Balkan Bülteni /2-5 Ağustos

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Milorad Dodik: Bosna Hersek Kaçınılmaz Bir Ayrılık Yolunda

 • Milorad Dodik Bijeljina’da bugün yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’in Batılı ülkelerin uluslararası hukuka ve keyfiliğe aykırı olarak kendisi için çizdiği ayrılık yolunda emin adımlarla ilerlemekte olduğunu ifade etti.
 • Dodik: “Yüksek Temsilci çalışmıyor, Dayton Antlaşması Ek 10 dışında herhangi bir yetkisi yok. Uluslararası hukuk, birkaç batılı devletin keyfiliği nedeniyle ihlal edildi.” dedi.
 • Christian Schmidt’in temsilciliğini kabul etmeyen ve bu konuda sert açıklamalarda bulunan Milorad Dodik, Bosna Hersek’in bir temsilcisinin olmadığını ve bu durumun da böyle devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 03.08.2021

 

Kosova

On Ülke Kosova’yı Tanıma Kararından Vazgeçebilir

 • Sırp Politika medyasının haberine göre; on ülke Sırbistan’a, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayı geri çekmeye hazır olduklarını söyledi.
 • Aynı zamanda bu ülkelerin Afrika, Asya ve Ortadoğu’dan olduklarını belirtti.
 • ABD’nin baskı yapabileceği sebebiyle bu ülkelerin isimleri açıklanmadı.
 • Devletlerin, Priştine’nin tanınma sürecini başlatması halinde bağımsızlığı tanıma kararlarını iptal etmeye hazır oldukları söyleniyor.
 • Yetkililerin, vermeleri beklenen karar konusunda Belgrad’a güçlü taahhütlerde bulundukları ifade ediliyor.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 02.08.2021

 

Sırbistan

Karadağ Başbakanı Sırp Kilisesi ile Temel Bir Anlaşma İmzalamaya Hazır

 • Karadağ hükümeti Sırp Ortodoks Kilisesi ile temel bir anlaşma imzalamaya hazır. Bu, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç tarafından ifade edildi.
 • RTS TV kanalının aktarımına göre; Krivokapiç, seçim vaatlerini yerine getirmediği için kendisini eleştiren siyasi dernek “Demokratik Cephe” temsilcilerinin suçlamalarına yanıt verdi.
 • Krivokapiç’e göre; “Demokratik Cephe”  iktidara geldiğinde muhalefette kalmak istiyor, “açıkça hükümetin taşıdığı sorumluluğun farkında değil”.
 • Zdravko Krivokapiç’in, Karadağ devleti ile Sırp Ortodoks Kilisesi arasında temel bir anlaşmayı imzalamak üzere Sırp Patriği Porfiry ile görüşmek üzere mayıs ayında Belgrad’a geldiğini, ancak Belgrad’da zaten belgenin imzalanmasını ileri bir tarihe ertelediğini hatırlayın.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 03.08.2021

 

Sırbistan İçişleri Bakanı: Balkanlar Balkanlara Ait Olmalıdır

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in talimatıyla, orman yangınlarını söndürmek için 3 Ağustos’ta Sırbistan İçişleri Bakanlığı’na bağlı acil servise bağlı 16 asker ve çalışanı taşıyan dört helikopter Kuzey Makedonya’nın Kumanovo bölgesine ulaştı.
 • Sırbistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Dairesi başkanı Luka Çavuşiç ile birlikte Kuzey Makedonya’ya gelen Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandr Vulin, bu tür bir yardımın Açık Balkan girişiminin bir parçası olduğunu söyledi.
 • Tanyug’un ajansı Vulin’in sözlerini aktardı; “Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile görüşmesinin hemen ardından Cumhurbaşkanı Vucic, ülkemizde yangınlar devam etmesine rağmen İçişleri Bakanlığı’na Kuzey Makedonya’daki dostlarımıza yardım için her şeyi yapması talimatını verdi” dedi.
 • Vulin, Kuzey Makedonya’nın Sırbistan’a yakın kimsenin olmadığını da sözlerine ekledi. “Balkanlar, Balkanlara ait olmalıdır. Ve Balkanlar birlikte çalıştığında, yaşadıkları alanı önemsediklerinde, dışarıdan kimse onlara ne yapacaklarını söylemediğinde, o zaman en başarılılar onlar ”diyor Sırbistan İçişleri Bakanlığı.
 • Daha önce, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya Başbakanları Edi Rama ve Zoran Zaev ile Üsküp’te Açık Balkan adı verilen bir serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasına ilişkin bir dizi belge imzaladı.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 04.08.2021

 

Dış Aktörler

ABD, Hırvatistan’a Vize Uygulamasını Kaldırıyor

 • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazartesi günü Hırvatistan’ı ABD’ye giriş yapan Hırvat vatandaşlarının vizelerinin kaldırılmasına yönelik önemli bir adım olan Vize Muafiyet Programına katılmaya davet etti.
 • “Bugün Hırvatistan’ı Vize Muafiyet Programına girmesi için aday gösterdim. Vizesiz seyahate yönelik bu adım, Hırvatistan’ın katılımcı ülkeler için katı standartları karşılama konusundaki muazzam ilerlemesini tanımaktadır. Daha da güçlü bir ABD-Hırvatistan ilişkisini dört gözle bekliyoruz” dedi.
 • Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç; “Hırvatistan ile ABD arasındaki ortaklığı teyit ediyoruz ve vizelerin kaldırılmasının ABD’ye özgürce seyahat edebilecek Hırvat vatandaşlarına en büyük faydayı sağlayacağını düşünüyoruz. Ekonomik iş birliğini ve ticari bağları daha da geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: N1

Tarih: 02.08.2021

 

Christian Schmidt Bosna Hersek’de Yüksek Temsilcilik Görevini Devraldı

 • Christian Schmidt, 12 yıldır Yüksek Temsilcilik görevini sürdüren Valentin Inzko’nun yerini alarak 2 Ağustos Pazartesi günü Bosna-Hersek’teki Yüksek Temsilcilik görevini resmen devraldı. Devir teslim töreni, Yüksek Temsilciler Dairesi binasında gerçekleşti.
 • Devir teslim sonrası Schmidt; “Bosna Hersek halkının dostu olarak geliyorum. Önümüzdeki yıllarda ülkenize ve halkınıza hizmet etmekten mutluluk duyuyorum. Bu ülkenin insanlarına yardım etme niyetimle görevi kararlılıkla üstleniyorum. Bu çalışma, savaşta hayatını kaybedenler ve Bosna Hersek’in Avrupalı geleceği üzerinde çalışanlar için derin bir saygıyla yapılmalıdır” açıklamasını yaptı.
 • Schmidt, Bosna Hersek’in sesini tüm Avrupa ve dünya başkentlerinde duyurmaya çalışacağını sözlerine eklerken açıklamasını; “Hedef Bosna Hersek’i güçlendirmek ve AB’nin bir parçası olma çabalarını desteklemek olmalı, ancak bu tek yönlü bir yol değil. AB’ye katılmak isteyen herkes bu ittifakın kurallarına uymalı ve bunları garanti etmelidir” sözleriyle noktaladı.

Kaynak: N1

Tarih: 02.08.2021

 

Erdoğan’dan Milanoviç’e Teşekkür

 • Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç ile telefonda görüştü.
 • Hırvatistan’ın bir yangın söndürme uçağı ile Türkiye’deki orman yangınlarıyla mücadeleye katkı sunmasına olan memnuniyetini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, müttefiklik ilişkilerinin böyle günlerde daha anlamlı hale geldiğini belirtti.
 • İki lider görüşmede, orman yangınlarıyla mücadelede iş birliği ve iki ülke ilişkileri ele alırken, Milanoviç’in Erdoğan’ı Hırvatistan’a resmi ziyarete davet ettiği öğrenildi.

Kaynak: Trt Haber

Tarih: 02.08.2021

 

Karadağ ve Arnavutluk Arasında Yeni Sınır Kapısı

 • Arnavutluk ve Karadağ arasındaki Zatrijebačka Cijevna – Grabom sınır kapısının açılışı, dün Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
 • 2017’de Avrupa Birliği’nin desteğiyle inşa edilen sınır kapısı, yaklaşık 720 bin Avro’ya mal oldu.
 • Yeni sınır kapısı sayesinde başkent Podgoritsa ve çevresinde yaşayan Karadağlılar, Gusinye bölgesine seyahat ederken Arnavutluk topraklarını kullanabilecekler. Her iki ülkenin turizm ve ekonomisine katkı sağlayacak sınır kapısı; sınır geçiş prosedürlerinin kolaylaştırılması amacıyla Karadağ ve Arnavutluk polisi tarafından ortak yönetilecek.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 04.08.2021

 

Yangınlarla Boğuşan İtalya, Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB’den Yangın Söndürme Desteği Alıyor

 • Avrupa Birliği (AB), İtalya, Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya yangınlarla mücadele için destek sağladığını duyurdu.
 • AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, “Akdeniz ve Batı Balkanlar’da birçok bölge orman yangınlarından etkilenmeye devam ederken, AB Komisyonu, yangınların yayılmasını sınırlamak, yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak amacıyla ülkelere yardım etmek için hızla desteği harekete geçiriyor.” denildi.
 • Açıklamada; Fransa’dan İtalya’ya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Yunanistan’a ikişer uçak ve itfaiye ekibi, Çekya ve Hollanda’dan Arnavutluk’a iki helikopter, Slovenya’dan Kuzey Makedonya’ya 45 kişilik ekip gönderildiği ifade edildi.
 • AB Komisyonundan 1 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Türkiye’nin AB Sivil Koruma Mekanizması’nı harekete geçirdiği, acil karşılık olarak AB Komisyonunun, Hırvatistan’dan 1 Canadair uçağının, İspanya’dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği belirtilmişti.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 04.08.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Dilek Keçeci, Şamil Orhan, Rümeysa Güner, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...