Avustralya ve Kanada Kuzey Kore Gemilerini Denetlemek İçin Uçak Gönderiyor!

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin Kuzey Kore üzerinde uyguladığı yaptırımlara aykırı olan malların ticarete dökülmesinden şüpheleniyor. Bu sebeple, Kuzey Kore gemilerini izlemek maksadıyla bir askeri devriye uçağı göndereceğini, söyledi. Kanada ise bu durum için Japonya’nın güney bölgesinde kalan Okinawa Adası’nda ki ABD üstünden ve Japon hükümetinden uçakları gözlemlemesini ve bu gibi aktiviteler için devriye uçakları dağıtacağını bildirdi. Anonslar, Güney ve Kuzey Kore liderlerinin Kore yarımadasından nükleerlerini çekeceği açıklamasından bir gün sonra geldi.

Aynı zamanda, Amerika Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un yapacağı tanışma görüşmesinde, Kuzey Kore’nin nükleer gücünü kontrol altına alması için baskı yapmaya da devam edecek. ABD’nin güçlü bir müttefiği olan Avustralya, Kuzey Kore’ye nükleer gücün azaltılması hakkında ABD’nin yanında duracağını da açıkladı. Turnbull:” Kuzey Kore için uygulanan yaptırımları izlemek sebebiyle bölgede çalışacak bir P-8A gözetim uçağımız var ve bu, ortaklarımızla uyguladığımız işbirliğinin bir parçasıdır.” dedi.

Avustralya ve Kanada’nın bu hareketi, bir ay önce İngiliz savaş gemisinin nükleer ve füze programları üzerine BM’nin Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırım politikasının Japonya’ya gelmesinden sonra başladı. Japonya Hükümeti ise, Avustralya, Kanada ve İngiltere’nin bu hareketinin hoş karşılıyor.

Hacer Aslıhan Işıkoğlu

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Hacer Aslıhan Işıkoğlu

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Akdeniz Yoluyla Düzensiz Göçün Önlenmesi

  Nuh Civelek Göç Çalışmaları Staj Programı Özet Akdeniz, düzensiz göçmenlerin Avrupa'ya ulaşmak...

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır.