Bahreyn’de Olağanüstü Hal

Devlet televizyonundan yapılan açıklamaya göre üç ay süreli olağanüstü hal kararı, silahlı kuvvetler komutanına ülkede bir aydır düzenlenen protestoları sona erdirmek için her türlü önlemi alma yetkisi tanıyor.

Bahreyn yönetimine yardımcı olmak üzere dün de Körfez ülkeleri güvenlik gücü takviyesi gönderdi. Suudi Arabistan’dan bin, Birleşik Arap Emirlikleri’nden ise 400 asker, Bahreyn hükümetinin daveti üzerine başkent Manama’da konuşlandı. Bu birliklerin mali kurumların, petrol ve doğalgaz tesisleri gibi kilit önem taşıyan yerlerin korunmasında görev yapacakları anlaşılıyor. Bahreyn, bölgeyi etkisi altına alan ayaklanmalar boyunca dışarıdan yardım isteyen ilk Arap ülkesi oldu.

Siyasi reformların genişletilmesi talebiyle sokaklara dökülen protestocular başkent Manama’nın ticaret merkezine giden yollara barikat kurdu. Bahreyn’de çoğunluktaki Şii nüfus, uzunca bir zamandır ayrımcılığa maruz kaldıklarını, iktidardaki Kraliyet ailesi dahil Sünni azınlığın baskın gelmesinden de rahatsız.

Körfezdeki başlıca Şii güç olan İran, Bahreyn’de yabancı asker bulunmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı, yabancı birliklerin ülkeye girişinin Bahreyn’in iç işlerine müdahale anlamına geldiğini ve ülkedeki durumu daha da karmaşık hale getireceğini bildirdi.

 (tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...