Bahreyn’e Suudi Müdahalesi

Bahreyn’e Suudi Müdahalesi

Bin civarında Suudi askerinin bir miktar BAE askeriyle beraber Bahreyn’e müdahalesi çok yakından takip edilmeyi hak eden bir gelişmedir. Bu adım, hem Bahreyn’de hem de S. Arabistan’daki Şiileri korkutup geriletecek mi, yoksa onları daha da mı radikalleştirecek, bunu bilemiyoruz. İkincisi olursa bunun hepimizi ilgilendirecek sonuçları olabilir. Libya’da yaşanan gelişmelerin Şiilerin yaşadığı petrol bölgesinde yaşanması halinde petrol fiyatlarının 200 dolar civarına yükselmesi çok ciddi bir ihtimal haline gelir. Suudiler, dünya petrol rezervlerinin %20’den, üretiminin %10’undan fazlasını gerçekleştirmenin yanında ürettiğinin ötesinde kapasiteye sahip ön önemli petrol ülkesidir.

Suudi müdahalesinin ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Bahreyn’e ziyaretinden hemen sonra gelmesi sadece bir tesadüf bile olsa kimseye öyle gelmeyecektir. Gates’in gezi programından Suudi Arabistan’ı son anda çıkarması da muhtemelen bu adımın beraber kotarıldığı görüntüsünü güçlendirmemek içindir. ABD kendi müdahale etmek istemediği için Suudilerin müdahalesine göz mü yummuştur?  Bu adımın ABD’nin bilgisi, onay ve belki de isteği dışında gerçekleşmiş olma ihtimali çok düşüktür. Gates, bölgedeki olayları İran’ın başlattığına dair kanıt olmadığını, ama Tahran’ın başlayan olayları kullanmak için çalıştığına dair emareler olduğunu belirtmişti.

Kralı 86, veliaht prensi 83 yaşında ve Alzheimer hastası olan S. Arabistan’da ciddi karışıklıklar yaşanması halinde bölgede şu ana kadar yaşadıklarımız tarihi açıdan bakıldığında “dipnot durumuna düşebilir.”

twitter.com/turcopundit adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

 Şanlı Bahadır Koç

 21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü

 Amerika Uzmanı

 

 KAYNAKÇA:

http://www.21yyte.org/tr/yazi6126-Bahreyne_Suudi_Mudahalesi.html

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...