Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Yaz Dönemi Toplantıları

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Yaz Dönemi ToplantılarıAKPM’nin Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan toplantılarda Macaristan ve İsrail konuları ele alındı.

Macaristan da FIEDSZ Partisinin %52’lik oyla iktidara gelip mecliste çoğunluğu sağlayarak yeni bir anayasa oluşturması ve mecliste çoğunluğun kabul etmesiyle onaylanan yasada kişisel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması ve buna yönelik binlerce kişinin 3 ay gibi bir süre önce tepki göstermek için sokağa çıkması Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin gündemine oturdu. Bir AB ülkesi olan Macaristan’ın izlenmesi oylamaya sunuldu ve reddedildi. Eğer kabul edilseydi izlenen ilk AB ülkesi olacaktı.

Dün sabah Macaristan’daki gelişmeleri değerlendirmek için yapılan toplantının bir diğer konusu ise İsrail- Filistin arasındaki çatışmaların önlenmesi konusu oldu.

Toplantıda ’Çare iki devlet’ anlayışıyla Arap ve Yahudilerin birbirinin yaşam hakkında müdahale etmemesi gerektiği vurgulandı. Bu sorunun çözümü için İsrail ve Filistin vatandaşlarının İnsan hakları ihlallerine uğramaması demokrasi ve hukuk üstünlüğüne saygı duyulması gerektiği önerildi.

İtalyan Parlamenteri Pietro Marcenaro tarafından hazırlanan raporda, İsrail’de yaşayan Arap azınlıkların İsraillilerle hukuken eşit haklara sahip olması gerektiği ileri sürüldü.  Ayrıca İtalyan parlamenteri İsrail tarafından gözaltına alınan Filistin Yasama Konseyi üyeleri ile diğer mahkûmların serbest bırakılması ve keyfi göz altılara son verilmesi gerektiğini dile getirerek İsrailli yetkililere çağrıda bulundu.

Gazze’ye uygulanan ablukanın ve sınıra örülen duvar inşasının durdurulması talebinde bulunulan raporda El Fetih ve Hamas arasındaki uzlaşmazlığın sona ermesi, başkanlık ve Parlamento seçimlerinin yapılması, İsrail vatandaşlarına karşı şiddet kullanmaktan kaçınılması içinde Filistin güçlerine çağrıda bulunuldu.

(TUİÇ Akademi, aa )

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...