Avrupa Komisyonu’ndan Kosova’ya 24 Milyon Avro

0
66

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Adalet Bakanı Abelard Tahiri ile Avrupa Komisyonu Kosova Birimi Şefi David Cullen ile görüştü. Yapılan görüşmede genel bağlamda Kosova’nın Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda yerine getirmesi kriterler ve bu kriterlerin yerine getirilmesindeki gelişimler konuşuldu. Kosova’nın Avrupa Birliği ile ilişkileri, kamu düzeni ve kamu reformuyla ilgili düzenlemeler konuşuldu. Kosova’nın Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda ilerlemesi için atması gereken adımlar ve yapması gereken düzenlemeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Bakan Yağcılar, kamu düzeni, reformlar, hukukun üstünlüğü gibi konularda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Sivil Hizmetler Yasası, Kamu Yönetimi Örgütleme Yasası, Maaşlar Yasası olmak üzere 3 yasanın bu yıl onaylanacağını söyledi. Bu 3 yasanın kamu düzeni konusunda temel olduğunu ve birçok düzenleme içerdiğini belirtti. Bakan Yağcılar diğer konulardaki düzenlemelerle ilgili çalışmalarda da istekli ve kararlı olduklarının altını çizdi. Şef Cullen da bu süreçteki çalışmaları ve katkılarından dolayı Bakan Yağcılar ve Bakan Tahiri’ye teşekkürlerini sundu.

Daha sonra Kamu Yönetimi Bakanlığından yapılan basın bildirisi ve açıklamaya göre, Şef Cullen Kosova’ya 24 milyon avroluk bir bütçe verileceğini söyledi. Cullen, bu bütçenin Kosova’nın sektörel bütçesine destek vermek amacıyla olduğunu ve Avrupa Komisyonu’nun da bu konuda kararlı olduğunu söyledi.

Kosova’nın Karadağ ile arasındaki sınır anlaşmasının çözümünün vize serbestisi konusunda şart olarak ileri sürülmesi Kosova’yı zor duruma sokmuş ve sıkıntılar yaşatmıştı. Bu süreçte, Avrupa Komisyonu ile olumlu ilişkiler ve destekler çok önemli görünüyor. Ve bu destek sorunların aşılması için itici güç görevi de görebilir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here