Bağımsızlık Başka “Bahar”a

Dün Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetiminin merkezi Erbil’de nevruz kutlamaları vardı. Oldukça coşkulu geçen kutlamalar canlı yayın ile dünya kamuoyuna servis edildi. 5 saat süren kutlamalarda, Kürt ulusal marşı kabul edilen ‘ey rakip’ okundu, Nevruz ateşi yakıldı. Fakat asıl beklenen Bölgesel yönetim başkanı Mesud Berzani’nin bağımsızlık ilan edeceği düşünülen konuşmasıydı.

Bu beklentilere sebep olan ise daha önce bu konu ile ilgili çıkan haberlerde Barzani’nin Nevruz kutlamalarında Irak’tan ayrıldıklarının ve bağımsızlıklarını ilan edeceklerinin; konu ile ilgili başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesini ikna ettiklerinin iddia edilmesiydi.

Fakat beklenen konuşma gelmedi. Daha sonra Barzani’nin Kürt sitelerine düşen açıklamalarında öncelikle Kürt halkı olmak üzere tüm dünyanın Nevruz bayramını kutladığını belirtmesinin ardından, Kürtler’in artık Kürt şemsiyesi altında toplanması gerektiğine vurgu yaptı ve ekledi:

“Artık yeter deme zamanı gelmiştir. Irak bir kaosun içine giriyor. Kargaşadan yararlanmak isteyen bazıları bunu iktidarlarını diktatörlüğe çevirmek istiyor. Bu nedenle bütün Irak’taki parti ve siyasi çevrelerine çağrıda bunuyorum. Acil toplanın. Bu sorunu çözün. Eğer sorun çözülmezse bizde halkımıza döneriz. Son sözü halkımız kararı verir. Sonra kimse bize söz söylemesin.”

Barzani’nin yapmış olduğu bu samimi ve gerçekçi toplanma çağrısına aynı zamanda demokratik değerlere yapılan göndermelere, diğer gruplardan da en yakın zamanda olumlu dönüşler yapması ile sonuca giden yollar kısalacaktır. Gerçekten de mezhep ya da etnik köken ayrımcılıklarına girmeksizin bir an önce toplanılması ve Irak’ın içinde bulunduğu hem halkın hem de siyasi yapının birçok yönüyle olumsuz etkilendiği bu karmaşık durumdan bir an önce çıkılması gerekmektedir.

Son olarak Barzani kendisinden beklenen bağımsızlık açıklamalarına ise; “Biz milletiz, özgür olmak ve özgür yaşamalıyız. Kimsenin zulüm ve baskısını kabul etmeyiz. Müjde içinde şunu söyleyebiliriz. Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz. Ama o günün doğru bir gün olması gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.

Barzani’nin bu kararı ince bir elekten geçirerek verdiği görülüyor. Zira zaten bir çıkmaza yönelen Irak’ta şu zamanda verilen bir ayrılma kararının Kürtler için de huzur ve mutluluk vaat ettiğini söyleyemeyiz.

Büşra Nur ÖZGÜLER

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...