Balkan Bülteni / 02-04 Mayıs

 

Arnavutluk

 

“Geçmişe Saygı Duymak Gelecek için Yatırımdır”

 • Meclis sözcüsü Gramoz Ruçi, “5 Mayıs Arnavutluk Şehitler Günü” münasebetiyle geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı konuşmada, bir memleketin şehitlerine saygı göstermesini olgun ve kuvvetli bir millet olmanın göstergesi olarak nitelendirdi. Aynı zamanda geçmişe saygı duymanın gelecek için bir yatırım olduğunu dile getirdi.
 • “Bugün ülkemizin özgürlüğü ve bağımsızlığı için canını veren 28.000 partizan şehidimiz başta olmak üzere görevi başında şehit düşen nice askerimizin, polisimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Her 5 Mayıs’ta aziz şehitlerimizi saygıyla ve özlemle yad ediyoruz.”

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 05.05.2021

 

Bosna – Hersek

 

Gudeljevic: Bakanlık ve WHO bugün iki yıllık yeni bir anlaşma imzalıyor

 • Bosna Hersek (BH) Sivil İşler Bakanı Ankica Gudeljevic bugün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile iki yıllık yeni bir anlaşma imzalayacağını ve işbirliğinin başlayacağını söyledi.
 • WHO, özellikle Bakanlığın mükemmel bir iş birliği içinde olduğu Saraybosna Ofisine teşekkür etti.
 • 20 yılı aşkın süredir devam eden iş birliğinin devam etmesini temenni etti.

 

Kaynak: FENA

Tarih: 04.05.2021

 

Tegeltija, Türk Bakan Çavuşolu ile görüştü

 • Saraybosna’da, BH Bakanlar Kurulu Başkanı Zoran Tegeltija, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile güncel siyasi ve ekonomik konular ve ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi, ekonomiye odaklanmasıyla sonuçlarla mücadelesi üzerine görüşme yaptı.
 • Başkan Tegeltija, Türkiye’nin BH’e dengeli yaklaşımı için Bakan Çavuşoğlu’na teşekkür etti. Geçtiğimiz günlerde Banja Luka’daki Başkonsolosluğun açılmasına dikkat çekti.
 • BH’nin en fazla imzaladığı ve onayladığı anlaşmanın Türkiye ile olduğu söylendi. Türkiye’nin Belgrad-Saraybosna otoyolunun yapımında oynadığı rolün yanı sıra Üçlü Balkan Zirvesi ve BH, Sırbistan ve Türkiye Üçlü Ticaret Komitesi’nin önemine de işaret etti.
 • Muhataplar, BH ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi, istikrarlı olduğunu ve BH’nin dış ticaret açığını azaltarak Türk yatırımlarını özellikle altyapı sektörlerinde artırmak için ekonomik iş birliğinin daha da geliştirilmesi gerektiğini değerlendirdiler.

 

Kaynak: Oslobodenje

Tarih: 05.05.2021

 

Valentin Inzko: “Bosnalı Sırplar Ülkeyi Bölmek İstiyor”

 • Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu 2021 Mart ayında, ülkenin barışçıl bir şekilde bölünmesine izin veren bir kanunu kabul etti. Sırp Cumhuriyeti liderleri ise 2021 Nisan ayında bu yönde müzakere oluşturma konusunda anlaştılar.
 • Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu son raporunda, atılan bu adımların Bosna Hersek için güvenlik ve siyasi sonuçlar doğurabileceğini belirtti.
 • Inzko, Milorad Dodik liderliğindeki Bosnalı Sırp liderlerin aktif olarak ülkeyi parçaladığı konusunda BM Güvenlik Konseyi’ni uyardı.

Kaynak: Rtv Slo

Tarih: 05.05.2021

 

Bulgaristan

 

Bulgar  Milletvekilleri, Siyasi Partilere Devlet Sübvansiyonunun Kesilmesini Reddetti

 • Siyasi partiler için devlet sübvansiyonları konusu, Trifonov ve onun gece geç saatlerde yaptığı talk-show tarafından başlatılan 2016 referandumundaki sorulardan biriydi. Plebisit, Parlamentonun sonuçlarını kanun haline getirmesini gerektirecek yasal eşiğin biraz gerisinde kaldı.
 • Trifonov, yeniden sayılması ve sonuçların doğrulanması için başarısız bir temyiz başvurusunun ardından 2019 yılında, asıl amacı 2016 referandumundaki sorulara verilen yanıtların hukuka dönüştürülmesini sağlamak olan bir siyasi parti kurma niyetini duyurdu.
 • 5 Mayıs’ta dört saat süren tartışmada, ITN milletvekilleri, siyasi partilere verilen devlet sübvansiyonlarının boyutunu azaltmak için referandumda ezici bir destek oylamasına atıfta bulunarak, böyle bir kesintinin siyasi partileri aşırı bağımlı hale getireceği yönündeki eleştirileri reddederek defalarca dile getirdiler.
 • Tasarı başlangıçta kabul edilmiş gibi görünmüş, ancak tekrarlanan oylamalarda yeterli desteği toplamamıştır – genellikle tüm milletvekillerinin oylarını kullanmak için yeterli zamana sahip olmadığı gerekçesiyle, Bulgar parlamento prosedürleri uyarınca izin verilir.

 

Kaynak: Sofia Globe

Tarih: 05.05.2021

 

 

Karadağ

 

Varhelji: Karadağ’daki mali durumu değerlendirmek bize bağlı değil

 • Avrupa Birliği Karadağ Bakanı Varhelhi ve gazetecilere verdiği demeçte düşüncelerini dile getirdi. ‘’Karadağ’daki mali durumu değerlendirmek Avrupa Birliği’nin görevi değil. Bugün Karadağ’a çalışma ziyaretinde bulunan ve Pfizer aşısının ilk dozlarını getiren Avrupa Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelji, savcının kanunlarındaki reformları takip ediyoruz ve bunu Başbakan Zdravko Krivokapic ile zaten görüştük.’’ dedi.
 • Hiçbir ülkeyi başka bir ülkenin iç siyasetine karışmaya asla teşvik etmeyeceğini vurgulayan Bakan, sınır dışı edilen büyükelçi hakkında da konuştu. “Kesin konuşmak gerekirse, Twitter’daki mesajım Sırbistan’ın Karadağ Büyükelçisi Vladimir Bozoviç ve sınır dışı edilmekti. Persona non grata keskin bir hareket, bu yüzden tartışmayı sakinleştirmenin önemli olacağını düşündüm çünkü Balkanlar’da çok fazla kötü ilişki gördük.’’ Varhelji, “O zaman gerilimleri yatıştırma ihtiyacına dayanarak söyledim, tırmanmaya değil” dedi.
 • Karadağ Devlet Başkanı Krivokapiç, “Temel anlaşma Karadağ Anayasası ve yasalarının ötesine geçemez’’ dedi ve Avrupa Birliği’ne teşekkürlerini sundu.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 4.05.2021

 

AB ve NATO, Karadağ’da Artan Gerilimlere Kayıtsız Kalmamalı

 • Karadağ Yeni hükümeti, Çin’in devasa yatırımlarının Karadağ Avrupa Birliği yolunda bir tehlike oluşturmadığı konusunda ısrar ediyor. Ancak siyasi analistler, yetkililerin daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıyor.
 • Podgorica merkezli bir STK olan Politikon Network’ten Jovana Marovic, siyasi değişikliklere rağmen Pekin’in Karadağ’daki etkisinin devam edeceğini söyledi.
 • Maroviç, BIRN’e “Çin’in Karadağ’daki etkisi genellikle ekonomik yönüyle görülüyor. Ancak bu etki günden güne artıyor ve böyle giderse gelecekte siyasi hale gelebilir” dedi. “Çin’in bir süre daha ülkede çok var olması beklenebilir” diye ekledi. Çin’in Karadağ’daki varlığı şu anda en çok Adriyatik kıyılarından Sırp başkenti Belgrad’a uzanan daha büyük bir otoyolun Karadağ ayağını temsil eden Bar-Boljare otoyolunda görülüyor.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 4.05.2021

 

Abazovic: Ne Zaman Güvenebileceğimizi Bilmek Önemli

 • Karadağ hükümetinin organize suçla uğraşmaya başladığını ve ne zaman güvenebileceğini bilmenin önemli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dritan Abazoviç, bazı savcılar, hakimler cezaevine girene kadar ülkede adalet olmayacağını söyledi.
 • Abazoviç, görevi vesilesiyle düzenlenen kontrol duruşmasının, polisin son on yılın en büyük başarısı olduğunu söylediği organize bir suç örgütü için tutuklama kararı verilmemesini çevreleyen olaylarla ilgili olduğunu anladığını söyledi.
 • Abazoviç’e göre, “Söylediklerimden kesinlikle utanmıyorum ve bunu her yerde ve her yerde tekrarlardım ve Sanırım Konsey, Basoviç’in bu kararı iki saat sonra değiştiren kararı hakkında en iyi şekilde konuşuyor.’’

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 5.05.2021

 

Kosova

 

Kosova’daki Sırplara Maddi Destek

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vuçiç, Kosova’da yaşayan Sırpları da kapsayan bir destek paketi oluşturduklarını söyledi.
 • 12 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Sırbistan’a kayıtlı tüm vatandaşlara 30 Euro para yardımında bulunulacak.
 • 20 Mayıs 2021 tarihinden itibaren ise; Kosova’da yaşayan bütün Sırp vatandaşlarına 100 Euro, çalışmayanlara ise 200 Euro para yardımı yapacağını açıkladı.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 03.05.2021

 

Dışişleri Bakanı’nın Görevden Alınması Talep Edildi

 • Donika Gërvalla’nın Özel Mahkeme’yle ilgili yaptığı açıklamalardan sonra Kosova Demokratik Partisi (PDK), Başbakan Albin Kurti’den Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla’yı görevden almasını talep etti.
 • PDK yetkililerinden Betim Gjoshi, Gërvalla’nın önünde ancak iki yol olduğunu söyledi.  “Acilen istifa etmelidir ya da acilen görevden alınmalıdır.”
 • Gërvalla ise Facebook üzerinden yapmış olduğu açıklamada, Kosova’daki tüm mağdurlar için adalet aramayı asla bırakmayacağını söylerken, daha yapacak çok işinin olduğunu da vurguladı.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 04.05.2021

 

Sırbistan’a Dava!

 • Başbakan Albin Kurti, görevi aldıktan sonra Meclis’te yaptığı ilk konuşmasında Kosova hükümetinin, savaş suçları ve soykırım nedeniyle Sırbistan’a Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açmak istediğini söylemişti.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç ise dava açma uyarısının Kosova’nın Arnavutluk ile birleşmesinin başlangıcı anlamına gelen bir uyarı olduğunu vurguladı.
 • Sözlerini, “Kosovalı Arnavutları bunu yapmamaya çağırıyorum.” diyerek bitirdi.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 05.05.2021

 

Sırbistan

 

Rusya, Kosova’ya Barış’a Yönelik Çözüm Şartlarının ve Biçimlerinin Dayatılmasına Karşı Çıktı

 • Rusya, müzakereler sırasında ve 1244 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı temelinde Kosova ve Metohija konusunda bir çözüm aranması gerektiğinden emin.
 • “Kosova meselesini çözme yolundaki temel sorun, Priştine ve Batılı hamilerinin yapıcı olmayan konumu ve Kosovalı Arnavutların daha önce Brüksel arabuluculuğuyla varılan anlaşmaları, özellikle de Kosova’da Sırp Belediyeler Topluluğu’nun oluşumu.” olduğunu Büyükelçi belirtti.
 • Sırp medyasının daha önce AB ülkelerinin siyasetçileri ve yetkilileri tarafından hazırlanan ve Kosova konusunda Sırbistan’ın güney bölgesini terk ettiğini ima eden bir çözüm önerdiği iddia edilen iki ‘kağıt olmayan belgenin’ görünümünü tartıştığını hatırlatalım.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 03.05.2021

 

Vuciç, Kosovalı Arnavutlardan Sırbistan’a ‘Soykırım’dan Dava Açmamalarını İstedi

 • Ayrılıkçı bir Kosova, Sırbistan’a ancak başka bir devlet aracılığıyla – Arnavutluk aracılığıyla soykırım davası açabilir. Bu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından ifade edildi.
 • Vuciç’e göre Sırbistan, “Kosova ve Metohija’da var olan ve yasal anlamda hala var olan” tek ülke. Bu nedenle, Priştine’nin böyle bir iddiayı ancak Arnavutluk kendisine bu konuda yardım etmesi halinde sunabileceğini, bunun da “Arnavutluk ile fiilen birleşme” anlamına geleceğini söyledi.
 • Vuciç, Balkanlar’da sınırların yeniden dağıtılmasını sağlayan “kağıt olmayan belgelerin” ortaya çıkışı hakkında da yorum yaptı. Sırp lider, kişisel olarak sınırların yeniden dağıtımına karşı olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 05.05.2021

 

Yunanistan

 

Yunanistan – İsrail İlişkileri Doğu Akdeniz’in İstikrar Kazanmasına Yardımcı Oluyor

 • Küresel kargaşanın ortasında ve Ankara’nın kilit bölgesel oyuncuları cezbetmeye çalıştığı Yunanistan-İsrail ortaklığı, etkili bir bölgesel stratejinin temelini oluşturuyor.
 • Son haftalardaki üç olay, Yunan-İsrail ilişkilerinin önemine işaret ediyor: İsrail’in Yunan Hava Kuvvetlerini eğiteceği büyük bir anlaşmanın imzalanması; İsrail Hava Kuvvetlerinin uluslararası “Iniochos” askeri tatbikatına katılımı ; Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarının Baf’ta bir toplantı.
 • Bu etkinlik, küresel ve bölgesel olaylarla ilgili artan belirsizlikle birlikte gelir ve benzer düşünen ulusların bir arada durmasını ve yanıtlarını koordine etmesini daha önemli hale getirecek.

 

Kaynak : Jerusalem Institute for Strategic Studies

Tarih : 3.05.2021

 

Yunanistan  Yeni 5 Yıllık Tahvil İhracını Açıkladı

 • Yunan devleti, Barclays, BofA Securities, Commerzbank, Morgan Stanley ve Societe General olmak üzere beş yıllık yeni tahvil ihracı için beş bankayı görevlendirdi.
 • Yunan Kamu Borç Yönetim Ajansı salı günü beş yıllık bir tahvil ihracı ile piyasalara yeni bir giriş duyurdu ve belirtilen takvimin “yakın gelecekte” olacağı açıklandı. Bu yıl şimdiye kadar piyasalardan 8,8 milyar euro tükettikten sonra, ECB’nin olağanüstü salgın programı kapsamında Yunan menkul kıymetlerine verilen destek sayesinde, ülkenin şu anda borçlandığı çok düşük faiz oranlarından yararlanılacak .

 

Kaynak : TOBHMA Team

Tarih : 05.05.2021

 

Dış Aktörler

 

1 Temmuz’da Batı Balkan Ülkeleri Arasında Roaming Ücretleri Kaldırılıyor

 • Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Majlinda Bregu, Özgür Avrupa Radyosu’na verdiği demeçte, “Batı Balkan ülkeleri arasında mobil dolaşım ücretleri 1 Temmuz’da kaldırılacak. Bu, bölgedeki vatandaşların ve işletmelerin bütçe tasarrufu yapacağı anlamına geliyor” diye kaydetti.
 • Kuzey Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Bosna Hersek, vatandaşlara telefon görüşmeleri, SMS mesajları ve internet kullanımı için daha ucuz dolaşım ücretleri sağlayan 2019’da yapılan İkinci Dijital Zirve sırasında imzalanan anlaşmayı 1 Temmuz’da uygulamaya başlayacak.
 • Avrupa Birliği, vatandaşlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmanın bir yolu olarak Batı Balkan ülkeleri için telekomünikasyon şirketlerinin ücret tarifelerinde dolaşım ücretlerinin kaldırılmasını istiyor.

 

Tarih: 03.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

AB, Batı Balkanlar’a 651 Bin Doz Aşı Yardımında Bulunacak

 • Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, koronavirüsle mücadelede AB’nin Batı Balkanlar’a 651 bin doz aşı yardımında bulunacağını ve aşıların gelecek iki hafta içinde teslim edileceğini söyledi.
 • Varhelyi, Sırbistan’a 1170 doz Pfizer-Biontech aşısını teslim ettiğini belirterek, “COVID-19 salgınıyla mücadele bekletmeye gelmez. Bölge için aşı temini oldukça önemli. Aşılamada oldukça başarılı olan Sırbistan ile başlamak istedim” dedi.
 • Varhelyi, komşu ülkelere aşı bağışında bulunan Sırbistan’a teşekkür ederek, herkese aşı olmaları çağrısında bulundu.

 

Tarih: 04.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

AB Tarafından Finanse Edilen Aşılar Bosna Hersek’e Ulaştı

 • Avrupa Birliği tarafından, önümüzdeki aylarda ülkenin alacağı toplam 214.000 dozdan yaklaşık 10.000 COVID aşı dozu 4 Mayıs salı günü Bosna ve Hersek’e teslim edildi.
 • Saraybosna Uluslararası Havalimanı’nda, Avrupa Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Várhelyi, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Bosna Bakanlar Kurulu Başkanı Zoran Tegeltija ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç’in katıldığı törende toplam 10.530 Pfizer / BioNTech dozu teslim edildi.
 • Várhelyi, “Bugün büyük bir gün ve bu bölgeyi önemsediğimizi, Bosna Hersek’i önemsediğimizi gösteriyor. Bu, umarız pandemiden çıkarak ortak yolculuğumuzun bir sonraki ayağıdır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 04.05.2021

 

Defender Europe 2021 Tatbikatı Arnavutluk’ta Başladı

 • ABD’nin 26 ülke ile düzenlediği ve 28 bin askerin katıldığı “Defender Europe 21” tatbikatı Arnavutluk’un Durres kentinde resmi törenle başladı.
 • Törene Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Tod Wolters, NATO üst düzey yöneticileri ve askerler katıldı.
 • Meta, “Dünyanın en büyük özgürlük ittifakı olan NATO, muhakkak ki Arnavutluk için tartışmasız olarak en büyük destektir. Bu askeri tatbikat Arnavut askerlerine becerilerini göstermeleri için çok büyük bir fırsat olacaktır” diye konuştu.
 • Başbakan Rama da askeri tatbikatının türünde tek örneği olarak sayılabileceğini belirterek, “Belki sayıca büyük bir ülke olarak çok bir şey katmayan, ancak değer olarak Arnavutluk, NATO’nun yanında sadakat ile durmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

Tarih: 05.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Çavuşoğlu: “Türkiye, Bosna Hersek’in İlerlemesini Desteklemeye Devam Edecek”

 • Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Saraybosna’daki temaslarına devam ediyor. Bosna Hersekli mevkidaşı Bisera Turković ile yaptığı görüşme sonrasında yapılan açıklamada Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Bosna Hersek’in ilerlemesini, toprak bütünlüğünü ve refahını desteklemeye devam edeceğini ifade etti.
 • Bakan Turković ise Türkiye’nin sadece Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü değil, aynı zamanda Avrupa topluluğuna üyelik yolunu da kesin olarak desteklediğini söylerken, “Türkiye, NATO ile işbirliği söz konusu olduğunda en önemli ortaklarımızdan biridir. Türkiye, Bosna Hersek’in önemli bir dış ticaret ortağı” sözlerini kullandı.
 • Çavuşoğlu, Saraybosna’da kaldığı süre boyunca Cumhurbaşkanlığı üyeleri, Bakanlar Kurulu Başkanı ve Parlamento temsilcileriyle de görüşecek.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 05.05.2021

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Şamil Orhan

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...