Avrupa Komisyonu’ndan Kosova’ya 24 Milyon Avro

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Adalet Bakanı Abelard Tahiri ile Avrupa Komisyonu Kosova Birimi Şefi David Cullen ile görüştü. Yapılan görüşmede genel bağlamda Kosova’nın Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda yerine getirmesi kriterler ve bu kriterlerin yerine getirilmesindeki gelişimler konuşuldu. Kosova’nın Avrupa Birliği ile ilişkileri, kamu düzeni ve kamu reformuyla ilgili düzenlemeler konuşuldu. Kosova’nın Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda ilerlemesi için atması gereken adımlar ve yapması gereken düzenlemeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Bakan Yağcılar, kamu düzeni, reformlar, hukukun üstünlüğü gibi konularda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Sivil Hizmetler Yasası, Kamu Yönetimi Örgütleme Yasası, Maaşlar Yasası olmak üzere 3 yasanın bu yıl onaylanacağını söyledi. Bu 3 yasanın kamu düzeni konusunda temel olduğunu ve birçok düzenleme içerdiğini belirtti. Bakan Yağcılar diğer konulardaki düzenlemelerle ilgili çalışmalarda da istekli ve kararlı olduklarının altını çizdi. Şef Cullen da bu süreçteki çalışmaları ve katkılarından dolayı Bakan Yağcılar ve Bakan Tahiri’ye teşekkürlerini sundu.

Daha sonra Kamu Yönetimi Bakanlığından yapılan basın bildirisi ve açıklamaya göre, Şef Cullen Kosova’ya 24 milyon avroluk bir bütçe verileceğini söyledi. Cullen, bu bütçenin Kosova’nın sektörel bütçesine destek vermek amacıyla olduğunu ve Avrupa Komisyonu’nun da bu konuda kararlı olduğunu söyledi.

Kosova’nın Karadağ ile arasındaki sınır anlaşmasının çözümünün vize serbestisi konusunda şart olarak ileri sürülmesi Kosova’yı zor duruma sokmuş ve sıkıntılar yaşatmıştı. Bu süreçte, Avrupa Komisyonu ile olumlu ilişkiler ve destekler çok önemli görünüyor. Ve bu destek sorunların aşılması için itici güç görevi de görebilir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...