Balkan Bülteni/27-30 Mayıs

 

Arnavutluk

Eurostat Raporlarına Göre Arnavutluk Listenin Sonunda

 • Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) ekonomik hareketliliği ve meslek gruplarını referans alarak ülkelerin ortalama saatlik ücretlerini karşılaştırdığı raporda, Arnavutluk’un puanı diğer Balkan ülkeleri ile kıyaslandığında bir hayli düşük.
 • Arnavutluk’taki çalışan sınıf Avrupa Birliği ülkesindeki meslektaşlarının aksine saatlik olarak çok daha düşük maaş alıyorlar. Arnavutluk’un ortalama saatlik ücreti 2.3 Euro iken Avrupa Birliği ortalaması yaklaşık 15 Euro. Bu durum Sırbistan’ın sahip olduğu 3.14 Euro’luk saatlik ücretten sonra gelen Arnavutluk’u Avrupa’daki en düşük ücrete sahip ülke konumunda gösteriyor.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 28.05.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Yüksek Temsilci’nin Değişmesi Sebebi ile Sırp Cumhuriyeti’nde Parti Temsilcileri Bir Araya Geldi

 • Bosna Hersek’teki Barış Uygulama Konseyi (PIC) tarafından yapılan açıklamada, PIC üyesi olan ülkelerin büyükelçileri tarafından belirlenen oylamanın sonucunda oy çokluğunu elde eden Christian Schmidt yeni Yüksek Temsilci oldu.
 • Valentin Inzko’nun 12 yıldır devam ettirdiği Yüksek Temsilcilik görevini 1 Ağustos’ta Christian Schmidt’e devredeceği açıklandı.
 • Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin kapatılması gerektiği fikrini defalarca dile getiren Sırp Cumhuriyeti yetkilileri ise yeni bir temsilcinin atanması haberinden sonra 28 Mayıs Cuma günü akşam 09.15’te Cumhuriyet Sarayı’nda bir toplantı gerçekleştirdiler.
 • SNSD sözcüsü Radovan Kovaçeviç yaptığı açıklamada, “Bosna Hersek’in yeni bir Yüksek Temsilci’ye ihtiyacı olup olmadığı sorulmalıdır. Ardından, bu göreve kimin geleceği konusunda Bosna Hersek halklarının anlaşmaya varması gerekmektedir.” dedi.
 • Sırp Cumhuriyeti tarafından yapılan bir diğer açıklama ise Valentin Inzko’nun görev süresi boyunca tek bir iş yaptığı, onun da SC’nin anayasal yetkilerine sürekli saldırı ve baskı yaptığı yönünde oldu.

Kaynak: Radio Sarajevo & Rtrs

Tarih: 29.05.2021

 

Bulgaristan

Cumhurbaşkanı Radev, İtalya Cumhurbaşkanı Matarella ile Roma’da Görüştü

 • 28 Mayıs’ta İtalya’ya yaptığı ziyaretin üçüncü gününde Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, İtalyan mevkidaşı Sergio Matarella ile bir araya geldi.
 • İkili, pandemi nedeniyle bir miktar düşüş yaşayan ekonomik ilişkilerin nasıl iyileştirilebileceğini tartıştı. İtalya, Bulgaristan’da yatırım açısından dördüncü ülkedir.
 • Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile Bulgaristan ve İtalya’nın geçen yıl bir miktar düşüşe rağmen ekonomi, yatırım ve ticaret alanlarındaki iş birliğini nasıl sürdürebileceklerini görüştük. Bulgaristan Devlet Başkanı, İtalyan Sergio Mattarella ile Roma’daki “Quirinal” Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere verdiği demeçte, bir salgında birlikte nasıl çalıştığımızın önemli olduğunu söyledi.
 • Rumen Radev, “2018-2019’da ticarette yaklaşık 5 milyar avroya ulaştık. Önümüzdeki yıllarda bu seviyelere tekrar ulaşmayı umuyorum.” dedi.
 • Toplantıda Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan’ın Batı Balkanlar konusundaki tutumunu açıkça açıkladı ve bir soruya cevaben ülkelerin kendileri net, kesin ve geri döndürülemez bir ilerleme iradesi sergilediklerinde genişleme konularında ilerleme kaydedileceğini açıkladı. Başkan Mattarella’nın konumumuzla tamamen dayanışma içinde olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih:28.05.2021

 

Karadağ 

Devlet Savcılığı Kanunu Yeniden Kabul Edildi

 • 41 milletvekili yasaya oy verirken, muhalefet oylamaya katılmadı. İktidar çoğunluğunun milletvekilleri bugün Devlet Savcılığı Kanun’unda yapılan değişiklikleri yeniden kabul etti. Meclis çoğunluğunun 41 milletvekili yasaya oy verirken, muhalefet milletvekilleri oylamaya katılmadı.
 • Yasa, muhalefetin gıyabında 12 Mayıs’ta iktidar çoğunluğu tarafından kabul edildi. Ancak Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović’in anayasal imkanı kullanarak yeni bir karar için parlamentoya iade etmesi nedeniyle milletvekilleri bugün tekrar konuştu.
 • Djukanovic, bu kararın gerekçeleri arasında Anayasa’nın 134. maddesi uyarınca Devlet Savcılığı’nın cezai suçların faillerini ve resen yargılanan diğer cezai suçları kovuşturan tek ve bağımsız bir devlet organı olduğuna ve Devlet Savcılığı, Karadağ Anayasası’nın 136. maddesinin 1. fıkrası uyarınca, Savcılık Kurulu tarafından sağlandığını hatırlattı. Kanunda yapılan değişiklikler diğer şeylerin yanı sıra mevcut Savcılık Kurulu üyelerinin görev sürelerinin yeni bir Savcılık Kurulu’nun sona erdirilmesini önermektedir.

Kaynak: Vijesti

Tarih: 27.05.2021

 

Krivokapic: Ülkemdeki Sırp Ortodoks Kilisesi ile Bir Anlaşma Yapacağım

 • Başbakan Zdravko Krivokapiç, Hükümet ve devlet adına Karadağ’daki Sırp Ortodoks Kilisesi (SOC) ile bir Anlaşma imzalayacağını duyurdu ve Anlaşmanın imzalanması için olası bir tarih olarak 30 Ekim’i önerdi.
 • Krivokapiç açık mektupta, “İfadeler, tutumlar ve açıklamalar denizinden sonra Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Hazretleri Porfirio’yu ziyaretim vesilesiyle, içinde ne olduğunu en açık şekilde iletmek benim için bir devlet görevi ve kişisel ihtiyaçtır. Karadağ ve yurtdışındaki halkımın hatırı için kalbim bunu yapmaktadır.” dedi.
 • Yanlış anlaşılmayı ve kınanmayı kabul ettiğini; çünkü bunun Karadağ’ın haykırdığı bir değişim çağrısı olduğunu iddia etti. Ona göre bu süreç, artık kimsenin Karadağ’dan bir şey alamayacağı ve kimsenin de Karadağ’a hiçbir şeyi yasaklayamayacağı özgürlük için bir haykırıştır.

Kaynak: Mina News

Tarih: 28.05.2021

 

Büyükelçilerin Atanmasında Başkanın Rolü

 • Geçtiğimiz aylardan beri süre gelen Karadağ Cumhurbaşkanının ofisinden yapılan açıklamalarda, ülkenin yurtdışı temsilciliklerinin geri çağırılması gündemdeydi. Son olarak 28 Mayıs 2020’de Karadağ anayasa yapıcısının en yüksek yasal kanunun 95. maddesinin 6. maddesinde “Karadağ Cumhurbaşkanı, Hükümetin teklifi üzerine Karadağ’ın yurtdışındaki büyükelçilerini ve diğer diplomatik misyonlarının başkanlarını atadığını ve geri çağırdığını.” belirtti.
 • Karadağ Cumhurbaşkanı’nın orijinal anayasal yetkisi, büyükelçilerin atanması ve geri çağrılmasına ilişkin bir kararname çıkarmasını öngörmektedir. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, bu kararname ne resmi ne de protokoldür. Fakat bu esaslı ve değerlidir.
 • Dışişleri Bakanı Djordje Raduloviç 28 Mayıs Cuma günü yaptığı açıklamada, Karadağ Cumhurbaşkanı’nın, “yetkili parlamento organları olan Dışişleri Bakanlığı’nın (MFA) kararlarının aksine büyükelçilerin atanması ve görevden alınması gibi değerli bir alana girerek Anayasa’yı ihlal ettiğini” söyledi.

Kaynak: Mina News

Tarih: 29.05.2021

 

Kosova

Yunanistan Kosova’yı Tanıyacak Mı?

 • Kosova ile Yunanistan arasındaki ilişkiler düzelmeye başlayınca, Yunanistan’ın Kosova’yı tanıyabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı.
 • Bunun üzerine, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 4 Haziran’da Kosova’yı resmi ziyarette bulunacağı bildirildi.
 • İkinci kez Kosova’yı ziyaret edecek olan Bakan; Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla ve çeşitli temsilciler ile görüşme sağlayacak.
 • Bu sebeple bazı medya kuruluşları ise Yunanistan’ın yakın zamanda Kosova’yı tanıyacağını iddia etti.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 28.05.2021

 

Kosova’nın Tanınmasını Kabul Etmeyeceğim!

 • Kosova ile Sırbistan arasında yasal olarak bağlayıcı bir nihai anlaşmaya varma olasılığından bahseden Avrupa Birliği Konseyi Resmi Raporu yayınlandı.
 • Belgeye göre, Temmuz-Aralık ayları arasındaki 6 aylık dönem Kosova ile Sırbistan arasında nihai bir anlaşmaya varılması için çok iyi bir fırsat olarak görülüyor.
 • Partisinin genel kurul toplantısında konuşan Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vuçiç, Kosova ile uzlaşabileceği çok az alanın kaldığını çünkü Kosova’nın, 2011’de Jarinje’de yapılan anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.
 • Tepkisi sertleşen Vuçiç: “Kosova, sadece tanınma hakkında konuşuyor. Kosova’nın tanınmasına ilişkin anlaşmayı asla imzalamayacağım!” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 29.05.2021

 

Sırbistan

Karadağ Başbakanı Sırbistan’da TWS ile Anlaşma İmzalamayı Reddetti

 • Belgrad’daki Sırp Ortodoks Kilisesi ile temel bir anlaşma imzalamayı reddeden Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, 29 Mayıs’ta koalisyon ortaklarını, Sırp yanlısı Demokratik Cephe liderlerini hükümeti devirmek istemekle suçladı.
 • Krivokapiç, 29 Mayıs akşamı, Metropolitan Amfilohiy’nin ölümünden sonra Karadağ’daki yeni Sırp Ortodoks Kilisesi başının seçilmek üzere bir kilise toplantısının yapıldığı Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi’ne yaptığı ziyarette, Karadağ ile Sırp Ortodoks Kilisesi arasındaki temel anlaşmayı imzalamak istemedi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 29.05.2021

 

Sırbistan Dışişleri Bakanı Çin’i Stratejik Ortak Olarak Nitelendirdi

 • Çin’e resmi bir ziyarette bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç, 29 Mayıs’ta Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile her iki tarafın kapsamlı stratejik ortaklıklarını ve tüm alanlardaki iş birliğini güçlendirmek için çaba göstereceği konusunda anlaştı.
 • Selakoviç, toplantının başında Çin’in Sırbistan için stratejik bir ortak ve çelik gibi bir dost olduğunu vurguladı.
 • Sırp halkının, iki ülkenin kapsamlı ortaklığının teyit edildiği 2016 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Belgrad’a yaptığı tarihi ziyareti hala hatırladığını söyledi.
 • Sırbistan Dışişleri Bakanı, Sırp halkının ve Sırbistan’dan yetkililerin koronavirüs pandemisinin en zor anlarında Çin’in yardımını hatırladığını da kaydetti.

Kaynak:Regnum.ru

Tarih: 29.05.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Görüştü

 • Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, 28 Mayıs Cuma günü Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmede, Covid zamanında seyahat için dijital sertifika üzerinde varılan anlaşmayı “çok önemli” olarak nitelendirdi
 • Ayrıca Sakellaropoulou, Avrupa’nın pandemi ile mücadelede hem Kurtarma Fonu konusunda hem de aşılar konusunda iyi refleksler gösterdiğini söyledi.Yunanistan’da 5 milyon aşı yapıldığını ifade ettikten sonra, yaza kadar yüksek oranda bağışıklığın sağlanması temennisini dile getirdi.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 28.05.2021

 

Yunanistan ve Suudi Arabistan Turizm Bakanları Turizm Akışlarını ve Yatırımları Artırma Konusunda Anlaşmaya Vardılar

 • Yunanistan ve Suudi Arabistan Turizm Bakanları, çarşamba gününden bu yana Riyad’da düzenlenen “Turizm İyileştirme Zirvesi” bağlamında perşembe günü ulusal aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması konusunda anlaştılar.
 • Turizm Bakanı Harry Theocharis ve Suudi mevkidaşı Ahmed Al-Khateeb, daha yakın işbirlikleri ve Dünya Turizm Örgütü düzeyinde ve ayrıca AB’nin daha geniş Orta Doğu’daki ilişkileri dahilinde ortak eylemleri teşvik etmek için bir anlaşma da imzaladılar.İki ülke arasında turizmin yeniden başlatılması ve teşvik edilmesi ve Yunanistan’da turizm yatırımlarının teşvik edilmesi de iki bakan tarafından ele alındı.

Kaynak : 28.05.2021

Tarih : Greek City Times

 

Yunan ve Türk Diplomatlar İş Birliğini Görüşmek Üzere Kavala’da Bir Araya Geldi

 • Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcıları cumartesi günü kuzey Yunanistan’ın Kavala kentinde ekonomik ve ticaret sektörlerinde ikili iş birliğinin yanı sıra ilgili halklar arasındaki temaslarla ilgili konularda planlanan üç günün ilkinde bir çalışma toplantısı düzenlediler.
 • Dışişleri Ekonomik Diplomasi ve Açıklıktan Sorumlu Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragogiannis ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, ticari iş birliği, turizm, ikili ve bölgesel düzeyde karşılıklı bağlantı ve henüz uygulanmayan eski girişimlerin yeniden etkinleştirilmesi konularına odaklandı. Her bir taraf, olgunlaşma derecelerini belirlemek ve sonraki adımlara karar vermek için yukarıdaki konularda hazırlanan önkoşul listeleri hakkında kapsamlı bir dosya sundu.

Kaynak : Ekathimerini

Tarih :29.05.2021

 

Dış Aktörler

ABD Ordusundan FSK’ya Destek

 • Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, Kosova’da incelemelerde bulunan Avrupa ve Afrika’daki ABD Ordusu Komutanı General Christopher Cavoli’yi kabul etti.
 • Bu vesileyle, Savunma Bakanı görevinden ötürü Bakan Mehaj’ı tebrik eden General Cavoli, Kosova Savunma Bakanlığı ve Kosova Güvenlik Gücü’nü (FSK) stratejik hedeflere uygun şekilde gelişme ve geçiş sürecinde tam desteğini sürdüreceğine söz verdi.
 • Görüşmede FSK Komutanı General Rrahman Rama da hazır bulundu.

Tarih: 27.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Bulgaristan Başbakanı ve Filistin Büyükelçisi Bir Araya Geldi

 • Bulgaristan Başbakanı Stefan Yanev ve Filistin Devleti’nin Sofya Büyükelçisi Ahmed el-Madbuh ile bir araya geldi.
 • Görüşmede iki ülke arasındaki iyi ilişkilere vurgu yapılarak, ilişkileri derinleştirme fırsatları üzerinde duruldu. İmzalanan eğitim, tarım ve turizm alanlarında ikili anlaşmaların etkin bir şekilde uygulanması ihtimaline vurgu yapıldı.
 • Görüşmede Bulgaristan’ın Ortadoğu’daki durumun gelişimini artan bir ilgi ve büyük endişe ile izlemeye devam ettiği kaydedildi. Bölgede gerilimin hafifletilmesi, şiddetin derhal durdurulması ve diplomatik araçların etkin kullanılması gerekliliği vurgulandı.
 • Filistin Büyükelçisi, ülkesinde yaşanan ilaç ve tıbbi cihaz temini sorununa dikkat çekti ve bu konuda destek çağrısında bulundu.

Tarih: 27.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Almanya, Kuzey Makedonya’nın AB Umudunu Tazeledi

 • Almanya’nın Avrupa Bakanı Michael Roth, Üsküp’e yaptığı ziyarette, 22 Haziran’da AB Konseyi’nde Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerinin başlamasına izin verecek bir atılım şansı olduğunu söyledi.
 • Roth, 27 Mayıs’ta Kuzey Makedonya’nın Avrupa İşleri Bakanı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmelerin ardından, “Kuzey Makedonya’daki ve Bulgaristan’daki dostlarımıza minnettarım çünkü 2021 Haziran ayında tüm taraflarca kabul edilebilecek bir çözüm önermek için büyük bir şansımız var.” ifadelerini kullandı.
 • Roth ayrıca, “AB olarak Batı Balkanlar’da inandırıcı başarılara ihtiyacımız var, bu sadece Kuzey Makedonya’nın çıkarı için değil, aynı zamanda bizim de kendi çıkarımıza olduğu için. Balkanlarda istikrar, bölgesel uzlaşı, güvenlik ve demokrasi AB için son derece önemlidir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 27.05.2021

 

Türkiye ve Bulgaristan Arasında Aşı Sertifikası Muafiyeti

 • Türkiye ve Bulgaristan arasında bağışıklık/aşı sertifikası şartlarını yerine getirenler ülkeye girişlerde Kovid-19 testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacak.
 • Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan arasında karşılıklı Kovid-19 test muafiyeti şartlarının belirlendiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 • “28 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın Türkiye’de yetkili makamlarca tanzim edilen Kovid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının (Sinovac ve Pfizer/Biontech aşıları) bulunması halinde ayrıca PCR testi ibrazı ve/veya karantina uygulamasına tabi olmadan Bulgaristan’a seyahat edebileceklerdir. Bulgaristan vatandaşlarının da Bulgaristan yetkili makamlarınca tanzim edilmiş Kovid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının bulunması halinde (2. dozdan en az 14 gün sonra) Türkiye’ye PCR testi ibrazı ve/veya karantina zorunluluğundan muaf bir şekilde girmelerine izin verilecektir. Yaşları (18 yaş altı) nedeniyle aşı olmayan Bulgaristan vatandaşlarının aşı sertifikası hamili aileleri ile beraber seyahat etmeleri halinde, yukarıdaki maddeler kapsamında test ve karantinadan muaf tutulacaktır.”

Tarih: 28.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Palmer ve Lajcak Kosova’yı Ziyaret Edecek

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer ve AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ın 31 Mayıs’ta Kosova’ya gelmesi bekleniyor.
 • ABD’nin Kosova Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Palmer’in ziyareti doğrulandı.
 • Palmer ve Lajcak’ın Kosova’yı beraber ziyaret etmeleri beklenirken, iki yetkilinin Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile görüşecekleri ifade ediliyor. Görüşmelerin gündeminde, tekrardan başlaması beklenen Kosova-Sırbistan diyaloğunun olması bekleniyor.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 28.05.2021

 

BM Mahkemesi Mladiç’in Nihai Kararı Erteleme Talebini Reddetti

 • Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması (IRMCT), soykırım ve savaş suçlarından 2017’de ömür boyu hapse mahkum edilen Bosnalı Sırpların eski lideri Ratko Mladiç’in nihai kararın ertelenmesi konusundaki başvurusunu reddetti.
 • Avukatlarının hastalıkları nedeniyle celseye katılamayacakları gerekçesiyle mahkemeye nihai kararın ertelenmesi için başvuruda bulunan Mladiç’in müracaatı, IRMCT tarafından reddedildi.
 • Mahkeme, temyiz başvurusu sonrasındaki nihai kararın 8 Haziran’da Lahey’de ilan edileceğini duyurmuştu.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 29.05.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...