Amerikan Gazeteden ‘Yeni Dünya’ Haritası

New York Times geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makalede Sovyetler Birliği’nin parçalanmasından sonra, dünyanın yeni bir bölünmenin eşiğinde olduğunun altını çizerek ’Yeni Dünya’ haritasını yayınladı.

Gazetede, Frank Jacobs ve Parag Khanna imzasıyla yayınlanan makaleye göre, haritada Kuzey Irak’taki Özerk Kürt Yönetimi  ‘Kürdistan’ adı altında bağımız bir devlet olarak gösteriliyor. Suriye ise Şam, Halep, Lazkiye olmak üzere üç şehir devletinden oluşuyor.

‘Bağımsız bir Kürdistan’

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, bağımsız Kürdistan’a dönüyor. Harita sadece bununla da kalmayarak, Kürdistan dışında ‘Kürt bölgesi’ olarak adlandırılan bölgeyi ise ayrı bir renge boyayarak Türkiye’nin Güneydoğu’suna işaret ediyor.

Belçika İkiye Bölünüyor

Yeni haritadaki bir başka önemli ayrıntı da Belçika’yı ilgilendiriyor. Sürekli bölünmenin eşiğinde gözüyle bakılan Belçika, Flaman ve Valon olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu arada, Avrupa Birliği de zaten küçük devletlerden oluşan Brüksel merkezli bir federal yapılanmaya geçilmiş olduğu için uygulamada bu bölünmenin sorun yaratmayacağı belirtiliyor.

Azerbaycan Bölge Gücü Oluyor

Rejimin düşmesi durumunda ülkede yaşayan 20 milyon Azeri, mevcut Azerbaycan devletiyle birleşiyor. Böylece bölgede Türkiye’ye destek olabilecek ikinci bir büyük Türk devletinin olacağı Azerilerin Türkçe konuştuğu ve enerji konusundaki girişimleri de vurgulanarak öne çıkarılıyor.

Çin Sınırında da Yeni Devlet

Son olarak haritaya göre Kuzey Doğu Asya’da, Rusya ve Çin sınırında yeni bir devlet kurulabilir. Nüfus olarak Çinlilerin yoğun olduğu bölgede Rusların silah ve asker gücü yüksek.

Afrika’da ise Mali, Kongo ve Somali’de yeni devletlerin kurulacağı iddia ediliyor.

(TUİÇ Akademi, star, vatan)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...