Amerika’nın Esad Rejimine Karşı Sabrı Tükeniyor

Suriye’de çatışmalar devam ediyor, her gün düzinelerce insan ölüyor ve bu durum karşısında Amerika yavaş yavaş Başbakan Esad’a karşı sabrını yitiriyor. Haberlere göre, Suriye’deki bu kanlı çatışmayı durdurmak için askeri yöntemler devreye girecek, fakat yine de öncelikli olarak siyasi ve ekonomik baskıların devam etmesi umuluyor.

Suriye’de rejim karşıtlarına karşı uygulanan şiddet bitmek bilmiyor. Son iki günde 100’den fazla insan öldürüldü. BM Amerika Büyükelçisi Susan Rice, CNN’e yaptığı açıklamada: “Günleriniz sayılı” dedi ve ayrıca Esad’a: “Sorumluluk bilincinde ve barışçıl bir şekilde iktidardan vazgeçmek için artık çok geç” diye ifadede bulundu.

Salı günü, aralarında cumhuriyetçi senato John McCain’de bulunduğu birçok Amerika milletvekili, Suriye muhalefetlerine silah sevkiyatını desteklemeyi talep etti. Fakat hükümet, bu teklifi reddetti. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney: “Şuan böyle bir adım atamayız” dedi.

Washington’da şuan Suriye için insancıl bir yardım düşünülüyor. Amerika Dışişleri Bakanı Sözcüsü Victoria Nuland: “Daha fazla silahın Suriye’de çözüm getireceğine inanmıyoruz. Amacımız, Esad’ın savaş mekanizmasını güçlendirmek için aldığı parayı azaltmak olmalıdır” dedi. Böylelikle, ülkedeki demokratik diyalog sağlamlaştırılabilir.

“Yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz”

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle (FDP), Esad’a karşı sert uygulamaları desteklediğini ifade etti. Çarşamba günü der Neuen Osnabrücker Zeitung’a yaptığı açıklamada Westerwelle: “Sert yaptırımların demokratik bir dönüşüm için gerekli olduğunu söyledi. Suriye’deki şiddeti durdurabilmek için yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz.”

Arap Birliği, Gözlemcilerinden Suriye’yi terk etmesini talep etti. Birçok Arap Ülkesi, muhalefete karşı hükümetin devam eden şiddet olaylarından ötürü gözlemcilerini Suriye’den aldı.

Rusya, Elçilerin Suriye’den çağrılmasını ‘mantıksız’ diye eleştirdi. Interfox Ajansına göre, Şam’da Başbakan Esad ile görüşmesinden bir gün sonra, Dışişleri Bakanı Sergej Lawrow, bu şekilde kriz çözülemez diye konuştu.

Kaynak: Süddeutsche

Çeviri:

Elif ÖZYER

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...