Aleksander Vuçic: Bir Şeyler Yapmazsak Milletimiz Yok Olabilir

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’da Kosova meselesi ve nüfus politikasına yönelik basın toplantısı düzenledi. Vuciç 14 Mart’ta yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne katılım teklifinin anahtarı olan Kosova ile ihtilaf konusunda uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin bloğa katılmak için her ikisinin de bir araya gelmesi gereken kilit bir şart olduğu konusunda ısrar ediyor. Ülke nüfusunun önümüzdeki yıllar içerisinde giderecek azalacağına dikkat çeken Vuçiç, “Birkaç yıl içinde aynı emekli vatandaş sayısıyla çok daha düşük bir nüfusa sahip olabiliriz. Bu da millet olarak yok olacağımız anlamına gelir. Bunun suçlusu ne ABD ne de AB’dir, bu tamamıyla bizim suçumuz” dedi.

Birçok alanda görüşmeler yapan Vuçic, nüfus politikasına önem verip halkı da yanına alarak bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istiyor. Baktığımız zaman yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip olan Sırbistan’da kadın başına düşen ortalama çocuk sayısının 1.44 olduğunu belirtirken, 0.8 oranında bir artış ön görülüyor.

Kosova sorununa değinen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç, ‘Kosova meselesinin çözülmesi, ülkemizin çıkarına olacaktır. Her ne kadar kendilerine ya da arabuluculara güvenmesem de Arnavutlarla görüşmelerimize devam etmemiz gerekiyor, zira başka çaremiz gözükmüyor. Bununla birlikte bu sorunu çözersek insanların barış içinde yaşayacağı, her bireyin çocuk sahibi olmak istedikleri bir ortam oluşturulacaktır. Ayrıca çocuk sahibi olmak isteyenlerin bireylerin belirli miktarda masrafları karşılanacaktır.’ ifadelerini kullandı. Bu bağlamda nüfus politikasının artış yönünde olduğu, her ne kadar Kosova sorunun istenilen düzeyde olmadığı fakat bunun için fedakarlık göstermek gerektiğine karar verildi.

Kadir AKKURT
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,079BeğenenlerBeğen
6,252TakipçilerTakip Et
8,635TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...