Avusturya’da Sosyal Yardımların Kısıtlanmasına Macaristan’dan Tepki

Avusturya’nın, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen işçilerin bu ülke dışında yaşayan çocuklarına yönelik yapılan yardımlarda yeni bir düzenleme hayata geçirerek, “aile yardımı” adı altındaki sosyal yardımları kısıtlama kararı almasına Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, tepki gösterdi.

          Macar Haber Ajansı’ndan (MTI) edinilen bilgilere göre Bakan Szijjarto, Macar hükümetinin, Macarlara karşı atılan adımlarla her zaman mücadele edeceğini belirterek: “Avusturya önemli bir ortağımız. Birçok konuda müttefikiz ama Avusturya hükümetinin aile yardımı adı altındaki sosyal yardımları kısıtlama kararını almasının ülkede yaşayan Macarlara karşı yapılan haksızlık ve adaletsizliktir.’’ dedi.

          Bakan Peter Szijjarto, Avusturya’da yaşayan Macarların, vergilerini Avusturya vatandaşları gibi tam olarak ödemelerine rağmen, Macar vatandaşlarının daha az aile yardımı almalarının kabul edilemez olduğunu,  konunun aslında Avrupa’nın sorunu olduğunu ve Avrupa kurumlarının söz konusu hukuk ihlaline karşı harekete geçmesi gerektiğini savundu.

          Kadın, Aile ve Gençlik Bakanı Juliane Bogner-Strauss, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, aile yardımı olarak bilinen sosyal yardımın, üye ülkelerin durumuna göre kısıtlama yapılacağını kaydetti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Norbert Hofer de yurt dışında yaşayan yaklaşık 132 bin çocuğa Avusturya’dan düzenli olarak yardım yapıldığını anımsatarak, düzenlemenin AB yasalarıyla uyumlu olduğunu ileri sürdü.

Avusturya dışında yaşayan çocuklara yapılan yardımların kısıtlanmasına yönelik düzenlemenin 2019’un başında hayata geçmesi bekleniyor.

Halil ÇANKAYA

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynak:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.