Avustralya ve Kanada Kuzey Kore Gemilerini Denetlemek İçin Uçak Gönderiyor!

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin Kuzey Kore üzerinde uyguladığı yaptırımlara aykırı olan malların ticarete dökülmesinden şüpheleniyor. Bu sebeple, Kuzey Kore gemilerini izlemek maksadıyla bir askeri devriye uçağı göndereceğini, söyledi. Kanada ise bu durum için Japonya’nın güney bölgesinde kalan Okinawa Adası’nda ki ABD üstünden ve Japon hükümetinden uçakları gözlemlemesini ve bu gibi aktiviteler için devriye uçakları dağıtacağını bildirdi. Anonslar, Güney ve Kuzey Kore liderlerinin Kore yarımadasından nükleerlerini çekeceği açıklamasından bir gün sonra geldi.

Aynı zamanda, Amerika Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un yapacağı tanışma görüşmesinde, Kuzey Kore’nin nükleer gücünü kontrol altına alması için baskı yapmaya da devam edecek. ABD’nin güçlü bir müttefiği olan Avustralya, Kuzey Kore’ye nükleer gücün azaltılması hakkında ABD’nin yanında duracağını da açıkladı. Turnbull:” Kuzey Kore için uygulanan yaptırımları izlemek sebebiyle bölgede çalışacak bir P-8A gözetim uçağımız var ve bu, ortaklarımızla uyguladığımız işbirliğinin bir parçasıdır.” dedi.

Avustralya ve Kanada’nın bu hareketi, bir ay önce İngiliz savaş gemisinin nükleer ve füze programları üzerine BM’nin Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırım politikasının Japonya’ya gelmesinden sonra başladı. Japonya Hükümeti ise, Avustralya, Kanada ve İngiltere’nin bu hareketinin hoş karşılıyor.

Hacer Aslıhan Işıkoğlu

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Hacer Aslıhan Işıkoğlu

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...