At Eti Skandalı Romanya’ya da Yayıldı

İngiltere’de süpermarketlerde satılan dondurulmuş peynir, domates sosu ve lazanyalarda %60 ile %100 oranında at etine rastlanıldığı öğrenildi. Skandal, İngiltere’nin yanı sıra Fransa, İsveç, İrlanda ve Romanya’ya da sıçradı. İngiliz basının yalnız at eti değil eşek etinin de kullanıldığı iddiasında bulunduğu aktarıldı.  Bunun arkasından Romanya’da at arabalarına getirilen yasağın olduğu iddia edildi. Buna göre at arabalarının kullanılmasının yasaklanmasının ardından milyonlarca atın mezbahalara gönderildiği, Romanya’da bu tür arabalarda daha çok eşeklerin kullanılması nedeniyle, mezbahalara gönderilen hayvanlar arasında çok sayıda eşek olduğu öne sürülüyor. Romanya bu olaylarda ülkelerindeki mezbalardan birinin sorumlu olduğu iddiaları üzerine ülkede soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Lazanya üretimi yapan Findus adlı şirketin, ürünlerini piyasadan çekerek tüketicilerden özür dilediği açıklandı. Dana eti yerine at etinden hazırlanan lazanyaların Findus adlı İsveçli şirket için Fransız Comigel firması tarafından üretildiği açıklanınca Fransa’da alarm verildi. Fransa Tarım Bakanlığı suçluların kimler olduğunu ve kimin dolandırıldığını bulmak için soruşturma başlatıldığını ve sorumlularının cezalandırılacağını belirtti. Kısa süre sonra Fransa, Romanya’da kesilen atlara ait etlerin, Kıbrıs ve Hollanda’daki aracılar yoluyla getirildiğini açıklarken, Romanya Tarım Bakanı Daniel Constantin, Fransız makamlarının açıklaması üzerine operasyon başlattı. Romanya gıda perakendecisi (Romalimenta) Derneği Başkanı Sorin Minea, ithalatçının at ile sığır etinin arasındaki farkı bilmemesine imkan bulunmadığını söylediği belirtildi.

Findus Firmasının lazanyalar için etin satın aldıkları Spanghero adlı firmanın başkanı etlerin Romanya’dan temin edilerek getirildiğini skandalın takipçisi olduklarını bildirdi.

Burger King de İrlanda’daki tesislerde hamburger eti üretiminde at eti kullanıldığını tespit ettiklerini, bunun sonucu et üretimi tesislerini İrlanda’dan Almanya’ya taşıdıklarını açıkladığı ifade edildi. Ayrıca tesislerden alınan et numunelerinde çok küçük oranda at etine rastlanmasına rağmen restoranlardan alınan et numunelerinde ise at etine rastlanmadığı belirtildi.

(TUİÇ Akademi,AA,dunyabulteni.com,tuketicikosesi.org,milliyet)

Gül Muriç

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...