Almanya’da Kundaklama Olayları

Almanya’da Türk ve göçmenleri hedef alan kundaklama olaylarına bir yenisi daha eklendi. 2008 Şubat ayında 9 Türk’ün öldüğü kundaklama eylemi ile başlayan ırkçı tutumlar devam ediyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesinde yine kundaklama olayları yaşandı. Polis açıklamalarına göre cumartesiyi pazara bağlayan gece bu semtteki 4 binanın merdivenlerinde kundaklama girişimleri tespit edildi. Olaylarda kimse yaralanmadı, Eyalet Kriminal Dairesi’nin yangınları araştırma bölümü soruşturmaları başlattı. Cumartesi gecesi saat 21.15 surlarında Warthestrasse sokağındaki bir evin merdiven bölümünde bir çocuk arabası kimliği belirsiz şahıslar tarafından ateşe verildiği, bina sakinleri tarafından ateş fark edilmesi üzerine de polisin çağrıldığı belirtildi. 52 yaşındaki bir kişi duman zehirlenmesinden tedavi edilmek üzere hastaneye götürüldüğü aktarıldı.  Diğer bir olay ise Sonnenallee sokağında gerçekleşti. Orada da bir çocuk arabası kundaklandı. Lipschitzallee sokağında ise Pazar sabahı saat 1:15 surlarında kundaklanan bir çöp kutusu bulundu. Saat 4 surlarında ise Richardstrasse’de yine bir tane kundaklanmış çocuk arabası bulundu.

Geçen hafta içinde Berlin’in Neukölln ve Mitte ilçelerinde 3 ayrı binada yangın çıkmıştı. Bu iki olayda da merdiven boşluğunda bulunan çocuk arabalarının ateşe verilmiş, Neukölln ilçesinde çıkan yangında 5 Türk dumandan zehirlenmişti. Kısa süre önce daha aynı semtte kundaklama olayında biri bebek 3 kişi hayatını kaybetmişti. Göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Mitte ilçesindeki Quitzow Strasse’de de yine bir puset ateşe verilmiş, ama kimse yaralanmamıştı. Hatırlanacağı üzere Eylül 2008’de Mannheim kentinde yine Türk ailelerinin oturduğu iki bina ateşe verilmişti. Bundan öncede 9 Türkün hayatını kaybettiği bir başka yangın Şubat ayında Ludwigshafen kentinde gerçekleşmişti.

(tuicakademi, deutsche welle)

Sosyal Medyada Paylaş

48,097BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...

Antalya Diplomasi Forumu: “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak”

“Diplomasi, yeni bir dünya düzeni ile savaş ve barış...