Amerikan Gazeteden ‘Yeni Dünya’ Haritası

0
671

New York Times geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makalede Sovyetler Birliği’nin parçalanmasından sonra, dünyanın yeni bir bölünmenin eşiğinde olduğunun altını çizerek ’Yeni Dünya’ haritasını yayınladı.

Gazetede, Frank Jacobs ve Parag Khanna imzasıyla yayınlanan makaleye göre, haritada Kuzey Irak’taki Özerk Kürt Yönetimi  ‘Kürdistan’ adı altında bağımız bir devlet olarak gösteriliyor. Suriye ise Şam, Halep, Lazkiye olmak üzere üç şehir devletinden oluşuyor.

‘Bağımsız bir Kürdistan’

Sponsorlu

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, bağımsız Kürdistan’a dönüyor. Harita sadece bununla da kalmayarak, Kürdistan dışında ‘Kürt bölgesi’ olarak adlandırılan bölgeyi ise ayrı bir renge boyayarak Türkiye’nin Güneydoğu’suna işaret ediyor.

Belçika İkiye Bölünüyor

Yeni haritadaki bir başka önemli ayrıntı da Belçika’yı ilgilendiriyor. Sürekli bölünmenin eşiğinde gözüyle bakılan Belçika, Flaman ve Valon olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu arada, Avrupa Birliği de zaten küçük devletlerden oluşan Brüksel merkezli bir federal yapılanmaya geçilmiş olduğu için uygulamada bu bölünmenin sorun yaratmayacağı belirtiliyor.

Azerbaycan Bölge Gücü Oluyor

Rejimin düşmesi durumunda ülkede yaşayan 20 milyon Azeri, mevcut Azerbaycan devletiyle birleşiyor. Böylece bölgede Türkiye’ye destek olabilecek ikinci bir büyük Türk devletinin olacağı Azerilerin Türkçe konuştuğu ve enerji konusundaki girişimleri de vurgulanarak öne çıkarılıyor.

Çin Sınırında da Yeni Devlet

Son olarak haritaya göre Kuzey Doğu Asya’da, Rusya ve Çin sınırında yeni bir devlet kurulabilir. Nüfus olarak Çinlilerin yoğun olduğu bölgede Rusların silah ve asker gücü yüksek.

Afrika’da ise Mali, Kongo ve Somali’de yeni devletlerin kurulacağı iddia ediliyor.

(TUİÇ Akademi, star, vatan)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here