Annan: “Esad’la Görüşme Olumlu Geçti”

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile başkent Şam’da bir araya geldi. Annan’ın Suriye’deki krizin çözümü için yeni bir yaklaşım benimsenmesi konusunda Esad ile görüş birliğine vardıkları belirtiliyor.  Annan, görüşmenin olumlu ve yapıcı geçtiğini söylerken, şiddeti sona erdirmenin gerekliliği ve yöntemleri üzerinde anlaşıldığını ayrıca silahlı muhaliflerle de bu konuda hemfikir olduklarını ifade etti. Siyasi diyaloğun başlaması için adım atılması gerektiğini, Beşar Esad’ın da bunu kabul ettiğini dile getiren Annan, ülkedeki şiddeti sona erdirecek yeni çözümlerin muhalefetle de paylaşılacağı yönünde açıklamada bulundu.

Kofi Annan’ın, Şam’daki temaslarının ardından Suriye’deki krizi görüşmek üzere ülkenin bölgedeki müttefiki İran’a geçtiği bildiriliyor.

Uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen Suriye’de kanın durmadığı, Esad’a bağlı güçlerin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ve açılan ateşte onlarca kişinin hayatını kaybettiğinin de altı çiziliyor.

(TUİÇ Akademi, Euronews, Dünya Bülteni)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...