Almanya’da Siyasi Değişim

Almanya’nın Baden- Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde dün yapılan eyalet meclisi seçimlerinde Markel liderliğindeki koalisyon hükümetine hezimet yaşatan Yeşiller Partisi iki eyalette iktidara geliyor.

Winfried Kretschmann, Almanya’nın ilk “Yeşil Eyalet Başkanı olmaya hazırlanıyor. Resmi olmayan sonuçlara göre, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) kalesi olarak kabul edilen Baden-Württemberg’de iktidardaki CDU yüzde 39, Yeşiller yüzde 24,2, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 23,1, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5,3, Sol Parti ise yüzde 2,8 oranında oy aldı. Bu durumda Sol Parti kesin olarak meclis dışında kaldı.

Ayrıca, Baden-Württemberg eyaletinde oylarını ikiye katlayarak yüzde 24,2’lik desteğe ulaşan Yeşiller’in, yüzde 23,1 oy alan Sosyal Demokrat Parti ile hükümeti kurması bekleniyor. Hıristiyan Demokratların eyaletteki 58 yıllık iktidarına son veren Yeşiller’in ilk kez bir eyalette Başbakanlığı üstlenmesi bekleniyor.

Nükleer enerji karşıtı söylemlerin ve seçim kampanyalarının etkili olduğu Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, seçim başarısını değerlendirirken, “Bu Yeşiller’in muhteşem bir başarısı. Bugün, Almanya’daki siyasi mecranın kökten ve kalıcı olarak değiştiği gündür.”

Başbakan Angela Merkel yaptığı açıklamada, “acı bir yenilgi” aldıklarını belirtirken, Japonya’daki Fukuşima nükleer santralinde yaşanan felaketin ve bunun Almanya’da yaratığı korkuların bu yenilgiye yol açtığını kaydetti.

(tuicakademi-dw-world-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...