Avrupa Birliği’nin 2010 Karnesi

Avrupa Birliği, 2010 karnesinde en kötü notlarını Türkiye ile ilişkilerinde ve Kıbrıs sorununa yaklaşımı konusunda aldı.

Avrupa’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Avrupa Birliğine geçtiğimiz yılın değerlendirmesi olarak yıllık karnesini verdi. AB’nin en yüksek puan aldığı konular 20 üzerinden 18 ile Balkan ülkelerine vize muafiyeti, terörle mücadele için ABD ile veri paylaşımı ve İran’ın nükleer programı konusunda Amerika ile işbirliği olduğu belirtildi. En düşük notları ise 20 üzerinden 5 puan ile Türkiye ile ilişkiler, Kıbrıs sorununda Türkiye’ye yaklaşımı, Dalai Lama ve Tibet konusunda Çin ile ilişkilerine verildiği belirtildi.

Düşünce kuruluşunun, Avrupa başkentlerindeki 40 uzmanı tarafından AB’ye verilen karnede AB’nin geçen yıl sadece gıda güvenliği faslında müzakereleri başlatabildiği hatırlatıldı. Bu yılki karnesinde ise, Kıbrıs sorunu kapsamında Ankara’nın limanlarını açmayı reddederken, Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye’nin katılım müzakerelerini ve KKTC’ye doğrudan ticareti engellediği ve öte yandan Ada’daki kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarısız olduğu belirtildi.

Karnede, AB üyelerinin en çok bölündüğü konular arasında ise Türkiye, NATO ve ABD ile olan ilişkiler, bin yıl kalkınma hedefleri, Afganistan ve doğalgaz boru hatları sayıldı.  

(tuicakademi-zaman)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...