Avrupa Birliği’nin 2010 Karnesi

0
65

Avrupa Birliği, 2010 karnesinde en kötü notlarını Türkiye ile ilişkilerinde ve Kıbrıs sorununa yaklaşımı konusunda aldı.

Avrupa’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Avrupa Birliğine geçtiğimiz yılın değerlendirmesi olarak yıllık karnesini verdi. AB’nin en yüksek puan aldığı konular 20 üzerinden 18 ile Balkan ülkelerine vize muafiyeti, terörle mücadele için ABD ile veri paylaşımı ve İran’ın nükleer programı konusunda Amerika ile işbirliği olduğu belirtildi. En düşük notları ise 20 üzerinden 5 puan ile Türkiye ile ilişkiler, Kıbrıs sorununda Türkiye’ye yaklaşımı, Dalai Lama ve Tibet konusunda Çin ile ilişkilerine verildiği belirtildi.

Sponsorlu

Düşünce kuruluşunun, Avrupa başkentlerindeki 40 uzmanı tarafından AB’ye verilen karnede AB’nin geçen yıl sadece gıda güvenliği faslında müzakereleri başlatabildiği hatırlatıldı. Bu yılki karnesinde ise, Kıbrıs sorunu kapsamında Ankara’nın limanlarını açmayı reddederken, Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye’nin katılım müzakerelerini ve KKTC’ye doğrudan ticareti engellediği ve öte yandan Ada’daki kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarısız olduğu belirtildi.

Karnede, AB üyelerinin en çok bölündüğü konular arasında ise Türkiye, NATO ve ABD ile olan ilişkiler, bin yıl kalkınma hedefleri, Afganistan ve doğalgaz boru hatları sayıldı.  

(tuicakademi-zaman)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here