Balkan Bülteni/ 12-19 Ağustos

 

Arnavutluk

Alman Açıklaması ‘Açık Balkan’ Projesi Üzerindeki Kosova-Arnavutluk Gerginliğini Canlandırdı

 

 • Alman hükümet sözcüsünün Balkan iş birliğini destekleyen açıklaması, tartışmalı Açık Balkan girişimi konusunda Kosova ile Arnavutluk arasındaki söz savaşını yeniden alevlendirdi.
 • Çarşamba günü, Alman hükümet sözcüsü Priştine merkezli haber portalı Gazeta Express’e Berlin’in “Batı Balkanlar’daki herhangi bir bölgesel iş birliğinin yararlı olduğuna” inandığını söyledi. Ardından, “Aynı zamanda, bölgedeki altı ülke için işbirliğinin kapsamlı ve açık kalması önemlidir. Ortak Bölgesel Pazar Eylem Planını bu nedenle destekliyoruz” dedi.
 • Saatler sonra, Arnavutluk Başbakanı Açık Balkan girişimine karşı çıkan Kosovalı liderlere eleştiri yaptı.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 12.08.2021

 

Afgan Göçmenlerin Transit Geçişine Yeşil Işık Yakan Arnavutluk NATO’dan Yük Paylaşımı İstedi
 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Afganistan vatandaşlarının ülkelerinde barınma ve transit geçişine “Hayır” demeyeceklerini belirterek, entelektüel çevrelerden ve Afgan kadın aktivistlerden oluşan birkaç yüz kişinin Arnavutluk’a geçici olarak sığınma talebini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Başbakan Rama, NATO ülkelerinin bu yükü paylaşmaları gerektiğini söyledi.
 • NATO zirvelerinden birine atıfta bulunarak, Arnavutluk’un üzerine düşen sorumluluğu almaya hazır olduğuna ve tüm NATO ülkelerinin bu yükü aralarında paylaşmaları gerektiğine işaret eden Rama, şunları kaydetti: “Amerikan yönetiminden talep gelmeden, okyanus ötesindeki çok saygın iki sosyal kurumdan, Afganistan’ın barbarlarının infaz listesinde ilk sıralarda yer alan entelektüel çevrelerden ve Afgan kadın aktivistlerden birkaç yüz kişinin Arnavutluk’ta geçici olarak barınmasını talebini memnuniyetle karşıladık.”

Kaynak: Euronews

Tarih: 16.08.2021

 

Bosna – Hersek

Eski Sırp Asker Garic Savaş Suçlarından 20 Yıl Hapse Mahkum Edildi
 • Bosna Hersek Mahkemesi, 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta Srebrenica ve Vlasenica bölgelerinde savaş suçu işlediği gerekçesi ile Rade Garic’i 20 yıl hapse mahkum etti.
 • Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, Garic’in 1992’de Vlasenica’daki Boşnak sivillere yönelik cinayet, alıkoyma, işkence, tecavüz ve sürgün suçlarına karıştığı ifade edildi.
 • Garic’in Temmuz 1995’te Srebrenitsa’da da devam eden sistematik saldırılarında aktif rol aldığı kaydedilen açıklamada, Birleşmiş Milletler askerlerinin kontrolündeki “güvenli bölge” de bulunan Boşnak sivillere psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığı aktarıldı. Yargılanmasına Ekim 2018’de başlanan Garic’in, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 16.08.2021

 

SDP: “Rusya ve Çin Büyükelçilikleri Bosna Hersek’in yasal düzenine saygı göstermeli”
 • Bosna Hersek Sosyal Demokrat Partisi (SDP), Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçilikleri tarafından Yüksek Temsilcilik Ofisine (YTD) gönderilen diplomatik notalar üzerine Bosna Hersek’in anayasal düzenine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.
 • “Rusya ve Çin, Bosna Hersek ile çok sayıda projede iş birliği yapan ve ülkemizin önceki dönemde önemli ekonomik alışverişler ve diğer alanlarda ortaklıklar elde ettiği iki ülke. Bu ülkeler, ortak çıkarlara yönelik her türlü iş birliği söz konusu olduğunda istikrarlı bir ortağa güvenebilirler. Bununla birlikte, bu iş birliği karşılıklı saygıya ve Bosna Hersek’in anayasal ve yasal düzenine saygıya dayanmalıdır. Yüksek Temsilci’nin pozisyonuna itiraz, ülkenin siyasi durumunu istikrarsızlaştırabilir. Bu nedenle, Çin ve Rusya Büyükelçiliklerini ülkemizin hukuk düzeninin yanı sıra uluslararası hukuk düzenine de aykırı tavırlar sergilemekten kaçınmaya çağırıyoruz” denildi.

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 18.08.2021

 

Sırp Cumhuriyeti’nin Korunmasına Adanmış “Halkın İradesi”

 

 • BH Cumhurbaşkanlığının Sırp üyesi Milorad Dodik’in ‘Halkın İradesi’ kitabı bugün Banja Luka’daki Sırp Cumhuriyeti Bilim ve Sanat Akademisi’nde sunuldu.
 • Editör Milan Ljepojeviç’in sözlerine göre, bu kitap Sırp Cumhuriyeti’ne adanmıştır ve ilk sayfasından son sayfasına kadar, kökeni ve gelişimi için Sırp Cumhuriyeti’nin savunulması ve korunmasına özen gösterilmiştir.
 • Ljepojeviç, Milorad Dodik’in sesinin çok güçlü olduğu, çokça duyulduğu ve başta Rusya ve Çin olmak üzere birçok kişinin onu anladığı mesajının kitap üzerinden verildiğinin söylenebileceğini söylüyor.
 • Kitaptaki baskın not; Sırp Cumhuriyeti’nin çıkarlarının temsili, savunması ve korunmasıdır. Ljepojeviç, bunun BH’de Barış için Genel Çerçeve Anlaşması- Dayton Anlaşması ile teyit edildiğini vurguluyor.
 • Ljepojeviç, kitabın mesajının, yalnızca Sırp halkı için değil, tüm halklar için özgürlüğü korumanın, tüm sorunları barışçıl bir şekilde çözmenin ve uluslararası hukuka saygı duymanın gerekli olduğudur.
 • Sosnja, Sırp Cumhuriyeti’nin şu anda başımıza gelen tüm uluslararası baskılara direnebilmesi için ulusal birliği güçlendirmek için ‘halkın iradesine’ ihtiyaç olduğunu söyledi.
 • Promosyona diğerlerinin yanı sıra Akademi Başkanı Rajko Kuzmanović, Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı Alen Šeranić, Üniversite Klinik Merkezi Müdürü Vlado Đajić ve kamu ve kültürel yaşamın diğer birçok temsilcisi katıldı.

Kaynak: RTRS

Tarih: 18.08.2021

 

Gujon: Eylül ayından bu yana Sırplarla birlikte BHF’deki Sırpların mülklerinin korunması için bir kampanya yürütülüyor

 

 • Bölgedeki Diaspora ve Sırplarla İş Birliği Müdürlüğü direktörü Arno Gujon, Müdürlüğün Eylül ayında BH Federasyonu’ndaki Sırpların mülkiyet haklarının korunması için Sırp Cumhuriyeti ile birlikte kampanya başlatacağını duyurdu.
 • Tapu sicillerinin uyumlaştırılması bahanesiyle Sırp halkına ait bir çeşit mülke el konulması nedeniyle idarenin bu sorunu en üst düzeye çıkarmak istediğini söyledi.
 • İdarenin, Sırp halkının kültürünü, dilini ve kimliğini korumayı amaçlayan bölgedeki ve diasporadaki projeleri finanse etme yarışmasının sona erdiğini belirtti.
 • Gujon, “Bölgede ve dünyada yaşayan insanlarımız için kim olduklarını ve nereden geldiklerini unutmamak önemlidir ve bu başkalarına açılabilmenin ön koşuludur” dedi.

Kaynak: RTRS

Tarih: 18.08.2021

 

Bulgaristan

Bulgaristan, Afganistan’daki Kötüleşen Duruma İlişkin Uluslararası Bildirgeye Katıldı

 

 • Sofya’daki Dışişleri Bakanlığı 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada; Bulgaristan’ın Afganistan’daki durumla ilgili uluslararası bir bildiriye eklediğini söyledi. Bildiri de Afganların ve yabancı uyrukluların, Taliban’ın başkente girmesinin ardından Kabil’den kaçmaya çalıştıklarını söyledi.
 • Kötüleşen güvenlik durumu göz önüne alındığında, ülkeyi terk etmek isteyen yabancı uyrukluların ve Afganların güvenli ve düzenli bir şekilde ayrılmasını destekliyoruz, güvence altına almak için çalışıyoruz ve tüm tarafları saygı duymaya ve kolaylaştırmaya çağırıyoruz. Hafta sonu 70 ülke tarafından imzalanan deklarasyonda, Afganistan genelinde güç ve otorite konumunda olanlar, insan yaşamının ve mülkünün korunması ve güvenliğin ve sivil düzenin derhal yeniden sağlanması için sorumluluk ve hesap verme sorumluluğu taşıyor

Kaynak : The  Sofia Globe

Tarih : 16.08.2021

 

Bulgaristan Parlamentosu 2020’de Protestoculara Yönelik Polis Şiddetini Kınadı

 

 • 17 Ağustos’taki Özel Oturumda Bulgaristan Ulusal Meclisi, 2020’de Protestocu Vatandaşlara Yönelik Polis Şiddetini Kınayan Bir Bildiriyi Onayladı. Özel oturum, polis şiddetini araştıran geçici bir komitenin, polisin Temmuz 2020’de protestocuları bir hükümet binasının sütunlarının arkasına sürüklediğini gösteren videoyu izlemesinin ardından, Ulusal Meclis Başkanı Iva Miteva tarafından çağrıldı.
 • 2020 yazındaki protestolar, Borisov hükümetinin ve Başsavcı Ivan Geshev’in istifasını talep ediyordu. 191 lehte, aleyhte ve çekimser oyla onaylanan deklarasyon, 2020’de protestocu vatandaşlara yönelik acımasız polis şiddetini kınayarak, şiddeti Bulgaristan anayasası ve Bulgaristan’ın taraf olduğu uluslararası anlaşmalar tarafından yasaklanan insanlık dışı ve aşağılayıcı bir eylem olarak nitelendiriyor.

Kaynak : The Sofia Globe

Tarih : 17.08.2021

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen  Radev, Hükümetin Kurulması Konusunda Parlamento Gruplarıyla Ek İstişareler Başlattı

 

 • Cumhurbaşkanı Rumen Radev salı günü  TISP, GERB ve Bulgaristan için BSP temsilcileriyle bir araya geldi. Demokratik Bulgaristan, Haklar ve Özgürlükler Hareketi ve Rise Up BG  temsilcileriyle yaptığı toplantının açılışını yapan Radev, mevcut Ulusal Meclis içinde düzenli bir hükümetin kurulması için herkesin diyalog, uzlaşma ve uzlaşma seçeneklerine karşı daha fazla sorumluluk göstermesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Kaynak : Bulgarian News Agency

Tarih : 17.08.2021

 

Hırvatistan

Bosna’daki Yangına Hırvat Yangın Söndürme Uçakları Müdahale Ediyor

 

 • Hırvatistan Hava Kuvvetleri’nin temin ettiği yangın söndürme uçaklarının desteğiyle Bosna Hersek’in Široki Brijeg bölgesindeki üç yangın kontrol altına alındı.
 • Bosna Hersek’in yardım talebi üzerine Hırvatistan Hava Kuvvetleri tarafından gönderilen iki adet Canadair CL-415, saat 7:40’tan itibaren birkaç defa Široki Brijeg’in yakınında bulunan Kočerin köyündeki Rujan ile Budim ve Crnačka Ladina bölgesinin üzerinden uçarak yangınlara müdahale etti.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 16.08.2021

 

Dışişleri Bakanlığı: Afganistan’dan Sekiz Hırvat Tahliye Edildi
 • Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında; Afganistan’dan toplam sekiz Hırvat vatandaşının tahliye edildiğini ve diğer Hırvatların Kabil’den bugün ve önümüzdeki birkaç gün içinde geri dönmesinin beklendiğini söyledi.
 • Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna uçağının bir Hırvat’ı tahliye ettiğini doğruladı. “Hırvat Dışişleri ve Avrupa İşleri, Hırvat vatandaşının geri dönüşünü sağlayan Ukrayna makamlarına, ayrıca Avrupa Birliği ve Afganistan’dan kalan Hırvat vatandaşlarının ülkelerine geri gönderilmesine yardımcı olan uluslararası ortaklara teşekkür ediyoruz.” açıklamasını yaptı.
 • Afganistan’da çoğunluğu yabancı kuruluşların çalışanları olmak üzere yaklaşık 30 Hırvat vatandaşı bulunuyordu.
 • Taliban, savaşın sona erdiğini ilan etti ve hükümetin çökmesinin ardından Pazar günü Afganistan’ın başkentini ele geçirdi. ABD öncülüğünde yabancı ülkeler, vatandaşlarını Kabil’den tahliye etmeye başladı.

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 17.08.2021

 

Karadağ

Krivokapiç: “Darbe planı hakkında bilgi aldım”
 • Başbakan Zdravko Krivokapiç, Nova gazetesine verdiği bir röportajda, Sırbistan ile ilişkilerin her iki taraftan da onları iyileştirme isteği olmadıkça daha iyi olamayacağını söyledi. Sırbistan’da rejimin kendisine karşı yürüttüğü medya kampanyasına değinen Krivokapiç, Sırbistan ve Karadağ’daki medyanın sahibinin kim olduğunu herkesin bildiğini ifade etti.
 • Başbakan, Sırp Patrikhanesi ziyaretinin ardından gelen sert tepkilere değinirken, bu ziyaretin Belgrad’dan gelen bir darbe girişimi olarak yorumlanması hakkında yorum yapması istendiğinde ilk başta böyle düşünmediğini, ancak daha sonra güvenilir kaynaklardan bu bilgiyi elde ettiğini belirtti.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Karadağ’daki Sırpların Kuzey Makedonya’daki Arnavutlardan çok daha az haklara sahip olduğu değerlendirmesi üzerine, Başbakan Krivokapiç sadece Sırp Cumhurbaşkanı Vucic’in ne anlama geldiğini bilmediğini söyledi. “Karadağ tarihinde hiçbir zaman Sırplar sistemin kurumlarında şimdi olduğundan daha iyi konumlara sahip olmadılar. Ve daha fazlasına sahip olacaklar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: CDM

Tarih: 17.08.2021

 

Karadağ, Afganistan’dan gelen mültecileri kabul etmeyecek
 • Karadağ Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ülke olarak Afganistan sakinlerini geçici olarak kabul etme zorunlulukları bulunmadığını belirtti. Öte yandan karayolları, havaalanları ve sınır kapılarının açık kalması da dahil olmak üzere ülkeyi terk etmek isteyen herkese izin verilmesi çağrısında bulunan girişimi destekledi. “Afganistan halkının güvenli ve emniyetli bir ortamda onurlu bir şekilde yaşamayı hak ettiği ve bu nedenle başta kadınların olmak üzere hepsinin temel haklarına saygı gösterilmesinin sağlanması gerektiğine inanıyoruz” denildi.
 • Karadağ Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması, “Karadağ şu aşamada bazı basın organlarında keyfi olarak mülteci kabul etmeyecek, bu nedenle kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğruluk açısından bu konunun özel bir hassasiyetle haber yapılması gerektiğini vurguluyoruz” ifadeleri ile sona erdi.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 18.08.2021

 

Kosova

Seçim Kampanyası Tarihi 16 Eylül
 • Merkez Seçim Komisyonu, 17 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek olan Yerel Seçimler ile alakalı çalışma programını yayınladı.
 • Seçimlere katılmak isteyen siyasi oluşumlar için son başvuru tarihi 16 Ağustos. Yurtdışından posta yolu ile oy kullanmak isteyen gurbetçi vatandaşların seçmen kaydı başvuruları 18 Ağustos’a kadar kabul edilecek.
 • Oy kullanma merkezlerini değiştirmek isteyen vatandaşlar için 7 Eylül’e kadar süre tanındı. Siyasi oluşumların oy pusulasındaki sıralamalarının belirleneceği kura çekimi 8 Eylül tarihinde düzenlenecek.
 • Seçim kampanyası ise 16 Eylül’de başlayacak ve 15 Ekim’de sona erecek.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 13.08.2021

 

LDK, Başkan Adaylarını Açıkladı
 • Kosova Demokratik Birliği (LDK), 8 belediyede yarışa katılacağı belediye başkan adaylarını açıkladı.
 • Yayınlanan bildiride, “Belediye başkanı adaylarımızın her biri, LDK için uzun yıllar hizmet vermiş kişilerdir. LDK, Kosova’nın özlenen eski haline dönmesi için çalışacaktır.” ifadelerine yer verildi.
 • Adaylar; Sibel Halimi- Ferizovik Belediye Başkan Adayı , Armend Agolli- Mitroviça Belediye Başkan Adayı , Teki Shala- Yakova Belediye Başkan Adayı , Mehmet Krasniqi- Obiliç Belediye Başkan Adayı , Bedri Zeqiri- Ştimle Belediye Başkan Adayı, Anduella Gllareva- Drenas Belediye Başkan Adayı , Shëlqim Jakupi- Kaçanik Belediye Başkan Adayı, Bajrush Ymeri- Novobırda Belediye Başkan Adayı

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 14.08.2021

 

Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ve Caritas İş Birliği Anlaşması İmzaladı

 

 • 6 milyon Euro değerinde olan bu anlaşmadaki projeler gelecek 3 yılda uygulanacak ve amacı çevrenin korunması ile diasporanın yeniden katılması ile ilgili olacak.
 • Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, bu projeye bakanlık olarak yüzde 40 finansmanla katılacaklarını, 1 milyon Euro yatırım yapılacağını söyledi.
 • Anlaşmanın bölgesel ve sosyo-ekonomik kalkınmanın ilerlemesine de katkı sağlayacağını vurguladı.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 16.08.2021

 

Kuzey Makedonya

Ohri Anlaşması’nın İmzalanmasının 20. Yıldönümü
 • Müzakereleri Üsküp’te başlayıp Ohri’de sona eren anlaşma, başta Arnavutlar olmak üzere ülkedeki azınlık olan diğer etnik toplulukların haklarını desteklemişti.
 • Ohri Antlaşması’nın imzalanmasının 20. yıldönümü sebebiyle başkent Üsküp’te “Ohri’ den Sonra” konferansı düzenlendi.
 • Siyasi Sistem ve Toplumlar Arası İlişkiler Bakanlığı tarafından düzenlenen konferansa Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Başbakan Zoran Zaev, eski NATO Genel Sekreteri George Robertson da katıldı.
 • Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, 2017 yılında önceliğinin Ohri Çerçeve Anlaşması hükümlerini tamamlayan Diller Yasası’nın kabulü olan Anlaşmayı yeniden canlandırmak olduğunu söyledi.
 • Ohri Çerçeve Anlaşmasının Makedonlar, Arnavutlar ve diğer vatandaşlar arasında karşılıklı anlayış, özür ve bağışlama mesajı gönderdiğine inanılıyor.

Kaynak: Aljazeera

Tarih: 13.08.2021

 

Askeri-Ekonomik Anlaşma İmzalandı

 

 • Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul’da, hükümetlerin de desteğiyle askeri-ekonomik iş birliği konulu beş yıllık bir anlaşma ve bunun uygulanmasına ilişkin bir protokol imzaladılar.
 • Kuzey Makedonya tarafından ordunun yeteneklerini modernize etmek ve savaşa hazırlığı artırmak için kullanılacak fonların yıllık bazda kademeli olarak tahsis edilmesi öngörülüyor.
 • Akar; anlaşmanın imzalanmasını memnuniyetle karşılayarak, hızlı ve başarılı bir uygulama beklediğini dile getirdi.
 • Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığından bu yana Kuzey Makedonya’nın değerli bir ortağı ve dostu oldu. İki ülke, Afganistan’daki NATO Kararlı Destek Misyonu’na da ortaklaşa katılmıştı.
 • SEDM girişimi kapsamında; Kuzey Makedonya ve Türkiye, şu anda Kuzey Makedonya’nın ev sahipliğinde bulunan SEEBRIG Güneydoğu Avrupa Tugayı’nda da iş birliği yapıyor.

Kaynak: Ibna

Tarih: 17.08.2021

 

Sırbistan

Sırbistan, Bosna-Hersek’teki Yurttaşlarına Yardım Etmeye Hazır
 • BH içindeki Boşnak-Hırvat özerkliği yetkilileri bunu yapmaya hazır değilse, Sırbistan Sırp uyruklu Bosna-Hersek Federasyonu sakinlerine yardım etmeye hazır. Bu, 14 Ağustos’ta Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandr Vulin tarafından Drvar (BH) şehrinde Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Dragan Lukac ve Sırbistan Federasyonu’ndaki beş belediyedeki Sırp temsilcileriyle yaptığı görüşme sonrasında duyuruldu. BH – Drvar, Glamoch, Bosansko Grahovo, Bosanski Petrovac ve Odzak.
 • Vulin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic’in bölgede barışı koruma ve yaşadıkları her yerde tüm Sırpların çıkarlarını koruma politikasına bağlı kaldığını kaydetti.
 • “BH Federasyonu’ndaki Sırplara yapılacak herhangi bir yardım, Federasyon liderliği tarafından kendilerine yardım olarak algılanmalıdır, çünkü bu durumda kendi bütçelerinden daha az kaynak ayırabilirler. Başkan Vucic, nerede olursa olsun her Sırp’ın Sırp devletinin onunla ilgilendiğini bilmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor” dedi.
 • Daha önce Bakan Vulin’in Sırbistan’ın, merkezi Belgrad olacak ve Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic başkanlığındaki ‘Sırp Barışı’nın yaratılmasıyla ilgilenmesi gerektiğini söylediğini hatırlatırız. Boşnakların lideri Bakir İzzetbegoviç, bunu “Büyük Sırp hırsları” olarak gördü.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 16.08.2021

 

Patrik Porfiry Sırp Cumhuriyeti’ni Ziyarete Gitti

 

 • Sırp Patriği Porfiry, 18 Ağustos’ta Sırp Cumhuriyeti’ne (Bosna Hersek) ziyarete gidecek.
 • Patrik, Dodik ile birlikte Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljka Cvijanovic tarafından karşılanacak.
 • Patrik Porfiry Doboi şehrine gelecek, böylece 19 Ağustos’ta, şehrin kilise tatili olarak kutladığı Rab’bin Başkalaşımı gününde, Kutsal Havariler Peter şehir kilisesindeki şenlikli ayine katılmak için ve Paul ve diğer Ortodoks inançlılarla birlikte şehrin sokaklarında yürüyüş gerçekleştirecektir.
 • Patrik Porfiry’nin Sırp Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaretin, Sırp Ortodoks Kilisesinin başındakinin 83 yıl aradan sonra bu bölgeye yaptığı ilk ziyaret olduğunu hatırlatalım. 18 Eylül 1938’de Patrik Gabriel V, yeni inşa edilen Aziz Peter ve Paul Kilisesi’ni kutlayan Doboi’yi ziyaret etti – şehirdeki ilk Ortodoks kilisesi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 18.08.2021

 

Sırbistan’da Üçüncü Doz Aşılama Başlayacak

 

 • Sırbistan’da geçtiğimiz gün içinde test edilen yaklaşık 12.000 kişiden 1288’inin daha koronavirüs ile enfekte olduğu doğrulandı. COVID-19’un etkilerinden yedi kişi öldü.
 • RTS TV kanalının bildirdiğine göre, 17 Ağustos’tan itibaren altı aydan daha uzun bir süre önce koronavirüs aşısı olan Sırp vatandaşları üçüncü bir ek doz aşı alabilecekler. Vatandaşlara SMS veya e-posta yoluyla bir davetiye gönderilecektir.
 • Daha önce, Sırp medyası ülkeye 99.450 doz Pfizer BioNTech aşısının yeni teslimatının geldiğini bildirdi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 18.08.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Göçmen Sorunu hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanı Açıklaması

 

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, salı günü AB Dışişleri Bakanları Video Konferansı Sırasında yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının korunması gerektiğini ve göçmenlerin siyasi bir araç olarak kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.
 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, tüm AB vatandaşlarının tahliyesinin acil bir öncelik olduğunu ve bazı AB üye devletlerinin, bir NATO misyonunun parçası olarak ülkede Yunan kuvvetleri için tercüman olarak çalışan Afgan uyrukluları ve ailelerini tahliyeye dahil etme planlarını memnuniyetle karşıladığını söyledi .
 • Bakan ayrıca , AB’nin Afganistan’da temsili bir hükümet ihtiyacını vurgulaması gerektiğini ve Taliban’ın temel hak ve özgürlüklere saygı duyması ve kültürel mirasın yanı sıra kadınların, küçüklerin ve azınlıkların korunmasını garanti etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak : Ekathimerini

Tarih :17.08.2021

 

Dış Aktörler

Batı Balkanlar Üzerinden Kaçak Göç İki Kat Arttı

 

 • 2021’in ilk yedi ayında Batı Balkanlar üzerinden Avrupa Birliği’ne kaçak geçiş yapan göçmenlerin sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 90 arttı.
 • Avrupa Birliği’nin sınır koruma ajansı Frontex’in verilerine göre bu yıl Temmuz ayı sonu itibarıyla bu rotayı kullanan kaçak göçmenlerin sayısı 22,600 oldu. Bu veri, bu güzergahı kullanan kaçak göçmenlerin sayısının geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık iki kat arttığını ortaya koyuyor.
 • Frontex, AB’ye aynı dönemde kaçak giriş yapan toplam göçmen sayısının ise 82 bin olduğunu duyurdu. Batı Balkan rotası en fazla Suriyeli, Afgan ve Faslı göçmenler tarafından tercih ediliyor.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 14.08.2021

 

Balkan Ülkeleri Kapılarını Afgan Göçmenlere Açıyor

 

 • Kosova, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ABD’nin talebine olumlu cevap verdi. 3 ülke Afganların barınma ve transit geçişine izin verecek.
 • Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Afganların geçici barınmasına ilişkin talebi hakkında bilgi veren Osmani, kendisinin hiçbir tereddüt ve koşul olmaksızın böyle bir insani operasyon için rıza gösterdiğini söyledi. Kosova Cumhurbaşkan Vjosa Osmani, Afgan vatandaşlarının güvenlik denetlemesinin ABD tarafından yapılacağını, ABD’ye göçmen vizesi alana kadar Kosova’da geçici olarak kalacaklarını açıkladı.
 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Afganistan vatandaşlarının ülkelerinde barınma ve transit geçişine “Hayır” demeyeceklerini belirterek, entelektüel çevrelerden ve Afgan kadın aktivistlerden oluşan birkaç yüz kişinin Arnavutluk’a geçici olarak sığınma talebini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.
 • Kuzey Makedonya’da Afganistan’dan gelecek geçici göçmenler için otel ve kampları kullanacak. Başbakan Zoran Zaev, tüm operasyonun ABD tarafından gerçekleştirileceğini ve masrafların ABD tarafından karşılanacağını söyledi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 17.08.2021

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...