Bakü’de Hazar Ülkelerinin Güvenlik Görüşmesi

Bakü’de, Azerbaycan, İran, Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan yetkililerinin katıldığı, Hazar denizinin sınır güvenliği konusunda görüşme yapıldı. Görüşmede, Hazar denizindeki mevcut durum ve gelişimi ile alakalı fikir alışverişinin yapıldığı, ayrıca sınır kurumlarının işbirliği konusunda müzakere yaptığı açıklanmıştır.

Hazar denizinin güvenliğinin temin edilmesi maksadıyla, karşılıklı işbirliğinin gerekliliği vurgulanmıştır. Taraflar, geçen yıl Kasım ayının 18’inde yapılan, Hazar ülkelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantının neticeleri tartışmış, özellikle Kasım ayında imzalanan “Hazar denizinin güvenliği konusunda işbirliği hakkı” başlığı masaya yatırılmıştır.

Ayrıca toplantıda, “Hazar denizinin güvenliği konusunda işbirliği hakkı” başlığı ile alakalı protokol hazırlanması ve gelecek toplantıda bu konunun görüşülmesi kararı alınmıştır.

Son olarak taraflar, kaçakçılık, uluslararası terör, yasadışı göç ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi tehlikelere karşı önlemlerin devamına ve bununla alakalı işbirliğinin sıklaştırılması gerekliliğini vurgulamışlardır.

 

(tuicakademi-trend)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...