Amerikan İstihbaratı: Mücadeleyi Kaddafi Kazanacak

ABD Başkanı Obama’nın baş istihbarat danışmanı James Clapper, Libya’daki iç karışıklıktan Kaddafi’nin galip geleceğini tahmin ettiğini açıkladı.

Clapper, Kaddafi’ye bağlı askerlerin isyancılara göre silah ve eğitim üstünlüğünün bulunmasından dolayı uzun sürecek mücadeleyi kazanmalarının yüksek ihtimal olduğunu belirtti. Ayrıca Clapper Libya’nın yarı özerk üç küçük devlet olarak bölünebileceğini öngörüyor.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, Kaddafi’ye karşı herhangi bir müdahale için uluslararası mutabakata varılmasının en önemli hedef olduğunu ama Kaddafi’yi devirmenin en iyi yolunun ne olduğunu kimsenin bilmediğini de belirtti.

Ras Lanuf Kaddafi’ye geçti

Libya’da asilerin, Kaddafi’ye bağlı birliklerin bir süredir havadan ve karadan saldırdığı liman kenti olan Ras Lanuf’tan asiler yavaş yavaş geri çekilmeye başladı. Roket ve top ateşinden kaçmak için asiler araçlarla ile ülkenin doğusuna doğru kaçmaya başlamış durumda.

Ras Lanuf’ta Fransız haber ajansı AFP’nin sorularını yanıtlayan bir asi, ”Yenilgiye uğradık. Bizi top ateşine tutuyorlar, biz de kaçıyoruz. Bunun anlamı Ras Lanuf’u ele geçirdikleridir.” dedi.

Libya devlet televizyonu, Kaddafi güçlerinin asileri Ras Lanuf’un batısındaki diğer liman olan Sidra’dan da geri çekilmeye zorladığını bildirdi.

Kaddafi’ye bağlı birlikler son günlerde ülkede asilerinde kontrolünde bulunan bölgelerde ve Zaviye’de tekrar kontrolü sağlamaya çalışıyor.

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü ise, Libya’daki durumun iç savaşa dönüştüğünü söyleyerek şiddetin faturasının en çok sivillere çıkartıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada çatışmaların yoğun olduğu bölgelere olan giriş yasağından dolayı yardıma muhtaç sivillere ulaşılamamasını eleştirildi. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Jakob Kellenberger, çatışmaların başlamasından bu yana 24 gün geçtiğini ve halen Libya’nın büyük bir bölümüne insani yardım götürülemez oluşunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...