Avustralya ve Kanada Kuzey Kore Gemilerini Denetlemek İçin Uçak Gönderiyor!

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin Kuzey Kore üzerinde uyguladığı yaptırımlara aykırı olan malların ticarete dökülmesinden şüpheleniyor. Bu sebeple, Kuzey Kore gemilerini izlemek maksadıyla bir askeri devriye uçağı göndereceğini, söyledi. Kanada ise bu durum için Japonya’nın güney bölgesinde kalan Okinawa Adası’nda ki ABD üstünden ve Japon hükümetinden uçakları gözlemlemesini ve bu gibi aktiviteler için devriye uçakları dağıtacağını bildirdi. Anonslar, Güney ve Kuzey Kore liderlerinin Kore yarımadasından nükleerlerini çekeceği açıklamasından bir gün sonra geldi.

Aynı zamanda, Amerika Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un yapacağı tanışma görüşmesinde, Kuzey Kore’nin nükleer gücünü kontrol altına alması için baskı yapmaya da devam edecek. ABD’nin güçlü bir müttefiği olan Avustralya, Kuzey Kore’ye nükleer gücün azaltılması hakkında ABD’nin yanında duracağını da açıkladı. Turnbull:” Kuzey Kore için uygulanan yaptırımları izlemek sebebiyle bölgede çalışacak bir P-8A gözetim uçağımız var ve bu, ortaklarımızla uyguladığımız işbirliğinin bir parçasıdır.” dedi.

Avustralya ve Kanada’nın bu hareketi, bir ay önce İngiliz savaş gemisinin nükleer ve füze programları üzerine BM’nin Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırım politikasının Japonya’ya gelmesinden sonra başladı. Japonya Hükümeti ise, Avustralya, Kanada ve İngiltere’nin bu hareketinin hoş karşılıyor.

Hacer Aslıhan Işıkoğlu

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Hacer Aslıhan Işıkoğlu

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.