Bakü’de Gösteriye Polis Müdahalesi

Azerbaycan’da geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden organize edilen ve bugün gerçekleştirilen “Büyük Millet Günü” adındaki gösteriye polis müdahalede bulundu.

Başkent Bakü’de gösteri için toplanıp kent meydanına geldiklerinde yüzlerce polis ile karşılaşan göstericiler müdahale eden polis 25 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan gençlerin kısa süre içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

İnsan hakları örgütleri Bakü hükümetini gösteri konusunda itidalli davranmasını istemiş, Amerika’da basın özgürlüğünü savunan Özgürlük Evi’de, eylemcilere karşı şiddet uygulanmamasını talep etmişti.

Daha önce halkı etnik düşmanlığa teşvik ettiği ve uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla ağır hapse mahkûm edilen Eynulla Fatullayev’de içinde bulunduğu gazetecilerinde serbest bırakılmasını isteyen Gazetecileri Koruma Komitesi, Azerbaycan’a yaptırım uygulanmasını talep ediyorlar. Bakü hükümeti ise bu konuda sessizliğini korumayı sürdürüyor.

(tuicakademi, VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...