Balkan Haberleri

Yeni Hırvat hükümeti, ülkede ekonomik düzelmeyi hızlandırma amaçlı bir dizi tedbiri 26 Ocak Perşembe günü duyurdu. Söz konusu tedbirler arasında bu yıl harcamaların 608 milyon avro kısılması, emekli aylıklarına uygulanan vergilerin düşürülmesi ve işe yeni başlayanlarda bunun iki yıl süreyle askıya alınması yer alıyor.

Türkiye, Hazar Denizi’nden Avrupa’ya doğal gaz nakledecek olan Nabucco doğal gaz boru hattı projesine artık tam destek vermiyor. Hükümetten bir yetkilinin 30 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre ülke, bunun yerine kendi rakip projesi olan Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattına (TANAP) eğilecek. Türkiye Nabucco’yu destekleyen altı ülkeden oluşan konsorsiyumda yer almaya devam edecek olmasına karşın, önceliği Azerbaycan ile ortaklaşa geliştirilen TANAP’a verecek.

Arnavutluk ve Karadağ, Plav ve Karadağ’ın Podgorica şehirlerini birleştiren ve önemli bir bölümü Arnavutluk topraklarından geçecek olan bir otoyol inşa etmeye karar verdi. Anlaşma, Karadağ Başbakanı Igor Luksiç ile Arnavut mevkidaşı Sali Berişa arasında 25 Ocak’ta yapılan görüşmede imzalandı.

Bulgar milletvekilleri, Avro Bölgesi’ndeki borç kriziyle mücadele etmek amacıyla borç azaltımına daha katı kurallar getiren AB içi bir anlaşma olan Avrupa Mali İstikrar Fonuna katılmaya yönelik bir planı 27 Ocak Cuma günü onayladı. Ancak onay, Sofya’nın vergi ve çalışma politikalarını blokla koordine etmek zorunda olmaması şartıyla verildi.

Makedon Başbakanı Nikola Gruevski ve beraberindeki işadamı heyeti, ülkedeki yatırım olanaklarını sunmak amacıyla 29 Ocak Pazar günü Türkiye’ye geldi. İstanbul’dan başlayan gezi, İzmir ve Bursa’da yapılacak toplantıları da kapsıyor.

IMF’nin Romanya heyet başkanı Jeffrey Franks 30 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin 2011’de beklenenden yüksek bir hızda büyüdüğünü söyledi. Tahminlere göre, geçen yıl GSYİH, IMF’nin %1,5’lik tahminlerine kıyasla %2,5 civarında büyüme kaydetti.

Arnavutluk Merkez Bankası 25 Ocak’ta ana faiz oranını 0,25 yüzde puanı düşürerek %4,5’e çekti. Üç aylık bir dönemde ikinci olarak gerçekleşen faiz indirimine, düşen enflasyon oranı ve yerel ekonomik faaliyeti hızlandırma gereği neden oldu.

Sırp Sendikaları Siyasete Soyundu

Sırbistan’ın önde gelen sendikalarından ikisi siyasete atılıyor. Sırbistan Bağımsız Sendikalar İttifakı ve Özgür ve Bağımsız Sendikalar Federasyonu, Mayıs ayında yapılması beklenen genel seçimlere ilk kez katılacak. Sendikalar seçimlere hangi listeyle katılacaklarına henüz karar vermemiş olsa da, destek verme karşılığında müstakbel ortaklarından parlamentoda ve belediye meclislerinde sandalye isteyeceğini duyurdu. Özgür ve Bağımsız Sendikalar Federasyonu Ranka Saviç SETimes’a yaptığı açıklamada, “Sırbistan’da tehlike altında bulunan işçi hakları için mücadele etmemizin başka yolu yok. Her türlü anlaşma ihlal edilebilir, fakat elimizde biraz sandalye olursa, partiler taleplerimizi o kadar kolay göz ardı edemez.” dedi. Özgür ve Bağımsız Sendikalar Federasyonu Başkanı Ranka Saviç, seçimlere katılmanın sendikaların işçi hakları için sürdürdüğü mücadeleye yarar sağlayacağını söyledi.

(SETimes – İgor Jovanoviç )

Cumhuriyet Muhafızları Komutanının Tutuklanmasının Ardından Sinirler Gerildi

Güvenlik güçlerinin Tiran’daki göstericilere karşı öldürücü güç kullandığı bir yıl önceki bir olayla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde gerçekleşen tutuklamalar, yeni bir suçlama dalgasını tetikledi. Arnavutluk’ta kronik olarak yüksek seyreden siyasi gerginlik, 23 Ocak’ta Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Ndrea Prendi’nin cinayetten tutuklanmasından bu yana zirveye ulaştı. Suçlamalar, 21 Ocak 2011’de Başbakan Sali Berişa’nın Tiran’daki Ofisi önünde gerçekleşen protesto gösterisinden kaynaklanıyor. Gösteride dört kişi hayatını kaybetmiş ve aralarında polis memurlarının da yer aldığı çok sayıda insan yaralanmıştı. FBI, silah ve delil ekspertizi sağlayarak Arnavutluk savcılığının soruşturmasına yardım etti. Hükümet olaya bazı ağır iddialarla yanıt vererek, başsavcıyı alenen muhalefetle birlikte başarısız bir darbe girişimine katılmakla suçladı. Tutuklamalar, 21 Ocak 2011’de Tiran’da düzenlenen ve kanlı biten şiddet olaylarından kaynaklanıyor.

(SETimes – Erl Murati)

%43’den Fazla Bosnalı İşsiz

Bosna-Hersek’te işsizlik son dört yılın rekor seviyesine ulaştı. İş dünyasından haberlerde ayrıca: Arnavutluk ve Karadağ otoyol inşa etmeye karar verdi ve Bulgaristan Avrupa Mali İstikrar Fonuna katılmak istiyor. Bosna-Hersek’te işsizlik oranı son dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ulusal İstatistik Bürosu’nun (BHAS) 30 Ocak Pazartesi günü yayınladığı veriler, geçen yılın Kasım ayında 532 bin 476 kişinin, bir başka deyişle ülkedeki toplam işgücünün %43,5’inin işsiz olduğunu ortaya koydu.

Esra AĞIOĞLU

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...