacağına dikkat çeken Vuçiç, “Birkaç yıl içinde aynı emekli vatandaş sayısıyla çok daha düşük bir nüfusa sahip olabiliriz. Bu da millet olarak yok olacağımız anlamına gelir. Bunun suçlusu ne ABD ne de AB’dir, bu tamamıyla bizim suçumuz” dedi.

Birçok alanda görüşmeler yapan Vuçic, nüfus politikasına önem verip halkı da yanına alarak bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istiyor. Baktığımız zaman yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip olan Sırbistan’da kadın başına düşen ortalama çocuk sayısının 1.44 olduğunu belirtirken, 0.8 oranında bir artış ön görülüyor.

Kosova sorununa değinen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç, ‘Kosova meselesinin çözülmesi, ülkemizin çıkarına olacaktır. Her ne kadar kendilerine ya da arabuluculara güvenmesem de Arnavutlarla görüşmelerimize devam etmemiz gerekiyor, zira başka çaremiz gözükmüyor. Bununla birlikte bu sorunu çözersek insanların barış içinde yaşayacağı, her bireyin çocuk sahibi olmak istedikleri bir ortam oluşturulacaktır. Ayrıca çocuk sahibi olmak isteyenlerin bireylerin belirli miktarda masrafları karşılanacaktır.’ ifadelerini kullandı. Bu bağlamda nüfus politikasının artış yönünde olduğu, her ne kadar Kosova sorunun istenilen düzeyde olmadığı fakat bunun için fedakarlık göstermek gerektiğine karar verildi.

Kadir AKKURT
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...