Balkan Bülteni/ 8 Eylül-15 Eylül

Arnavutluk

AB, Arnavutluk ve Sırbistan’ı Seyahat Kısıtlamalarından Muaf Tutulan Ülkeler Listesinden Çıkardı

• Avrupa Birliği (AB) üyelerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulamayabileceği ülkelerin bulunduğu listeden 6 ülke çıkarıldı, bir ülke listeye eklendi.
• AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesinden Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Brunei, Japonya ve Sırbistan çıkarıldı. Uruguay ise listeye eklenen tek ülke oldu.
• Son güncellemeyle listede yer alan ülkeler Avustralya, Bosna Hersek, Kanada, Ürdün, Yeni Zelanda, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna, Uruguay oldu.
• Ayrıca mütekabiliyet gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e de sınırlar açık olabilecek.

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 09.09.2021

Lindita Nikolla, Arnavutluk’un Yeni Meclis Başkanı• Arnavutluk’ta, 25 Nisan’da yapılan genel seçimin ardından bugün düzenlenen oturumda, Arnavutluk Sosyalist Partisi (PS) Milletvekili Lindita Nikolla, 79 milletvekilinin oyuyla yeni meclis başkanı seçildi.
• Ülkede 140 koltuklu meclisten oylamaya 137 kişi katılırken 4 milletvekili “hayır” oyu kullandı.
• Sosyalist Parti, 25 Nisan’daki genel seçimde, 74 sandalye elde ederek üçüncü dönemde iktidarda kalma hakkı kazandı.

 

Kaynak: Habertürk
Tarih: 10.09.2021

 

Merkel, Arnavutluk’taki Resmi Törene Oturarak Katıldı

• Almanya Başbakanı Angela Merkel, temaslarda bulunmak üzere geldiği Arnavutluk’ta düzenlenen resmi törene oturarak katıldı.
• Almanya Başbakanı Angela Merkel, Batı Balkan ziyareti kapsamında Sırbistan’ın ardından Arnavutluk’a gitti.
• Başkent Tiran’da Başbakan Edi Rama’nın resmi törenle karşıladığı Merkel’in, Arnavutluk Devlet Sarayı’nda (Pallati i Brigadave) yapılan resmi törene sandalyede oturarak katılması dikkat çekti.
• Resmi törenin ardından Şansölye Merkel ile Başbakan Rama önce ikili, ardından da heyetler ile görüşme gerçekleştirdi.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 14.09.2021

Bosna – Hersek

Yüksek Temsilci Schmidt, Belgrad’da Vuçiç ile bir araya geldi

• Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt resmi bir ziyaret için Belgrad’a giderek Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile bir araya geldi.
• Schmidt ve Vuçiç, Bosna-Hersek ve diğer Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne doğru ilerlemesine vurgu yaparak bölgedeki mevcut siyasi durum hakkında görüş alışverişinde bulundular.
• Yüksek Temsilci ayrıca, Batı Balkanlar’daki tüm ülkelerin kapsayıcı ve Avrupa Entegrasyonu için ileriye doğru bir adım olması gereken bölgesel entegrasyonunu amaçlayan girişimlere desteğini de dile getirdi. Cumhurbaşkanı Vuciç’in BH’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği tutarlı desteği övdü.
• Yüksek Temsilci Schmidt’in Belgrad ziyareti sırasında Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije ile de bir araya geldiği belirtiliyor.

 

Kaynak: Sarajevo Times
Tarih: 10.09.2021

 

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt’ten seçim yasası çağrısı

• Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna Hersek Devlet Radyo ve Televizyonu’na yaptığı açıklamada Bosna Hersek’teki siyasi parti temsilcilerini bir araya gelerek seçim kanunu üzerinde anlaşmaya davet etti. Schmidt, seçim kanunu hususunda Hırvatların ve Hırvat Demokratik Birliği’nin (HDZ) tarafını tuttuğu iddialarını da reddetti.
• Schmidt, “Bir masa etrafına oturup ortak bir çözüm bulunması gerekiyor çünkü siyasetin rolü budur. Avrupa Birliği ve uluslararası toplum memnuniyetle yardımcı olacaktır fakat burada sorumluluk, Bosna Hersek’teki farklı partiler ve halkların seçilmiş temsilcilerine düşüyor” şeklinde konuştu.
• HDZ yanlısı bir siyaset izlediği iddialarını da reddeden Schmidt, Bosnalı Sırp siyasetçilerin devlet kurumlarının işleyişini boykot etmelerini de eleştirdi. Schmidt, “Boykot hiçbir zaman başarıya katkı sağlamaz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Balkan News
Tarih: 15.09.2021

 

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı: “Ülke savunmasına katılan vatandaşlarımız Sırbistan’a gitmemelidir”

• Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı, 1992’den 1995’in sonuna kadar olan saldırganlık döneminde Bosna-Hersek’in savunmasında herhangi bir şekilde yer alan tüm Bosna Hersek vatandaşlarına Sırbistan Cumhuriyeti’ne seyahatlerini erteleme tavsiyesinde bulundu.
• Bosna savaşı sırasında vatanını savunanların tutuklanma ve savaş suçlarıyla yargılanma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen uyarı, Belgrad’daki Yüksek Mahkeme’nin Sırbistan tarafından savaş suçlarıyla itham edilen Bosna Hersekli eski polis şefi Edin Vranj’ın gözaltı süresinin bir ay uzatıma kararı almasından sonra geldi. Bosna Hersek Federasyonu Organize Suçla Mücadele Departmanı’nın eski şefi Edin Vranj, Sırbistan’a giriş yaptığı sırada polis tarafından gözaltına alınmıştı.
• Bakanlık, “Maalesef bu uyarı, Sırbistan Cumhuriyeti kurumlarının daha önce imzalanan protokoller ve uluslararası hukuka dayalı olarak bu alanda aktif uluslararası işbirliği ve bilgi alışverişi için irade göstermediği durumlar nedeniyle yayınlanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Sarajevo Times & Balkan News
Tarih: 15.09.2021

 

Dodik: Sırp Cumhuriyeti Seçim Yasası’nın dayatılmasını kabul etmeyecek

 

• BH Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti halkının önemli bir bölümünün Seçim Yasasının BH’de olası bir şekilde uygulanmasını kabul etmeyeceğini belirtti.
• Şimdi durumu o kadar sakinleştirmeye çalışıyorlar ki, o Schmidt gibi, Seçim Yasasını dayatması isteniyor. Seçim yasasını nasıl empoze edebilir ve yasal olarak ve özellikle yasadışı olarak seçilmiş olsa bile bunun Avrupa entegrasyonu ile ne ilgisi var – diye sordu Dodik.
• Dodik, Yüksek Temsilcinin görev süresinde hiçbir yerde Avrupa entegrasyonundan sorumlu olduğunu söylemediğini, ancak Avrupa entegrasyonuna karşı olduğunu belirterek, sürecin yerli siyasiler ve BH’deki AB ofisi tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguladı.
• Yüksek Temsilci yasal ise, BH’nin Avrupa yolundaki meselelerine karışmaya hakkı yoktur ve Seçim Yasasını da dayatamaz, çünkü Sırp Cumhuriyeti’ndeki insanların önemli bir kısmı bunu kabul etmeyecektir – Dodik.

 

Kaynak: RTRS
Tarih: 15.09.2021

 

Bojic, Markovic ve Dubravac Savcılığa götürüldü

 

• Slavko Bojić, Sasa Marković ve Dragan Dubravac bugün Cumhuriyet Savcılığı’na götürüldü ve işlemlerinin ardından tutuklanıp tutuklanmayacakları belli olacak.
• Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Organize ve Ağır Suçlar Müdürlüğü polis memurları, bugün Cumhuriyet Başsavcılığının Yolsuzluğun, Organize ve Ağır Biçimlerdeki Ekonomik Suçların Önlenmesi Özel Dairesine teslim etti. ‘görevi kötüye kullanma’ veya yetkilendirme şüphesi ‘- Sırpska İçişleri Bakanlığı duyurdu.
• S.B., D.D. Hürriyetinden mahrum bırakıldılar. Ve SM ve dünkü faaliyetler kapsamında özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilerin kullandığı sekiz yerde arama yapıldı.
• Sırpska İçişleri Bakanlığı, bu davadaki soruşturmanın, Cumhuriyet Başsavcılığının Yolsuzluğun, Organize ve En Ciddi Ekonomik Suç Biçimlerinin Önlenmesi Özel Dairesi tarafından yürütüldüğünü belirtiyor.
• Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Branislav Zeljković’in dün gece Banja Luka’da gözaltına alındığını hatırlatırız.

Kaynak: RTRS
Tarih: 15.09.2021

 

Bulgaristan

 

Bulgaristan, Kuzey Makedonya’ya İlişkin Genel Politikasını Gözden Geçirecek

 

• 9 Eylül’de Bakanlar Kurulu Güvenlik Konseyi’ne katılanlar, “Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne yönelik genel politikasını siyasi davranışımızı analiz etme ve güncelleme ve her iki ülkenin halklarının çıkarına gelecek çözümler arama gereğini tartıştılar.
• Bakanlar Kurulu Güvenlik Konseyine Katılanlar “Bulgar Ulusal Meclisi tarafından benimsenen pozisyonun ötesine geçmeden, Güvenlik Konseyi’nin bir sonraki toplantısında Bulgaristan Cumhuriyeti’nin genel politikasını tartışmayı ve Bulgaristan’ın dış politikasında arzu edilen bu başlangıç noktalarını sağlamak için pratik çözümler aramayı teklif ediyoruz. Avrupa Birliği’ndeki müttefikleri arasında, Bulgaristan’ın ulusal çıkarına uygun istikrarlı mesajlarımız ve geleceğe yönelik kararlarımız olduğu anlaşılıyor.” dedi.

 

Kaynak : Sofia News Agency
Tarih : 09.09.2021

 

Bulgaristan Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Aynı Anda Yapacak

 

• Bulgarlar, AB’nin en yoksul ülkesindeki siyasi kriz derinleşirken 14 Kasım’da hem parlamento hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacak. Görevdeki Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in bu hafta parlamentoyu feshetmesi bekleniyor.
• Bu yılın başlarında yapılan son seçimlerin ardından, Ulusal Meclis iki ay ayakta kaldı ve Bulgar toplumunun önemli sorunlarından hiçbirini çözemedi. Milletvekillerinin yapabildiği tek şey, devlet bütçesinin güncellenmesine oy vermek oldu. Bulgar cumhurbaşkanı seçimi farklı haftalara bölme seçeneğine sahipti, ancak analistler bunun katılımın potansiyel olarak düşeceğini tahmin ediyor.

 

Kaynak : EURACTIV
Tarih : 13.09.2021

 

Hırvatistan

 

Hırvatistan ve AB, Yeni Hırvat Euro Madeni Paralarının Üretimini Görüştü

 

• Yeni Hırvat Euro madeni paraları konusu, Hırvatistan’ın Euro Bölgesi’ne girişi giderek yaklaştıkça, ilgili tüm taraflar arasında yoğun bir şekilde tartışılıyor.
• Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Ekonomiden Sorumlu Komisyon Üyesi Paolo Gentiloni, Eurogroup Başkanı Paschal Donohoe ve Hırvatistan Ulusal Bankası Başkanı Boris Vujcic tarafından geçtiğimiz günlerde bir mutabakat zaptı imzalandı.
• Anlaşma, test amaçlı belirli bir miktarda Euro madeni paralarının üretimini içermekle birlikte, Hırvatistan Cumhuriyeti’nde Euro’nun tanıtımına yönelik hazırlık faaliyetleri ile ilgili konuları düzenlemektedir.

 

Kaynak: Total Croatia News
Tarih: 14.09.2021

 

Başbakan Andrej Plenković, AB’ye Girişten 9,5 Yıl Sonra Euro’yu Kabul Etmenin Makul Olduğunu Söyledi

 

• Başbakan Andrej Plenković Çarşamba günü ulusal parlamentoda, 2013 yılında AB’ye giren Hırvatistan’ın Birliğe kabulünden dokuz buçuk yıl sonra Euro’ya geçmesinin makul olduğunu söyledi.
• Başbakan Andrej Plenković, gelen sorulara cevaben, “Birliğe 1 Temmuz 2013’te katılan bir ülkenin 1 Ocak 2023’te Euro’ya geçmesi, yani dokuz buçuk yıl için bana makul bir süre gibi görünüyor” dedi.
• Başbakan, hükümetinin stratejik hedefinin Hırvatistan’ı Schengen pasaportsuz seyahat bölgesi ve Euro bölgesine sokmak olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Total Croatia News
Tarih: 15.09.2021

 

Karadağ

Karadağ Yıl Sonuna Kadar Nüfus Sayımını Yapacak

 

• Karadağ hükümeti, daha önceki erteleme önerilerine rağmen 2021 yılının sonuna kadar bir nüfus sayımı gerçekleştirmeyi planlıyor. Karadağ basınında çıkan haberlere göre hükümetin yakında bir Nüfus Sayımı Yasasını görüşüp kabul etmesi için meclise göndereceği bildirildi.
• Karadağ İstatistik Ofisi tarafından Karadağ vatandaşları ile Karadağ’da ikamet eden ve Karadağ’da daimi veya geçici ikametgahı bulunan yabancıların nüfus sayımının yanı sıra etnik köken, dil ve din ile ilgili veriler toplanacağı belirtiliyor.
• Başbakan Zdravko Krivokapiç 10 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, çok fazla hazırlık gerektireceği için bu yıl bir nüfus sayımı yapmanın zor olacağını söylemiş ancak iktidar koalisyonundaki en büyük blok olan Sırp yanlısı Demokratik Cephe, hükümete verdiği desteği yılsonuna kadar nüfus sayımını organize etmek şartıyla devam edeceğini belirtmişti. Ayrıca Demokratik Cephe, sayımı gelecek yıla erteleme planlarının “Karadağ’daki Sırplara yönelik” olduğunu iddia etmekte.

 

Kaynak: 09.09.2021
Tarih: Balkan Insight

 

Djukanovic: “Sırbistan, Arnavutların olmadığı bir Kosova, Karadağlıların olmadığı bir Karadağ istiyor”

 

• Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, ülkesinde son dönemde yaşanan etnik-siyasi gerilimlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Sırp Ortodoks Kilisesi Karadağ Metropoliti Joanikije’nin Çetinje’de gerçekleştirilen tahta çıkma töreninin Sırbistan’ın Karadağ aleyhindeki saldırı sürecinin bir parçası olduğunu ifade etti.
• Djukanovic, Sırbistan’ın Karadağ’ın milli, kültürel ve dini kimliğini tanımayı reddettiğini ve bunun sebebinin Karadağ olmazsa Büyük Sırbistan projesinin gerçekleşmeyeceği olduğunu belirtti.
• Bölgede barış ve istikrarın 90’lı yıllarda olduğu gibi tehdit altında olduğunu söyleyen Djukanovic, Sırbistan’ın Arnavutların olmadığı bir Kosova ve Karadağlıların olmadığı bir Karadağ yeğleyeceğini belirterek Çatışmaların Bosna Hersek’e yayılma ihtimalinin de gerçekçi olduğunu ileri sürdü.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 12.09.2021

 

Merkel: “Karadağ AB’ye en yakın”

 

• Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arnavutluk’un Tiran kentinde Başbakan Zdravko Krivokapić ve Batı Balkanlar’ın liderleriyle bir araya geldiği çalışma yemeğinde Karadağ’ın Avrupa Birliği üyeliğine aday en gelişmiş ülke olduğunu söyledi.
• Karadağ Hükümeti’nden yapılan açıklamada, toplantının ana konusunun bölgesel işbirliği ve iyileştirilmesi için mekanizmalar olduğu belirtildi. Başbakan Krivokapić, Şansölye Merkel’e Karadağ’a verdiği tanıma ve yeni Hükümetin reformunu ve Avrupa rotasını tanıdığı için teşekkür etti.
• Çalışma yemeğinde, hedefi Avrupa Birliği’nin genişlemesi olan 2014 yılından bu yana en önemli diplomatik girişimlerden biri olan Berlin Süreci kapsamında önümüzdeki yıllarda da çalışmaya devam edilmesi gerektiği ayrıca vurgulandı.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency
Tarih: 14.09.2021

Sırbistan

 

Sırbistan, Sırp Cumhuriyeti ve Kosova(Metohija Civarları), Sırp Birliği Günü’nü kutluyor

 

• Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti 15 Eylül’de bir tatil kutluyor – Sırp Birliği, Özgürlük ve Ulusal Bayrak Günü.
• Belgrad ve Banja Luka’daki yetkililer daha önce vatandaşlarını o gün evlerine Sırp üç renkli asmaya çağırmışlardı. RTS TV’nin bildirdiğine göre, bu nedenle Sırbistan genelinde, Sırp Cumhuriyeti’nde ve Kosova ve Metohija’da Sırp çoğunluğunun bulunduğu belediyelerde sokaklar ve evlerin cepheleri bayraklarla süsleniyor.
• Sırp Birliği Günü vesilesiyle düzenlenen merkezi etkinlik, Belgrad’ın merkezinde, Belgrad makamlarının emriyle Rus heykeltıraş Alexander Rukavishnikov tarafından yaptırılan ortaçağ hükümdarı Stefan Nemanje’nin anıtında yapılacak.
• Bir hatırlatma olarak, Sırp Birliği Günü 2020’den beri kutlanmaktadır. 1918’de bu gün, Birinci Dünya Savaşı sırasında Solun cephesi patlak verdi. 24 saat süren topçu hazırlıklarının ardından üç Sırp tümeni Veternik-Sokol bölgesinde Bulgar birliklerine saldırdı ve şiddetli bir savaşın ardından savunmalarını kırdı.

 

Kaynak: Regnum.ru
Tarih: 15.09.2021

 

Vucic, Kosova ile karşılıklılık rejimi hakkında: hiçbir şey yapılamaz

 

• 15 Eylül’de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin 2022 baharında Sırbistan ile ilişkilerde bir mütekabiliyet rejimi getirme niyetini yorumladı.
• Arnavut haber ajansı Telegrafi’ye göre Vuciç, Kurti hakkında hiçbir şey yapamayacağını, ancak Kosova’nın Sırbistan’dan gelen mallar için bir mütekabiliyet rejimi getirmesinin Brüksel anlaşmalarını ihlal edeceğini söyledi.
• Kosova’dan Sırbistan’a yapılan ithalatın son derece sınırlı olduğunu ve Sırbistan’dan Kosova’ya yapılan ithalatın en az 10 katı olduğunu hatırlatalım. Kosova malları, Sırbistan tarafından tanınmayan bir devletin damgası nedeniyle Sırbistan’a giremez. Sırp mallarına bu tür kurallar uygulanırsa bundan zarar görecek olan Sırbistan olacaktır.

 

Kaynak: Regnum.ru
Tarih: 15.09.2021

 

Sırbistan Savunma Bakanı: Daha fazla orduya ihtiyacımız var

 

• Sırbistan, ordunun gerçek ihtiyaçlarını karşıladığı için evrensel zorunlu askerliği yeniden başlatmayı düşünüyor. Bu, Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç tarafından 16 Eylül’de Niş şehrinde ifade edildi.
• Aynı zamanda, Stefanovich, ‘dikkate alınması gereken birçok yön olduğundan’, bu konudaki nihai kararın bu yıl sonundan önce verilmesinin pek mümkün olmadığını açıkladı.
• Sırbistan Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanlığı’nın zorunlu askerlik sistemine dönüş konusunda kendi görüşüne sahip olduğunu da sözlerine ekledi.
• “Daha fazla askeri personele ihtiyacımız var. Orduda gönüllü olarak görev yapan askerlerin sayısının artmasından memnunum ama bu yeterli değil” dedi.
• Niş’te ‘Pilot-Teğmen Mikhailo Petrovic’ havaalanında, Sırbistan ve ABD silahlı kuvvetlerinin ‘Sky Bridge-21’ adı altında ortak tatbikatları yapıldığını hatırlatalım. Bakan Stefanoviç, Sırp Ordusu Genelkurmay Başkanı Milan Moisiloviç ve ABD’nin Sırbistan Büyükelçisi Anthony Godfrey ile birlikte 16 Eylül’de oradaki Sırp ve Amerikan ordusunu ziyaret etti.

Kaynak: Regnum.ru
Tarih: 16.09.2021

 

Yunanistan

 

Yunanistan Maliye Bakanı Christos Staikouras Slovenya’daki Eurogroup ve Ecofin Toplantılarına Katıldı

 

• Maliye Bakanı Christos Staikouras, Eurogroup ve Ecofin’in gayri resmi toplantılarına katılmak üzere Cuma günü Slovenya’nın Brdo pri Kranju kentini ziyaret ediyor.
• Euro bölgesi maliye bakanları, mali ve makroekonomik düzeyde tek para birimi alanındaki güncel gelişmeleri, sağlık krizinin orta vadeli etkilerini ve ekonomik sektörler ve bölgeler üzerindeki eşitsiz etkisinden çıkarılan dersleri tartışacaklar.

 

Kaynak : Greek City Times
Tarih : 10.09.2021

 

SEEF 2001: Yunanistan ve Kuzey Makedonya Doğal Gaz Boru Hattı Anlaşması İmzaladı

 

• Yunanistan’ın Helenik Gaz İletim Sistemi İşletmecisi (DESFA) ve Kuzey Makedonya’nın NER JSC Üsküp, Cuma günü Selanik’te düzenlenen 5. Güneydoğu Avrupa Enerji Forumu sırasında iki ülke arasında birbirine bağlı doğal gaz boru hattının geliştirilmesi ve inşası için bir işbirliği anlaşması imzaladı.
• Güneydoğu Avrupa Enerji Forumu, Amerikan-Yunan Ticaret Odası ve Yunanistan Enerji Ekonomisi Derneği tarafından, Yunanistan’daki ABD Büyükelçiliği ile işbirliği ve Atlantik Konseyi ve ABD Ticaret Odası’nın stratejik desteğiyle düzenleniyor.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı
Tarih : 10.09.2021

 

 

Yunanistan Altı Rafale Jet Daha Alacak ve Toplamı 24’e Çıkaracak

 

• Yunanistan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Fransa’dan altı Rafale savaş uçağı daha alacağını ve Atina’ya satılan toplam Fransız savaşçı sayısını 24’e çıkaracağını duyurdu.
• Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, altı Rafales daha almayı planladığını açıkladı. Kyriakos Mitsotakis, Selanik Uluslararası Fuarı sırasında, Fransa’nın kendi hava kuvvetlerinin ikinci el modeli olan ilk uçağın yıl sonundan önce Yunan renklerini uçuracağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak : Greek Reporter
Tarih : 13.09.2021

 

Dış Aktörler

 

AB, Yunanistan’a Ek Göç Fonu Sağlamak İçin Geri İtmeleri Önleyecek Bağımsız Mekanizma Kurmasını Şart Koştu

 

• Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Yunanistan’dan, talep ettiği ek göç fonunu sağlamak için sınırındaki göçmenlerin geri itilmesini izlemek ve önlemek için “bağımsız” bir mekanizma kurmasını istedi.
• Brüksel merkezli Euractiv haber sitesine göre, Komisyon sınırlarında temel hak ihlallerinin önlenmesine ve bunlarla ilgili iddiaların etkin bir şekilde soruşturulmasına yardımcı olmak için Atina yönetiminden hızlı bir şekilde bağımsız bir mekanizma kurmasını talep etti.
• Bunun karşılığında Komisyon, Yunanistan’ın istediği ek 15,83 milyon avroluk fonu serbest bırakacağını taahhüt etti.

 

Kaynak: AA
Tarih: 13.09.2021

 

Merkel: AB, Batı Balkanlar’ın Jeostratejik Önemini Bilmeli

 

• Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin Süreci’nin Batı Balkan ülkeleri arasındaki bağlılığı artırdığını ve Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine yardımcı olduğunu söyledi.
• Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile basın toplantısı düzenledi.
• Sırbistan ve bölge ülkelerinin AB’ye üyelik yolunda emin adımlarla ilerlediği ancak yolun uzun olduğunu ifade eden Merkel, ülkesinin Sırbistan ile özellikle ekonomi alanında iyi ilişkilere sahip olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 13.09.2021

 

Mevlüt Çavuşoğlu Christian Schmidt ve Ivica Dacic ile görüştü

 

• Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 13 Eylül pazartesi günü Ankara’da Bosna-Hersek’in yeni atanan Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ve Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Daciç ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.
• Bosna Hersek’e yeni atanan Yüksek Temsilci Christian Schmidt’i ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Çavuşoğlu, Yüksek Temsilciler Dairesi’nin Bosna-Hersek’in istikrarı ve birliği için çabalarını desteklemeye devam edeceğine söz verdiğini söyledi.
• Çavuşoğlu, Twitter hesabından Sırbistan Meclis Başkanı ile son derece yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini de duyurdu. “Son zamanlarda Belgrad’da görüştüğüm Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı arkadaşım Ivica Dacic ile bir görüşme yaptım. Daciç’in siyaset ve diplomasi alanındaki uzun yıllara dayanan tecrübesi, parlamentolar arası ilişkilerimizin hızla gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: N1
Tarih: 13.09.2021

 

Yunanistan Unsurlarının 8 Ayda Geri İttiği Yaklaşık 6 Bin Göçmeni Türkiye Kurtardı

 

• Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 2021 yılının ocak-ağustos döneminde Yunanistan unsurlarınca geri itilen 5 bin 934 düzensiz göçmene yardım eli uzattı.
• Aralarında yaşlı, çocuk ve kadınların da olduğu düzensiz göçmenler, kapasitesinin çok üzerindeki bindikleri bot, can salları ve teknelerle açıldıkları Ege Denizi’nde zorlu deniz ve hava koşullarının yanı sıra Yunanistan unsurlarının kötü muamelesi ile de karşılaşıyor.
• Yunanistan unsurlarınca yakalanan düzensiz göçmenler, şiddete maruz kalıyor. Düzensiz göçmenler para, ziynet gibi değerli eşyalarının yanı sıra yiyecek ve içecekleri dahi ellerinden alınarak motorları sökülen teknelerle Türk kara sularına geri itiliyor.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 14.09.2021

 

Oliver Varhelyi AB’yi Batı Balkanlardan Olası Göçmen Krizi Konusunda Uyardı

 

• Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Várhelyi, Avrupa Birliği’nin genişleme vaatlerinin yerine getirilmemesi halinde Batı Balkanlar’dan yeni bir göçmen krizi yaşanacağı konusunda uyardı.
• Varhelyi, genişleme başarısız olursa Batı Balkan ülkelerinin vatandaşlarının bir sonraki göçmen krizini yaratabileceğini söyledi ve AB’yi bölge ile işbirliğini yoğunlaştırmaya çağırdı. “Batı Balkanlara verdiğimiz sözleri tutmalıyız. Afganistan’daki durumdan çıkarılan en önemli derslerden birinin bu olduğunu düşünüyorum” diyerek bölgenin entegrasyonunun bir Avrupa önceliği olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
• Amacın bölgede uzun vadeli istikrar ve barışı desteklemek olduğunu söyleyen Varhelyi, Sırbistan’ın üyelik müzakerelerinde fasılların açılmasının AB üye ülkelerine bağlı olduğunu söyledi ve Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın katılım öncesi müzakereleri başlatma kriterlerini karşıladığını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: N1
Tarih: 14.09.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...