Bakir Izetbegoviç Ankara’yı Ziyaret Etti

Bosna Hersek’te Son Gelişmeler

Bakir Izetbegoviç Ankara’yı Ziyaret Etti

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi ve aynı zamanda Bosna Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Alija Izetbegović’in oğlu  Bakir Izetbegović  Cuma günü Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Boşnak lider, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılanandı. Resmi törenin ardından ise her iki lider de Bosna Hersek – Türkiye ilişkileri hakkında sıcak mesajlar verdiler.

Abdullah Gül yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her zaman Bosna Hersek’in yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.  Gül, Bosna Hersek’te siyasi iktidarın vakit kaybetmeden bir an önce sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üzerinde durduğu diğer bir konu ise Türkiye – Bosna Hersek – Sırbistan arasındaki Üçlü Zirve Süreci’ydi, Gül Üçlü Zirve Süreci’nin üç ülke açısından da önemli bir konu olduğunu ve Türkiye açısından bu zirveye büyük bir önem verildiğine açıklamalarında yer verdi.

Bakir Izetbegović  ise Bosna Savaşı sırasında Srebrenica’da Boşnakların uğradığı soykırımı konu alan ve orada hayatını kaybeden tüm Boşnaklar anısına yazılan,  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Zenica Gençlik Korosu tarafından icra edilecek olan “ Srebrenicki Inferno ” isimli orotoryaya  katılmak üzere Ankara’da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Izetbegović, Türkiye ve Bosna Hersek arasında geçmişe dayanan kuvvetli bağların olduğunu söyledi ve  en zor zamanlarında Bosna Hersek’in yanında olmasından dolayı tüm Türkiye’ye şükranlarını sundu.

Yapılan görüşmenin ardından iki lider Ankara’daki Muhafız Alayı Camii’ sinde Cuma namazı kıldılar.

Srebrenica Cehennemi Ankara’da Seslendirildi

1995 yılında Bosna Savaşı sırasında Srebrenica’da soykırıma kurban giden tüm Boşnaklar anısına Bosna Hersek’in Mehmet Akif’i olarakta bilinen Bosna Hersek milli şairi Džemaludin Latić tarafından yazılan ve yine Bosna Hersek’in dünyaca ünlü müzisyeni Djelo Dusic tarafından bestelenen ‘Srebrenički inferno‘ isimli oratoryo, ilk defa Avrupa dışında bir ülkede seslendirildi. Ankara’da yapılan programa Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir Izetbegović, Bosna Hersek milli şairi Džemaludin Latić, İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin, milletvekilleri ve çok sayıda Ankaralı katıldı.

Oratoryonun ardından bir konuşma yapan Boşnak lider Izetbegović, 1995 yılında gerek Srebrenica’da gerekse de Bosna’nın diğer bölgelerinde yaşananların acısının hala çok taze olduğunu ve yapılanların inkarının tüm Boşnakların yaralarına tuz bastığını söyledi. Ayrıca Izetbegović, Bosna’da savaşın ardından halkın ayakta kalmasına yardımcı olan Türk halkına da bir kez daha şükranlarını sundu

Republika Srpska Kosova’yı Tanımamakta Kararlı

Bosna Hersek’in iki büyük entitesinde olan Republika Srpska’nın Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, Kosova’nın tanınmasına Republika Srpska olarak karşı olduklarını ve aynı zamanda Bosna Hersek’in de Kosova’nın bağımsızlığını tanımasına hiçbir zaman izin vermeyeceklerini söyledi. Dodik yaptığı açıklamada Kosova’nın uluslararası hukuk kuralları çiğnenerek Sırbistan topraklarından koparıldığını ve bu nedenler tüm Sırp halkını küçük düşürüldüğünü ifade etti. Kosova’nın bağımsızlığını bugün aynı zamanda Birleşmiş Milletler üyesi de olan 98 ülke tanımaktadır.

Republika Srpska’da Ekonomik Kriz

Bosna Hersek’in iki büyük entitesinden biri olan Republika Srpska büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya. Republika Srpska Resmi İstatik Ofisi tarafından yapılan açıklamalar entitenin büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. İstatistik Ofisi’nin araştırmalarına göre bölgede eletrik, su ve gaz gibi temel ihtiyaçlara olan arzın % 14.2 artmasına rağmen ülke ekonomisi bunu karşılayamayacak düzeyde görünüyor. Ayrıca, Republika Srpska yılın ilk çeyreğinde negatif rakamlarda bir gayri sayfi yurt içi hasılasıya sahipti. Rebublika Srpska ekonomisinin içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı durum aslında çok öncesinden ekonomistler tarafından tahmin edilmiş ve iş adamları bu duruma tedbir alınması yönünde uyarılmışlardı.

Bosna’dan ve Türkiye’den İşçiler Bosna Hersek Karayolu İçin Birlikte Çalışıyorlar

Cengiz İnşaat isimli Türk firmasının 150 işçisi ile Bosna firmalarının 250 işçisi Bosna Hersek karayolu çalışmalarında büyük bir uyum içerisinde çalışıyorlar. Aralarındaki dil farklılığına rağmen, birbirlerini anlayabildiklerini ve büyük bir uyum içerisinde çalıştıklarını belirten işçiler, vardiyalı olarak 12 saat çalıştıklarını fakat Bosna’lı ve Türk işçilerin yarattığı güzel ortamın işin zorluğunu azalttığını söylediler. Yaklaşık 150 milyon avro değerindeki bu projenin ardından, Bosnalı ve Türk firmalar 179 milyon avro değerindeki diğer bir proje için birlikte çalışacaklarını belirttiler.

Pegasus Saraybosna Seferlerine Başlıyor

Diğer havayolu şirketlerine nazaran daha ucuz olan bilet fiyatlarıyla bilinen Pegasus, Şubat ayında başlanacak olan İstanbul – Saraybosna seferlerinin biletlerini geçtiğimiz günlerde satışa sundu. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Saraybosna Uluslararası Havalimanı arasında gerçekleştirilecek olan seferlerin ilki 25 Şubat’ta yapılacak ve ilk biletler 50 avro fiyatla satışa sunuldu. Ayrıca Pegasus, Saraybosna’ ya ek olarak Belgrad – İstanbul seferlerine de Şubat  ayı itiberiyle başlayacaklarını duyurdu.

Bosna Hersek’teki Visoko Piramitleri History Channel’da

Dünya genelindeki piramitleri konu alan ve bu piramitlerin gizemli dünyalarını araştıran ‘Ancient Alien Secrets of the Pyramids‘ isimli program dizisi bölümlerinden birinde Bosna’nın Visoko şehrindeki piramitlerine yer verdi. Visoko Piramitleri ya da Bosna Piramitleri olarakta bilinen piramitler Avrupa kıtasının ilk piramitleri olarak biliniyor. Dünyadaki en anlamlı piramitlerden biri olarak anılan piramitlerin Slavlardan önce Balkan coğrafyasına yerleşmeye başlayan İliryalılardan dahi daha önce bir zamanda inşa edilmiş olduğu vurgulanıyor.

Bosna’dan Suriye’ye Yardım

Türk ve Bosnalı yardım kuruluşlarının birlikte organize ettikleri yardım kampayası Suriyelilerin yaralarına bir nebzede olsa merhem olmayı amaçlıyor. Özellikle, battaniye, çadır, elbise gibi temel gereksinimler için bağış yapılmasını bekleyen organizatörler 15 Ocak’a kadar bağışarı kabul edeceklerini belirttiler. Yardımların toplanmasının ardından, yardım konvoyu Ocak ayının sonu ya da Şubat ayının başında Saraybosna’dan Hatay’a doğru yola çıkacak ve yardımların Hatay’dan büyük bir sıkıntı ve yokluk içerisinde olan Suriye halkına dağıtılması planlanıyor.

Saraybosna’da Yoğun Sis

Bosna Hersek’te başkent Saraybosna’da Çarşamba günü yoğun sis nedeniyle tüm uluslararası uçuşlar iptal edildi. Görüş açısını neredeyse sıfıra düşüren yoğun sis sebebiyle öğleden önce diğer ülkelerden Saraybosna’ya yapılacak tüm uçuşlar iptal edildi. Çarşamba gübü sağlıklı olarak gerçekleştirilebilen tek uçuş ise Banja Luka – Saraybosna seferi oldu.

( TuiçAkademi, Oslobođenje, Zambak.ba, Anadolu Ajansı, haberbosnak )

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...