Balkan Bülteni/ 26-28 Temmuz

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Grujiciç’ten Vatandaşlara Birlik ve Demokrasinin Savunulması Çağrısı

 • Srebrenitsa Belediye Başkanı Mladen Grujiciç ve Sırp Cumhuriyeti siyasi partileri ve dernek temsilcileri, Sırpları birleştirmeye ve görevden ayrılan Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun dayatma kararına karşı bir dilekçe imzalamaya çağırdı.
 • Eski Yüksek Temsilci’nin bu dayatmasının insan haklarına ve anayasaya aykırı olduğu belirten Grujiciç, Orta Çağ medeniyetine dönüşü engellemeye çalıştıklarını ve bu konuda da vatandaşların duyarlı olması gerektiğini belirtti.
 • Sırp Cumhuriyeti merkezli tüm meclis partilerinin liderleri 26 Temmuz Pazartesi günü Banja Luka’da yaptıkları toplantıda BH düzeyinde herhangi bir dayatmayı reddettiler.
 • BH Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, soykırımın inkarının yasaklanmasına ilişkin yasanın uygulanmasını kabul etmeyen bir dilekçenin imzalanmasını resmen başlattı. Dilekçede, Srebrenitsa’da hiçbir soykırımın yaşanmadığı görüşü ifade edilmektedir.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 28.07.2021

 

Kosova

İkinci Altın Madalya

 • Judoda Fransız Sara Leon Sirike’yi mağlup eden Nora Gjakova zafere ulaşarak Kosova’ya ikinci altın madalyayı getirdi.
 • Kosova, 2016 yılında Majlinda Kelmendi de dâhil olmak üzere iki Olimpiyatta iki altın madalya almıştı.
 • Bu sene yapılan olimpiyat sonucunda da üçüncü madalyayı elde edilmiş oldu.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 26.07.2021

 

Kosova ile Diyalog Önemli

 • Avrupa Birliği’nin Sırbistan Büyükelçisi Sam Fabrizi, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun Sırbistan’ın Avrupa Birliği üyeliği için önemli bir unsur olduğunu dile getirdi.
 • Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasındaki son tur müzakereler 19 Temmuz’da Brüksel’de gerçekleşmişti.
 • Taraflar, sürecin ilerlememesi konusunda birbirlerini isteksizlikle suçladılar fakat müzakerelere eylül ayında devam etmeyi kabul ettiler.
 • Sırbistan, AB üyelik müzakerelerinde birkaç fasıl açtı. Diğer Batı Balkan ülkelerinden Karadağ da üyelik müzakerelerine başladı.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 28.07.2021

 

Sırbistan

Vucic, Arnavutluk Başbakanı ile Üsküp’te Bir Araya Geldi

 • 28 Temmuz’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’i ziyaret ederek Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.
 • Arnavut haber ajansı Telegrafi Maqedoni tarafından bildirildiği üzere, toplantı bir ‘Balkan mini-Schengen’ yaratma projesinin tartışılmasına ayrıldı. Üsküp Belediye Başkanı Petre Shilegov, tartışmaya devlet başkanlarıyla birlikte katıldı.
 • 28 Temmuz Üsküp Ekonomi Forumu’nun ilk günüydü. Liderlerin görüşmesi resmi olmayan bir atmosferde Üsküp’teki Makedonya Meydanı’ndaki bir restoranda gerçekleşti.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 28.07.2021

 

Sırp Mafyası Başkan Vucic ile Olan Bağlarını Anlattı

 • Arnavut gazeteciler, Index.hr’deki Sırp meslektaşlarından, Sırp mafyasının holigan hayranlarının saflarından ünlü lideri Velya Nevola olarak bilinen Velko Belivuk’un Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ile bağlarını açıkladığını öğrenmekten memnun oldular.
 • Belivuk’un 2021 Şubat ayında tekrar tutuklanmasına rağmen savcılığın 30 Temmuz Cuma gününe kadar kendisine suçlamada bulunmayacağı bildirildi. Bu arada mafya lideri, Sırp İlerleme Partisi’nin diğer liderlerine Sırbistan İçişleri Bakanı Alexander Vulin’e Vucic’e karşı ‘inanılmaz suçlamalar’ ileri sürmeyi çoktan başardı.
 • İddiaya göre geçen hafta Belivuk savcıya Vucic ve en yakın ortaklarının hizmet için kendisine başvurduğunu söyledi. Örneğin, maçlarda iftira niteliğinde tezahüratlar yapmayın. Ancak daha ciddi suçlamalar da vardı – iddiaya göre Vucic’in emrindeki holiganlar, hükümet karşıtı protestolara katılanları korkuttu ve ayrıca CarGo uygulamasını protesto eden taksi şoförlerine baskı yaptı.
 • Belivuk’un savcıyla diyaloğunun bir dökümü yolsuzlukla mücadele ağı KRIC tarafından yayınlandı.
 • Belivuk’un uşaklarının ‘katliam’ adı verilen özel bir evde insan eti pişirdiği, işkence ve cinayet izlerini gizlemek istediği bildiriliyor. Polis, DNA analizinden sonra bu sonuca vardı. Belivuk’un uşaklarının, Bosna-Hersek sınırına yakın kiralık bir villada kurbanlarına vahşice işkence yaptıkları bildirildi.
 • Vucic’in kendisi faille herhangi bir bağlantısı olduğunu reddediyor. Duruşma öncesi gözaltı merkezinde bir suç grubunun 31 üyesi var.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 28.07.2021

 

Dış Aktörler

Yunanistan Unsurlarınca Türk Kara Sularına Geri İtilen 388 Sığınmacı Kurtarıldı

 • İzmir’in Dikili, Seferihisar, Foça ve Çeşme ilçeleri açıklarında farklı zamanlarda Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen ve tekne içerisinde mahsur kalan 388 sığınmacı kurtarıldı, 2 kişi organizatör olduğu iddiasıyla yakalandı.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 17-20 Temmuz tarihleri arasında Dikili açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itildiği belirlenen 78 sığınmacıyı kurtardı. Ekiplerce, 18-21 Temmuz tarihleri arasında Seferihisar açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itildikleri belirlenen toplam 217 sığınmacı kurtarılırken, 2 şüpheli yaşa dışı geçişi organize ettiği iddiasıyla yakalandı. 22 Temmuz tarihinde de Foça ilçesi açıklarında geri itilen 26 sığınmacı karaya çıkarıldı. Çeşme ilçesinde yelkenli teknenin içinde mahsur kalarak yardım isteyen 67 yabancı uyruklu kurtarıldı.
 • Kurtarılan toplam 388 sığınmacı işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 27/07/2021

 

Fabrizi: “Müzakereler Sırbistan’ın AB üyeliği için Önemli Bir Unsurdur”

 • Avrupa Birliği (AB) Sırbistan Büyükelçisi Sem Fabrizi, müzakerelerin, Sırbistan’ın AB üyeliği için kilit bir unsur olduğunu ve Brüksel’in Sırbistan’a yönelik şartlarının sabit olduğunu ve değişmediğini vurguladı.
 • Fabrizi, “Kosova-Sırbistan Müzakereleri kapsamında gerçekleştirilen son görüşme, bugüne kadarki en zor görüşme olmuş olabilir. Her iki taraf da taahhütte bulunmalıdır. Müzakereler, bölgesel istikrarın sağlanması ve Sırbistan’ın AB üyeliği için kilit bir unsurdur. AB, müzakere sürecinin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.
 • Fabrizi ayrıca, 2021 Eylül ayında Sırbistan’ın iktidar ve muhalefet partileri ile Avrupa Parlamentosu üyeleri arasında yapılacak bir sonraki toplantıda bazı noktalarda anlaşmaya varabilecek somut fikirler beklediğini ifade etti.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 28.07.2021

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev: Bulgaristan AB Genişlemesinin En Büyük Taraftarı

 • Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Avusturyalı mevkidaşı Alexander Van der Bellen arasında Salzburg’ta yapılan görüşmede Batı Balkanlar konusu ele alındı.
 • Rumen Radev, “AB genişlemesinin en büyük taraftarı olan Bulgaristan, Bulgar öz bilincine sahip Kuzey Makedonya vatandaşlarının haklarının ihlal edilmesine müsaade edemez” şeklinde konuştu.
 • AB’nin iklime zararsız olması hedefine ilişkin iki cumhurbaşkanı sera gazları emisyonlarının sınırlandırılmasının çevre ve insan sağlığını iyi yönde etkileyeceği konusunda hemfikir oldu.
 • Rumen Radev, “Geçiş süreci üye olan bütün devletler için adil olmalı ve daha az gelişmiş devletlerin enerji ve ekonomisinde bunalıma yol açılmamalı” sözlerini kullandı.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 27/07/2021

 

Varhelyi: “Avrupa Komisyonu ve Sırbistan Diyaloğu Çevre ve İklim Konularına Odaklanıyor”

 • Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Várhelyi yaptığı açıklamada, çevre ve iklim korumanın öneminin Sırbistan ile Avrupa Komisyonu (AK) arasındaki siyasi diyalogun odak noktasında olduğunu ifade etti.
 • Várhelyi, AB’nin mali yardım da dahil olmak üzere Sırbistan’ın çevre ve iklim konusundaki mevzuatını uyumlaştırmaya tam destek verdiğini söyledi. Bloğun kapasite geliştirmeye, çevresel altyapıya yatırımlara ve sivil toplumun eylemine odaklandığını da sözlerine ekledi.
 • Varhelyi, “Ekim 2020 tarihli Sırbistan hakkındaki son raporda, çevresel etki değerlendirmesi, su yönetimi, atık yönetimi ve hava kirliliği alanlarındaki eksiklikleri ele alan somut tavsiyeler formüle edildi. Komisyon, yargının güçlendirilmesine ve ülkedeki çevre koruma denetimine ve Çevre Suçları Direktifi’nin uygulanmasına ilişkin kayıtların oluşturulmasına odaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: N1

Tarih: 28.07.2021

 

Vuçiç, Zaev ve Rama “Mini Schengen” için Buluşacak

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Zoran Zaev ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, bugün “Mini Schengen“ isimli iş birliği inisiyatifi çerçevesinde buluşacak.
 • Vuçiç, Zaev ve Rama, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk Ticaret Odası organizasyonunda bölgesel iş birliği için Ekonomik Forum’a katılacak.
 • Geçen hafta Vuçiç, bölgesel Ekonomik Forum’da “Mini Schengen” inisiyatifinin isminin değiştirileceğini, üç sözleşmenin imzalanacağını ve sınır geçişlerinde bölgede yaşayanlar “hızlı geçişlerin” yapılacağını belirtti.
 • Sözleşmelerin içeriği ticaret, çalışma izni ve yangın, sel ve diğer doğal afetler olasılığında ülkelerin birbirine yardımcı olması ile ilgili.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 28/07/2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Dilek Keçeci, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...